Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
A venit vremea sa schimb ambreiajul, deoarece patineaza foarte tare si intra foarte greu in viteze dupa utilizarea indelungata a pedalei de ambreiaj(mersul prin oras). Am cumparat kitul de ambreiaj(placa,disc,rulment) si cablul de ambreiaj si as avea nevoie de ceva informatii, daca ma poate ajuta cineva, dupa cum urmeaza :
1. Costul manoperei pentru schimbarea kitul de ambreiaj si al cablului de ambreiaj . Mentionez ca nu stiu daca , cutia de viteze are fereastra de vizitare sau nu .
2. Nu as vrea sa ajung prin service-urile reprezentatelor Opel , deoarece lista de asteptarea este foarte mare . Daca cineva imi poate recomanda un service unde sa pot face aceste operatiuni, ii voi fi recunoscator .
Mentionez ca este vorba despre masina din semnatura, cu c.v. manuala 5+1 .

Va multumesc anticipat !

La multi ani tuturor Opel-istilor !

Cu respect,
Cozmin .
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Manopera depinde de modul in care se poate ajunge la el , cum ai zis si tu : daca are sau nu fereastra de vizitare.

La mine s-a schimbat prin "gura" de vizitare la un pret de cam 150-200 daca mai tin bine minte.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deci, in cel mai rau caz, acela in care nu are fereastra de vizitare sa ma astept ca pretul manoperei sa fie cat pretul pieselor Mad .
O sa incep de saptamana viitoare sa intreb pe la service-uri , sa aflu ceva preturi orientative si sa aleg unul.
Daca are altcineva idee sau detine ceva soft in care poate vedea daca are sau nu are aceasta fereastra de vizitare il rog sa-mi spuna si mie .

Numai bine !
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat de curind ambreiajul la Dandon pe strada Pastorului;pretul nu e relevant insa ca difera mult masinile,la astra mea s-a lucrat cam 6 ore.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:A venit vremea sa schimb ambreiajul,.


esti dispus sa vi pana in targoviste?
daca da pm me si iti voi recomanda un service bun si ieftin

am vazut ca sunt destui colegi de-ai nostri care il viziteaza
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am sunat prin Bucuresti, la diferite service-uri, preturi intre 700-750ron daca trebuie demontatata cutia, iar 350-400ron daca are fereastra.
DB77AAA- Nu am apucat sa sun la ei, urmeaza. Multumesc mult ptr info !
  • Cristiandim4

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da o fuga pana in PItesti .. Service Auto House .. 3mil jumate maxim orice i-am face la cutia aia.. garantie factura ...etc.. pret bun la kit ....
Singura conditie sa fie piesele cumparate de la noi ...

De obicei montam Sachs sau valeo .. poate si luk ... dar sachs e la putere !
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da .......deci (un deci ca tot romanul) ...cumparand 1 bucata tigra...am obs.. ca dupa 2500 de km(facuti in concediu) nu imi mai intra in viteze...adica intra foarteeeeeeee greu ...si caraie rau cand bag masalier. ....ma rog... mars-arierre!
La sfatul unui forumist (de mai sus caruia ii multumesc pt sfaturi) ...am incercat sa strang cablu de ambreiaj mai mult......la el cica asta a rezolvat problema.
Bun ma duc la motor si gasesc respectivul cablu si cand surpriza... era super mega extra hiper strans ba mai avea si 4 piulite bagate pe el sa il stranga la super maxim.
M`am socat am zis ca trebuie schimbat de urgenta ambreiajul...imi era frica din alte discutii citite pe forum sa nu imi crape naiba placa de presiune sa mai am probleme si cu cutia de viteze.
Eram super hotarat sa cumpar un kit sachs (despre care am auzit numai lucruri bune) .... dau sa fac comanda si hopa.... 7 milioane un kit sachs... 3,5 milioane unul luk. Asta dupa ce am cautat la 1 mie de magazine ce imi cereau intre 4.5 si !ATENTIE ! 7 milioane pe un kit luk.....Ps: de aia s-au imbogatit astia cu piese auto Smile)) Ba chiar tipul de la magazin insista ca e cea mai tare firma luk din germania si ca pretul este super ok...ca ei sunt importator direct...bla...bla...le avea cu vrajeala..

Din lipsa de malai(tocmai ce am frecat bani cu concediul) am ajuns la solutia de mijloc si am cumparat un kit luk.(ala de 350ron)
Am dat exact 2 milioane lu` un nene` ce are garaj propiu( si ajutoare) si a schimbat la maitoata lumea ceare opel la institutia unde lucrez....toti au fost super multumiti ...Ma rog a lucrat curat ....ingrijit si de vedea ca stie ce face.
Deci total 5 milioane ca i`am dat 50ron in plus ca mi`a placut cum a lucrat.

Beleaua e alta ca a desfacut omul ambreiajul si discul este aproape nou...are peste 80% din carne pe el Smile))
Placa cica era albastra....sau verde nu mai stiu cum a zis.
De ce se inverzeste(albastreste) placa?

Oricum dupa opinia mea de necunoscator zic ca placa arata super ok ...
Deci am schimbat degeaba oare ambreiajul?

hmmm...oare merita diferenta de 4 milioane pe un kit sachs? Influenta altfel comportamentul (a se citi performantele) masini?
Eu zic ca de 4 mil il mai schimb o data tot kitul cand s`o duce asta.
O fi chiar asa prost kitul luk.
Pareri?
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Omule , ti-am mai zis, dar daca nu vrei sa intelegi Razz . In bucuresti gasesti kit Sachs la pret ce nu depaseste 400ron .
Nu stiu ce e cu placa verde-albastra... Rolling Eyes
Uite preturi verificate astazi...LUK era mai ieftin(inainte) dar vad ca sunt cam la egalitate ca si pret .


  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Omule cu tot respectul, ti`am zis a mea e TIGRA 1,6 ,16v stii tu ...nu 1,4 Smile)
Si stiu sa caut pe net ..dar nu am gasit in toata romania mare mai ieftin.
Peace!

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Scuzele de rigoare...ma gandeam probabil la cai verzi pe pereti .
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat ambreiajul 382 ron kitul ....200 ron manopera, fara factura..... treba super ok.A meritat.
Skip ads

  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva cat trebuie sa fie grosimea discului nou de ambreiaj la tigra? L-am desfacut pe-al meu si nu stiu daca sa-l schimb sau nu,nu-mi dau seama de uzura
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cosmin_neb1 a scris:Stie cineva cat trebuie sa fie grosimea discului nou de ambreiaj la tigra? L-am desfacut pe-al meu si nu stiu daca sa-l schimb sau nu,nu-mi dau seama de uzura

Sfat prietenesc....sa`i spunem.... discul de ambreaj la tingra nu se schimba cand nu mai are carne...ci cand pur si simplu simti in pedala ca trebuie sa il schimbi.
Se decalibreaza dracu sa-l ia ,......eu aveam discut cu 90 la suta carne pe el ...si cand l-am schimbat cu unul nou a fost alta mancare de peste.
Succes!
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu vreau sa-l schimb preventiv, daca tot am dat cutia jos pentru reconditionare. Dar nici sa arunc banii degeaba nu-mi vine, mai ales ca este original SACHS fabricat in germania.
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cosmin_neb1 a scris:Eu vreau sa-l schimb preventiv, daca tot am dat cutia jos pentru reconditionare. Dar nici sa arunc banii degeaba nu-mi vine, mai ales ca este original SACHS fabricat in germania.

Nici eu nu ma pricep si am auzit ca sachs sunt super beton , extra mega.
Pe masina a avcut sachs ...si placa si discul ...dar am schimbat cu un luk si sunt foarteee multumit.
  • best_tigra

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
imi poate spune si mie de unde sa dau si eu comanda de un kit de ambriaj pt o tigra din 96 1400,90cp..si cam la ce suma ar fii + manopera...va rog sa imi ziceti si mie care ar fii mai bun dintre luk si sachs
  • vlad_panda

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2009

  • Mesaj Privat
poi si normal ca a ttrebuit sa schimbi discul din moment ce ai tot mers cu piciorul pe pedala de ambreaj (daca arzi ferodoul de pe disc poate sa aiba grosime 99% ca tot degeaba) nu ii neaparat sa il schimbi cand e uzat
  • diavolothekid

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 xI6xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Omule , ti-am mai zis, dar daca nu vrei sa intelegi Razz . In bucuresti gasesti kit Sachs la pret ce nu depaseste 400ron .
Nu stiu ce e cu placa verde-albastra... Rolling Eyes
Uite preturi verificate astazi...LUK era mai ieftin(inainte) dar vad ca sunt cam la egalitate ca si pret .


vreau si eu siteul acela unde e poza facut Smile
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cosmino a scris:


Si eu vreau ... sau soft ce este.

@vlad_panda : Si cand miroasa ceva urat pe la masina (mai ales dupa ce merg prin oras) inseamna k se arde ferodoul? Pentru ca de ceva timp am problema asta cu mirosul...Sad( ma dispera.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR