Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Tamaska

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Question Question deci... mergi la rar itzi zic ei unde te incadrezi platesti taxa si gata Smile

dar nu este alta metoda de a afla inainte sa aduci masina de afara? un tabel ... sau ceva de genu ... cam catzi g/km in ce categorie te pune?!?

si inca ceva... am intzeles ca in germania nu este ca la noi euro 3 4 ... ci d2 d3 d3x sau ceva de genu ar putea cineva sa ma ilumineze?! ms
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In germania is normele lor nationale : D3 norm, D4 norm si KAT norm. Normal este ca d3 = euro 2, d4 = euro 3 si kat = euro 4. in schimb la noi degeaba e d4 acolo ca poate ti-o baga la euro 2 cand locul ei ar fi la euro 3. la fel d3 poate fi euro 3. la noi e cum bate vantul. Au de asemenea si ei normele internationale E2, E3, E4, dar nu le prea folosesc. La rar pe site (www.rarom.ro) este o lista cu codurile motoarelor si categoria unde se incadreaza. Dar si asta e irelevant. daca dai un search pe forum vei vedea colegi care au motor Y20DTH de exemplu (dupa cod euro3), dar a fost trecut la noi la rar ca euro2. Cel mai bine e daca vrei sa iei o masina de acolo sa obti brif-ul prin fax, poza cu seria motorului, si sa faci o cerere de consultanta la rar (10 euro) si iti vor spune la ce categorie va fi inscrisa masina (dar si treaba asta e 80 % exacta si se poate intampla orice). Cel mai sigur mod e sa o aduci si s-o duci la rar. Atunci va fi 100 % exact.
  • Tamaska

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2007

  • Mesaj Privat
robytza a scris:In germania is normele lor nationale : D3 norm, D4 norm si KAT norm. Normal este ca d3 = euro 2, d4 = euro 3 si kat = euro 4. in schimb la noi degeaba e d4 acolo ca poate ti-o baga la euro 2 cand locul ei ar fi la euro 3. la fel d3 poate fi euro 3. la noi e cum bate vantul. Au de asemenea si ei normele internationale E2, E3, E4, dar nu le prea folosesc. La rar pe site (www.rarom.ro) este o lista cu codurile motoarelor si categoria unde se incadreaza. Dar si asta e irelevant. daca dai un search pe forum vei vedea colegi care au motor Y20DTH de exemplu (dupa cod euro3), dar a fost trecut la noi la rar ca euro2. Cel mai bine e daca vrei sa iei o masina de acolo sa obti brif-ul prin fax, poza cu seria motorului, si sa faci o cerere de consultanta la rar (10 euro) si iti vor spune la ce categorie va fi inscrisa masina (dar si treaba asta e 80 % exacta si se poate intampla orice). Cel mai sigur mod e sa o aduci si s-o duci la rar. Atunci va fi 100 % exact.


interesanta tara mai avem Smile mersi pentru info sarbatori fericite
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Tamaska a scris:Question Question deci... mergi la rar itzi zic ei unde te incadrezi platesti taxa si gata Smile

dar nu este alta metoda de a afla inainte sa aduci masina de afara? un tabel ... sau ceva de genu ... cam catzi g/km in ce categorie te pune?!?

si inca ceva... am intzeles ca in germania nu este ca la noi euro 3 4 ... ci d2 d3 d3x sau ceva de genu ar putea cineva sa ma ilumineze?! ms


te uiti la ultimele caractere din numarul de omologare al masinii ( il ai pe brif-ul de Germania ) Trebuie sa fie o litera si o cifra
de ex E2 inseamna EURO 2
Skip ads

  • ASTRA 2.0 DTI

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu stiti? nu exista un tabel/lista Euro4 ca in genul celei de la Rar Lista Euro3?
am tot cautat dar nu am gasit...
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
si eu am cautat dar nu prea am gasit mare lucru, doar firmituri de informatie
in principiu X = euro 2 ; Y= euro 3 ; Z=euro 4
de exemplu: cod motor : X16SZR = euro 2
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
narcky_cypycu a scris:si eu am cautat dar nu prea am gasit mare lucru, doar firmituri de informatie
in principiu X = euro 2 ; Y= euro 3 ; Z=euro 4
de exemplu: cod motor : X16SZR = euro 2


daca ai citi ce am scris mai sus ai intelege. dar, ne plac lucrurile complicate...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR