Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat o masina acum circa 4-5 luni si au ramas numerele vechi pe masina iar acum vreau sa le schimb.Care sunt procedurile pentru schimbare ?Care e taxa pentru numar preferential ?
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
taxa 85 ron, si cel mai usor ai afla la informatii la registrul auto.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
4-5 luni? nu trebuia sa faci asta in maxim 30 de zile?
sa nu ai alte complicatii acum.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ce numere sunt alea vechi?de pe timpu lui ceausescu?
sau prin vechi te referi la vechiul proprietar?

pt o transcriere iti trebuie sa o radiezi prima data dupa aceea trebuie sa mergi la primarie(tot aicea trebuie sa platesti o taxa de transcriere) ca sa te treaca in baza lor de date pt impozit si sati stampileze fisa (care o faci la un biro de copiat acte),sati completeze cartea de identitate a vehicului cu numele tau trebuie sa faci asigurarea(ai grija la asigurare sa nu iei teapa...ca diferenta intre diverse firme de asigurare este aproape 50%..!).
iti trebuie contractul de vanzare cumparare iar data de intocmire sa nu depaseasca 1 luna,sau daca nu te grabesti sa nuti treci data doar inainte cu cateva zile de transcriere.

mergi la rar(nu mai stiu taxa) si iti faci identificarea (vezi ca certificatul de autenticitate are o perioada de valabilitate!)
la cec trebuie sa platesti pt nr(nu mai stiu cat).daca raman numerele vechi atunci nu trebuie sa platesti nici o taxa.
sper ca nu am omis nimic.
Skip ads

  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:4-5 luni? nu trebuia sa faci asta in maxim 30 de zile?
sa nu ai alte complicatii acum.


Numerele vechiului proprietar..nu numere rosiii

Deci : masina e pe numele meu(certificat,carte de identitate,asigurare,rovinieta) tot ce vreau sa fac eu e sa imi pun alte numere(preferentiale)
Astept raspunsuri.Multumesc anticipat Wink
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am inteles despre ce numere e vorba de la inceput, nu imi era clar daca ai facut sau nu inmatricularea pe numele tau.
eu am vindut-o in alt judet si a trebuit sa schimbe numerele, in termen de 30 de zile. probabil ca tu ai luat-o din acelasi judet si ai pastrat numerele.

nu am auzit pe nimeni sa schimbe numerele la masina asa cum vrei tu. nici nu stiu daca se poate. cel mai bine e sa mergi la politie si sa intrebi sau sa dai un telefon la ei. oricum trebuie sa mergi la ei, daca se poate face schimbarea.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
se poate schimba dar trebuie sa platesti o taxa pt nr preferentiale.
nu stiu ce acte trebuie..cred ca o cerere,certificatul,(in cazul acesta nu mai trebuie sa mergi la rar pt identificare) dar nu sunt sigur..cel mai bine intreaba la politie.
cred ca in acea zi iti si rezolva(fratele meu a inscris o masina adusa din strainatate si in 3 ore a si avut nr..dar era un nr luat la rand,pt nr preferential trebuia sa astepte mai mult)
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tata când a luat Omega-ul ºi-a schimbat numerele (ºi-a pus preferenþiale), deci se poate(menþionez cã maºina a fost cumpãratã din acelaºi judeþ ºi era înmatriculatã)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR