Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • eu_xy

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am ceva probleme....caldura in masina am abia dupa cativa km d mers,iar d ceva timp nu imi mai creste temp. apei,decat atunci cand merg cu caldura la treapta 1 sau chiar oprita.Sa fie termostatul?Pls helppp!
Skip ads

  • grasutzu_73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor!
Se pare ca trb sa schimb termostatul la o astra g diesel din 2001 motor Y20DTH si am gasit la autokarma 3 modele, toate cu carcasa:
-Wahler la 125ron(cu garnitura)
-Vernet la 195ron (idem)
-Opel la 297ron fara garnitura(+garnitura 14ron)
Intrebare:
Risc ceva daca iau de la primii doi si de la care? A mai folosit cineva Wahler sau Vernet ? Functioneaza in parametri si e fiabil?
Multumesc anticip pt rasp si ii rog DOAR pe colegii avizati sa-mi raspunda!
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si cum stii ca cel care a raspuns e AVIZAT ?
  • grasutzu_73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Si cum stii ca cel care a raspuns e AVIZAT ?

Off Topic:
Ma refeream la cei care au schimbat la ei termostatul cu unul de mai sus si au constatat ca e fiabil, la cei care lucreaza in domeniul auto si sunt in cunostinta de cauza etc etc.
A fost o rugaminte din partea mea si nu supun pe nimeni la detectorul de minciuni sa aflu daca bate campii sau nu.
Spuneam doar ca eu nu voi da sfaturi cuiva de dragul de a avea posturi multe(vorbind in general) decat daca am incercat la mine si a fost ok.
Mai bine putzin si bun decat sa-si strice omu' masina din cauza mea.
Pace!
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Atunci pot sa zic si eu Smile

Nu recomand Wahler. Am pus eu in vara unul si acuma mi se pare ca merge dupa ureche. Mai e un coleg care are aceeasi parere..

Despre Vernet nu stiu nimic (cica e made in Italia).

Eu vreau sa il scimb in primavara cu unul Facet.
  • grasutzu_73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:
Nu recomand Wahler.
Eu vreau sa il schimb in primavara cu unul Facet.

sal mctoto!
de termostat Facet ce parere ai, cat costa si de unde(Buc sau Bz) il pot lua?
Thx pt rasp!
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mie mi-au parut ok senzorii Facet (am schimbat cativa) si de aceea.
Plus ca la motorul meu Facet e dublu la pret fata de Wahler; sper ca nu degeaba.

Oricum nu iti dai seama din prima cum merg ci dupa cateva luni. La mine a mers brici cand l-am pus pe masina Smile


LE: il iei tot de la autokarma, trebuie doar sa specifici de care vrei si aduc ei.
  • zizu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Am schimbat termostatul vechi cu un termostat nou marca BEHR produs in GERMANIA. Sper sa nu mai am probleme. Acum am caldura din belsug.
Skip ads

  • dade

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am nevoie de un radiator de opel vectra A,1994,2.0 benzina,are 2 sonde ......am inteles ca ar mai fi un tip cu o sonda.......astept un semn de la voi la bgoaga@yahoo.com............ms
  • Robotel99

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut , sunt mai nou pe aici ...si as avea si eu o problema cu...''corsa mea''..o corsa C din 2001 1.2 benzina...ideea este urmatoarea: de vreo luna nu prea mai baga caldura , la parbriz aerul este calai , drept este calai , la picioare este rece.... ( comutatorul de caldura fiind la maxim )...precizez ca nu are AC......indicatorul de apa arata ca se incalzeste treptat ajungand la 80-85 de grade normal...adica cum ajungea si inainte...nu e nimic neinregula cu incalzirea apei in motor , am verificat furtunul care duce si care iese din radioator , sunt fierbinti ambele...ce ar putea fi? avand in vedere ca apa e ok , in mers nu se raceste apa sta constant...deci practic masina merge ok , incalzirea apei e ok dar aerul este calai....nici macar cald..este aproape rece..se simte diferenta foarte un pic...

in urma cu 1 luna si un pic cand dadeam drumu la caldura practic ma sufocam in ea cat de cald baga...frigea bordu ( lucru bun).....unde ar putea fi problema ( la service nu am ajuns pt ca ies f tarziu de la serviciu , lucrez departe de buc ..eu fiind din buc...si in weekend lucrez...as aprecia un sfat ceva..orice )

Multumesc
  • dakula

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Robotel99 a scris:Salut , sunt mai nou pe aici ...si as avea si eu o problema cu...''corsa mea''..o corsa C din 2001 1.2 benzina...ideea este urmatoarea: de vreo luna nu prea mai baga caldura , la parbriz aerul este calai , drept este calai , la picioare este rece.... ( comutatorul de caldura fiind la maxim )...precizez ca nu are AC......indicatorul de apa arata ca se incalzeste treptat ajungand la 80-85 de grade normal...adica cum ajungea si inainte...nu e nimic neinregula cu incalzirea apei in motor , am verificat furtunul care duce si care iese din radioator , sunt fierbinti ambele...ce ar putea fi? avand in vedere ca apa e ok , in mers nu se raceste apa sta constant...deci practic masina merge ok , incalzirea apei e ok dar aerul este calai....nici macar cald..este aproape rece..se simte diferenta foarte un pic...

in urma cu 1 luna si un pic cand dadeam drumu la caldura practic ma sufocam in ea cat de cald baga...frigea bordu ( lucru bun).....unde ar putea fi problema ( la service nu am ajuns pt ca ies f tarziu de la serviciu , lucrez departe de buc ..eu fiind din buc...si in weekend lucrez...as aprecia un sfat ceva..orice )

Multumesc

este posibil sa ai caloriferul infundat.asta e parearea mea, pt ca stiu p cineva care a avut o problema asemanatoare la un golf 4
  • Robotel99

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ok , sa zicem ca ar fi infundat caloriferul...o schema..un sfat...pot eu sa il desfund? sau trebuie dusa la service...ca na stii cum e romanu' ..hai domne sa nu mai dau lu ala 2-3 mil la service cand pot sa o fac eu in timpul liber...daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat as fi recunascator...

Multumesc
Skip ads

  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
problema cu caldura am si io .... pe zafirica
vara se ridica indicatorul la temp. apei pana aproape de 80-85, iar acum nu se ridica nici de te-ai pune in genunchi in fara ei
se incalzeste dupa vreo 5 km. de mers (o dezomorteala), dupa 15 km arde aerul in fata grilelor
am pus aseara un carton in fata radiatoarelor si am constatat ca am strangulat puterea de a baga aer in habitaclu
tot nu se ridica acul la apa , sta in zero
  • valip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu am montat astazi la Zaira mea 2003 motor Y20DTH un termostat de Dacia clasica pe furtunul care intra in radiator. Pana acum nu am mers cu ea dar cand plec de la serviciu vad daca s-a schimbat ceva. Va tin la curent.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sunt foarte curios ce se intampla
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
si eu sunt curios ca am probleme deja
  • valip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am ajuns acasa dupa 21km facuti in Bucuresti si a urcat apa pana la 80 de grade. Caldura am redus-o la jumatate si am lasat aeroterma la 1 ca nu se putea sta in masina. Motorul merge altfel nu mai este zgomotos si raspunde altfel la acceleratie. Nu am inca computer de bord sa vad daca a scazut consumul dar normal ar trebui sa scada.Va mai spun dar trebuie sa merg mai mult cu ea.
  • valip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am facut un drum Bucuresti - Gaesti apa nu a coborat sub 85 de grade pe autostrada dar cand am intrat in oras a scazut la 80. Caldura in masina OK, motorul merge OK si consumul a scazut la mine comparativ cu ultimul drum facut acum 2 saptamani pe acelasi traseu. Voi face si poze cu locul unde am pus termostatul. Cine vrea lamuriri ma poate contacta la 0768541721.La multi ani!
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
felicitari! este o silutie ok dpdv financiar. totusi ma gandesc ca termostatul de dacie deschide mai devreme , deci motorul are o uzura putin mai mare. cat de mare este aceasta diferenta de uzura, nu as putea sa iti spun
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
folositi unul de renaul model vechi care are configuratie ca ala de dacie dar deschide mult mai tarziu..eu am asa ceva pe un astra f si apa indiferent de temperatura de afara sta numai la 88....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR