Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna! Am in interior la Corsa plastice de culoare alba si as vrea sa stiu cu ce sa le curat! Astept pareri de la cei ce au mai facut acest lucru si ce produse au folosit! Si nu numai! Propun ca toti sa spuna ce produse folosesc in general pt intretinere:ce folosesc la spalare,la ceruire,la curatarea tapiteriei,bord,etc. Multumesc!
Skip ads

  • alexandrubyta

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995 c2one
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am plastice albe in interior manere la plafon si alte chesti eu le-am dat jos si le-am spalat in cada cu periuta si cu pur au iesit ca noi alte produse pt tapiterie daca nu vrei sa cumperi un spray foarte bun care costa 40 de lei poti folosi o bucata de perdea dar model vechi ala gen plasa si cu pur inmoi perdeau storci bine si freci scaunul iese bine.daca vrei au cei de la meteor un spray foarte bun pt tapiteri.cam atat altceva nu stiu sa-ti mai spun.bafta
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La curatat mocheta si tapiteria am utilizat de multe ori BioCarpet, e un recipient cu pulverizator . Am fost multumit de fiecare data si lasa si un miros foarte placut in masina .
Pentru curatarea tapiteriei am mai folosit si spray-uri dedicate acestei actiuni insa prefer BioCarpetul .
Pentru intretinerea suprafetelor din piele(manson schimbator,manson frana de mana, nuca schimbator, volan) am utilizat crema de maini Embarassed , e de mare efect, evident exista si produse speciale pentru asta dar crema face minuni .

Iar pentru plastice , sters cu o carpa curata de praf, dupa asta sters cu o carpa inmuiata in apa , de regula silicon , daca siliconul lasa urme albe sterg cu carpa inmuiata in apa si arata impecabil .
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
alexandrubyta a scris:Si eu am plastice albe in interior manere la plafon si alte chesti eu le-am dat jos si le-am spalat in cada cu periuta si cu pur au iesit ca noi alte produse pt tapiterie daca nu vrei sa cumperi un spray foarte bun care costa 40 de lei poti folosi o bucata de perdea dar model vechi ala gen plasa si cu pur inmoi perdeau storci bine si freci scaunul iese bine.daca vrei au cei de la meteor un spray foarte bun pt tapiteri.cam atat altceva nu stiu sa-ti mai spun.bafta

Cum se numeste spray-ul pt tapiterie la 40 ron?
Skip ads

  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit pe net produse Sonax (sunt originare Germania) si au de toate, pt.iarna,plastice,jante,parbriz,polish,ceara! A mai folosit cineva? Eu am folosit de la ei doar batonul pt prevenirea inghetarii si lipirea chederelor pe timp de iarna(de fapt azi l-am folosit si o sa va spun daka e bun)!
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pt tapitzerie am folosit si eu biocarpet. Pe bancheta din spate aveam o pata care s-a curatat f bine cu biocarpet. Am folosit acel gel imbibat intr-un burete fara adaos de apa cum scrie pe produs. Dar folosit doar vara ca se usca f usor. Iarna nu o mai curat. Restul le curat de praf cu spay cu silicon indiferent de firma. Toate sunt ok. Dc gasesti ceva sa fie si antistatic sa nu adune praful e si mai bine. Zonele de imbinare f mici, aduna mult praf fin in ele. Acolo e foarte greu de intervenit chiar si cu periuta cateodata. Dc va spun ce am folosit o sa radeti insa va spun ca efectele sunt fantastice: guma de mestecat. Se roluie f bine si aduna tot din cele mai mici locuri inaccesibile altor produse.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am folosit biocarpet si sincer a facut minuni. A scos toate petele atat dupa mocheta cat si dupa tapiterie si plafon. Folositi-l cu incredere.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Plasticul il poti curata cu succes folosind un detergent bun dupa care-l clatesti si finisajul final e dat de celebrul silicon.

Despre tapiterie nu neg rezultatul pe care-l are biocarpet dar eu am o plesca de guma mestecat. Are cineva idee cum pot scapa de aceasta?
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca merge cu un ziar si o masina de calcat. Nu stiu sigur daca iese dar merita incercat.
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa ingheti guma punând o buc. de gheata pe ea!
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
adriancean a scris:Incearca sa ingheti guma punând o buc. de gheata pe ea!


Confused nu cred eu ca ingheata din atata lucru

eu am scos guma de mestecat de pe mocheta portbgajalui cu diluant, am frecat circa 5 minute cu o carpa aspra. nu s-a decolorat materialul, a iesit exact ca inainte
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Multumesc pt raspunsuri! As mai vrea sa stiu daka se poate face ceva cu zgârâieturile din plastic(fetele interioare ale usilor)? Sunt putin zgârâiate si as vrea sa-mi recomandati ceva pt a scoate zgârâieturile fara a strica textura plasticului! Multumesc!
Skip ads

  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mege vopsita pielea din masina? De uzaura s-a mai tocit pe ici pe colea si asa vrea sa stiu daca se poate remedia cu ceva. Pieles este bej.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
curatarea plasticelor cat si a plafonului se poate face foarte usor si ieftin cu ajutorul unor... servetele umede! Incercati si voi!
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu ies ca noi. Folositi cu incredere.
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am folosit azi servetele umede pt curatat plastice cumparate din OMV si intradevar curata f. bine plasticele!
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu am folosit odata pe batrana dacie servetele umede si a ramas albicios in urma...Sad
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce servetele ai folosit dar urmele albiciose denota (unele servetele au ceva ca si detergentul in compozitie) repetarea de prea multe ori a orpetiei de stergere in acelasi loc.
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am dat cafea din greseala pe materialu ala de pe usa(ala mai gri)cu ce sa curat,e bun BIOCARPET?eu am vazut ca un prieten de a meu o da cu BIOCARPET pe materialau ala de pe usa,astept raspunsuri va rog frumos.va multumesc
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dai cu vanish sau biocarpet pe pata si intr-un vas cu vreo jumate de litru de apa mai pui vanish, amesteci sa se faca putina spuma si dai cu un burete. S-ar putea sa trebuiasca sa repeti operatia de vreo 3-4 ori (adica sa lasi vreo 2-3 ore si sa reiei) pentru ca e pacatoasa rau cafeaua! Poti sa incerci si cu servetele umede la inceput, rau nu are ce sa se intample... eu nu am experienta cu cafeaua Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR