Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CatalinM

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am o nelamurire in ceea ce priveste incadrarea unei masini adusa de afara intr-o anumita valoare de catalog din VAMA.

Poate multi dintre voi cunosc site-ul de calcul a taxelor vamale: <a href="http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php">http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php</a>. Sa-l luam ca exemplu pentru incadrarea unei masini intr-o anumita valoare de catalog. (site-ul nu este actualizat in ceea ce priveste valoarea accizelor dar asta nu ma intereseaza acum).
O sa va explic cazul meu si totodata nedumerirea mea: sa presupunem ca as dori sa aduc un Opel Astra H din germania fabricat in 04/2004 capacitate cil. 1698 cmc. Avand o "perioada de viata" de peste un an, (<=2 ani in tabel) valoarea de catalog ar trebui sa fie 7136 euro.
Pe de alta parte, daca in acest calcul nu se considera data fabricatiei ci pur si simplu se scade 2004 din 2005 (cum se face pe site) si rezulta 1 an vechime ceea ce inseamna o valoare de catalog de 14272 euro. Rog pe cei care si-au adus masini de afara si care au inteles despre ce este vorba sa-si dea cu parerea care este valoarea de catalog in acest caz.

Multumesc anticipat,
Catalin Marcu
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
fab 2004 si intre1600 -1700 cmc=> valoarea in vama e de 7.136 eur
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sigur, se calculeaza in functie de data nasterii masini Smile, in cazul tau, aprilie 2004.
  • CatalinM

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.

Catalin.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR