Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si... crezi Wink ... Sa nu fim naivi... Twisted Evil
Eu am o parere cat se poate de negativa despre revistele colorate care traiesc din pagini de publicitate platite de cei ale caror produse sunt testate... IN AUTO, Hi-Fi, Home-Cinema si orice alt domeniu "pasiune scumpa" Wink
Skip ads

  • ktgorik

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@Boeing
Daca stii germana vezi aici http://www.opel-problemforu...hread.php?t=67916 . Un chip tuning iti poate face si ceva necazuri Sad.
@turatii
Unde se pot face masuratorile astea de putere a motorului (in Bucuresti) si cam cat costa?
THX
  • GeorgeB

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2005

  • Mesaj Privat
hai ma ... de la 130 declarati avea 150 pe banc ? Laughing Laughing Laughing Laughing

cred ca glumesti ... prosti sa fie aia sa declare ceva impotriva lor la vanzare .
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
E cineva care pe 1.7 DTI si-a facut chip tunning?
Dak DA sa ne zica si noua cit a costat , de cit timp si-a facut , cum se simte, dak apar probleme la turbina sau alte alea.
Ma bate un gind sa fac ceva sa fie mai puternica si a mea, fara a creste consumul de motorina, poate dimpotriva sa-l scad Mr. Green
SAU
sa am un potentiometru ca la volum radio in care sa aleg :azi ce vreau consum mai mic sau putere mai mare si sa reglez Rolling Eyes - cred ca am vazut prea multe fime SF cind eram mic
Skip ads

  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Se spunea la un moment dat ca s-a gasit chip la 220 E unde?
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Teste de putere parca la Dyno nu stiu cum, cautare pe Google si tre sa iasa.
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Oameni buni,ce naiba,chiar credeti voi toti "tunnerii"care sustin ca ofera 20ps pentru 200 euro Embarassed
Chip-urile nu fac decat sa modifice"harta" de injectie,deci amestecul carburant este altfel calculat pentru turatiile date, astfel incat masina va trage un pic mai tare...bla bla bla
Cresterea semnificativa a puterii,cuplului,vitezei o obtii investind un pic mai mult...turbina,intercooler adecvat s.a
Se poate obtine ceva similar cu un chip de 200 euro doar cu ceva APA!!!
Da "injectie cu apa".Dati un search pe net si veti vedea despre ce vorbesc.
Pretul...cateva sute de mii de lei.
Am in plan,nu am timp acum (ca doar Porsche-le tre sa functioneze si el saracul Laughing )dar voi face asa ceva si va voi tine la curent.
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Fa-ti chip tuning la masina si apoi revino si scrie din nou parerea ta! Se va schimba!
Skip ads

  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu-mi fac "chip tuning" ca nu se merita banii....
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sa ne anunti si pe noi cand ai pus crucea pe motorul ala.
Astfel de sisteme de injectie de apa se executa in mod profesional si pt un anumit tip de motor si in special ele au menirea de a raci aerul ce intra in motor care se incinge pe tubulatura intortocheata si inghesuita a unui propulsor(din cauza spatiului mic). Si oricum astfel de sisteme sunt un fel de "last frontier" inaintea nosului; asta bineanteles dupa ce motorul respectiv a fost stors de ultima picatura de putere din electronica, turbo, intercooler, evacuare si altele
Ca idee un sistem d'asta parca se pune pe un LET de la Phase 3 (sau 4) in sus
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
un chip nu doar schimba harta de injectie a ECU. schimba ignition timing, fata de ce date dau senzorii, avans, timpii de deschidere a injectoarelor, tot ce tine de senzorii motorului. DAR inainte de chip, e bine sa scoti ultima picatura din motor, vorba lu kappy, din chestii mecanice. evacuari, admisii de aer rece, regulatoare reglabile de benzina in rampa, bobine super sport la fel si bujii. axe cu came sport, volanta usurata, etc.

De ex: un c20let, care e vai mama lui ca si an de fabricatie, 92-94, cu un chip il duci cu peste 40 de cai in plus. Nu mai zic, sa va spuna radu, ca el are motorul pe masina si are fapte nu vorbe ca ale mele. un intercooler marit, alta turbina, blow-off, DV valve si circuite marite pt admisie de inox, il duci in 300 cp usor.
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pe max_boost si pe migweb vorbesc aia de un intercooler cam 2/3 din al meu, montat in acelas loc cu al meu si masina(complet ne umblata, inclusiv catalizator pe ea) pusa pe dyno inainte si dupa. rezultatul: vreo 25-30 cp si nu stiu cati Nm la cuplu in plus.
sa nu uitam insa nici de evacuari. cele rapide, borla de exmplu, lasa motorul la subaru sti wrx sa foloseasca cu 35 de cai (enorm) mai mult din puterea sa(numai catalizatorul ii papa vre-o 18 cai in cazul subaru).
axa cu came de pe admisie sport(in cazul meu se foloseste axa cu came de la c20xe), cu distributia deviata inapoi cu 8 -12 grade comfera (tot in cazul meu), coform celor spuse pe net la cele 2 situri sus mentionate, minim 25 cai si destul de mult cuplu, plus ca se decomprima activ si usor motorul permitandu-mi o presiune mai mare in turbo.
cu un regulator de presiune reglabil pe rampa de injectie, poti creste presiunea(in cazul meu) la 3,5-4 bari, iar in acest caz poti creste si presiunea in turbo cu maxim 20% fara ca motorul sa functioneze cu amestec sarac. asta in cazul motorului meu(c20let) echivaleaza cu 18 - 22 cp.
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@tox un cip phase 3 pe c20let da si mai mult de 76cp:
http://www.eds-motorsport.d...en_startseite.htm
de la phase 3 inervin si alte modificari, cum ar fi intercooler si injectoare.

o alta problema ar mai fi transmisia, care nu se stie cat este de rezistenta.
eu am rupt ceva cutii de viteza pana acu si 5 suporti, e si un topic pe tema asta... si nu am mare lucru pe masina:
1 intercooler destul de mare montat in fatza, un pop off valve(doar pastreaza presiunea in turbo constanta la schimbari si prelungestea viatza turbinei si a furtunelor + ca suna demential), galerii borla: teava de 63mm de la turbo la finala directa(si astea suna super) si presiunea in turbo de 0,75 in loc de 0,63 cat este normal.

daca le-ai rezolvat pe toate astea, iti poti pune si cip
  • UNLORD

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
http://www.afm-tuning.home....gid3_site_RO.html

http://www.4tuning.ro/forum...=asc&start=45
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In afara de situri pur comerciale cu preturile afisate in litere mari mai exista si alte argumente? Question
Ca de fapt, majoritatea nu sunt "tunneri" si mai prozaic "tunari" si "tepari" Rolling Eyes
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
gra a scris:Pai nu-mi fac "chip tuning" ca nu se merita banii....


Ce spirit de observatie ....

In posturile de mai sus s-a explicat ce mai schimba softul adaptat! Dar incearca cu apa ...... cine stie!
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@Kappy
Nu trebuie sa-ti fie frica de ceea ce nu cunosti....
Folosirea cuvintelor"profesional","propulsor","last frontier","nos","Phase3" ma face sa cred ca te pricepi bine la aceste lucruri.....mmmm totusi cred ca pentru un neavizat e bine sa te limitezi la ceea ce cunosti si nu doar ai auzit Wink
@canan17ro
Daca esti "profesor" vin in clasa ta....
Aaaa,vreau sa te intreb,cand apesi "butonul sport" la tine la masina,se echipeaza singura cu adidasi si short ?Laughing Laughing Laughing
Daca v-am suparat va rog sa ma iertati,dar sa stiti ca nu-mi place sa fiu luat peste picior.Poate ar trebui sa deschidem un "topic"cu profesiile noastre,ce ziceti?Eu ca bucatar o sa postez primul...
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pai zici ca nu iti place sa fi luat la misto dar faci misto de alti. Tu ai venit si ai zis ca schimband softul din ECU se modifica doar mapele si ai gresit. Acuma tot tu esti nemultumit?

P.S. Cum de ai stiut ce se intampla cand apas sport?

P.S.2 Mai bine te documentezi!
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pace! Smile
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am facut "pace" cu Canan si nu cu toata lumea...discutia era interesanta, de ce e liniste? Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR