Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mihai : am vrut sa te rog sa intrebi pe forum opel ce se intampla daca pun la un astra G 1,6 baterie mai mare...adica de 74 Ah

asta m`a intrebat un prieten...imi puteti raspunde, ca sa stiu ce sa`i spun?multumesc anticipat
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
se intampla 2 lucruri:
1- daca amicul tau va ramane vreodata in pana prostului, va putea apropia masina de benzinarie cu cativa metri in plus decat daca ar avea materie mai mica (o duci din electromotor, bineinteles, nu recomand, ca faci varza electromotorul)
2- va plati de vreo 2 ori mai mult pe bateria respectiva (daca tin bine minte diferentele de pret)
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu are nimic daca pui o baterie de un amperaj mai mare, dar la1.6 este suficient 55Ah
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
bineinteles ca se poate pune o baterie de "amperaj" mai mare. ideea este sa fie pe 12V. exista si baterii cu 24V, pentru masini mai "mari". am scris "amperaj" cu ghilimele, deoarece este o notiune relativa. de fapt, notiunea se numeste corect "amperi-ora" (Ah), si inseamna practic, intensitatea curentului debitat in timp de 1 ora, atunci cand bateria functioneaza fara incarcare (fara alternator). pentru benzinare 65Ah sunt suficienti, la Diesel insa este alta poveste. cu cat mai multi, cu atat mai bine.
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu am bateria de fabrica care este de 55 Ah si este din 2001, inca mai tine. Am cam omorat-o eu cu amplificatorul subwooferului si daca la luminile sau muzica ceva vreme cu motorul oprit atunci moare, deci parerea mea este ca 55Ah sunt suficienti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR