Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Vin cu o problema a carei rezolvare nu am reusit sa o gasesc .
Din pricina faptului ca unui far i s-au rupt mecanismele de reglare din interior nu pot circula cu faza scurta deoarece ii orbesc pe ceilalti participanti la trafic, astfel pana voi inlocui farul fiind nevoit sa merg cu pozitiile si proiectoarele aprinse .

Ideea este ca se ard foarte repede becurile de la proiectoare(in media 3 saptamani , o luna) si nu exista o regula, ba se arde cel din dreapta, ba cel din stanga . Becurile utilizate sunt Tungsgram(cred) H1 12v 55w .
Proiectoarele nu au piciorusele de sustinere rupte, nu am fire dezizolate si nu mi se arde nici siguranta , de asemenea becurile stau fixe in momentul introducerii lor in proiectoare .

Treaba asta a inceput cam de vreo 3 luni, cand am hotarat eu sa schimb becurile de la proiectoare cu unele cu lumina alba . Atunci am scos becurile vechi(care erau bune) , insa becurile erau bagate in niste socluri de plastic, la capatul carora se conecta mufa de alimentare a becurilor . Cei de la un magazin de piese mi-au spus ca trebuie sa caut bec cu tot cu soclu, negasind de cumparat am luat 2 becuri H1, le-am fortat pe cele vechi sa iasa din socluri si le-am pus pe cele noi in respectivele socluri .

Orice sfat, informatie sunt binevenite.
Va multumesc anticipat !
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
becurile cind le scoti ,sint cu filamentul ars,sau au cumva sticla de la picioruse crapata?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ori se arde filamentul, ori sticla de la baza becului este topita . Imi cer scuze ca nu am specificat de la inceput.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Revin . In poza de mai jos este un soclu, in genul celui pe care il am eu la proiectoare .
Are cineva idee daca se gaseste separat sau cu tot cu bec (h1) , eu n-am vazut pe nicaieri, incerc astazi si la Augsburg .


Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa schimbi siguranta de la proiectoare cu una mai mica ca amperaj

ce arati tu acolo nu cumva nu e original al masini, totusi becul h1 are 60 mm
cu siguranta nu gasesti bec cu tot cu soclu, poate doar la reprezentanta, dar la pretul becului cu tot cu proiector de la dezmembrari Very Happy
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ala din imagine e un H4 cred . Poza era doar ceva exemplificativ, sa se vada soclul , deoarece nu am gasit o poza cu bec H1 si respectivul soclu(e identic cu cel din poza ca forma) .
Oricum ideea e ca se ard aleatoriu , nu exista o regula . Aseara mi s-a pus pata cand am observat ca s-a ars din nou un bec care l-am schimbat saptamana trecuta .

Oricum, momentan nu o sa le mai folosesc, ca mi-a venit farul , vineri il montez si merg sa imi regleze ambele faruri , insa as vrea sa stiu de ce naiba se ard si sa rezolv problema .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR