Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
citeste aici :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=10242
Skip ads

  • Lefty

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Fetesti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am un OPEL VECTRA B an 2001...
shytiu unde este , dar ma intrebam doar daca sunt probleme ca merg fara el ...
shy ce nuy shtiu e : cum arata, ce sa cer la magazin(sa nu ma pacaleasca shy sa-mi dea altceva). !
10x oricum ptr ajutor !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai fi citit stiai raspunsul :

Indica in bord temperatura exterioara, nimic mai mult. Temperatura aerului aspirat de motor ECU citeste prin debitmetru deci asta nu influenteaza functionarea motorului.


Se curata contactele, se usuca si faceti o proba.


nu face contact mufa sau fir intrerupt


ca senzorul este un termistor NTC de 5K si am


L-am amplasat acolo unde mi-a aratat "Zafirul" (inca o data multumiri), am cuplat conectorul si acum am indicatie de temperatura exterioara la bord. Si asta cu numai 2 lei! (am inteles ca senzorul cu suport cu tot ar fi 60 lei).


Deci desfa....masoara....si daca vrei original musai ne spui si iti dam codul. Orice magazin serios nu are nevoie de cod, sa ai certficatul la tine ca se uita ei.
  • Lefty

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Fetesti
  • Masina: Vectra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
problema e ca : am data grila jos shy ma scos terminatia aceea care vine pe firele de dinspre motor , dar , pe bara din fata nu mai am nimic (asha cum am vazut in pozele de la dancuciureanu ). trebuia sa mai fie ceva si pe bara de protectie?
Skip ads

  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am si eu nevoie de ajutor sa mi spuneti si mie cum se desface senzorul de temperatura pt a putea monta un termistor nou .... eu unu nu ma descurc Sad
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
O intrebare:Eu nu am nici un fel de senzor pentru ca de curand mi-am pus un display luat de la dezmembrari.Ma gandeam sa ii pun si un senzor se temperatura.Senzorul se leaga pur si simplu cu pinii lui la display?Eu am gasit la display un + si - pentru senzor.Inca una:daca leg un termistor acolo e vreo problema?sau nici ala nu se leaga direct la computer?
  • dudu2006

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o problema am schimbat senzoru de temp si tot 3 linute arata la bord am verificat firele si este curent pina la intrarea de sub radiator a cablurilor .sa fie de la calculatoru masini,am fost si la tester si nu indica nici un defect Sad
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
de unde esti dudule ?
Skip ads

  • dudu2006

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema era un fir intrerupt Embarassed
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Deci acum ai 2 senzori. Probabil era bun si primul, inainte sa-l schimbi.
  • laurentiu907

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1996 TCEE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cu scuzele de rigoare ca redeschid acest topic..

Se da un Opel Astra F... cu senzor de temperatura cumparat nou (33,5 RON)...

In bara de protectie stanga, se gasesc doi conectori necuplati... dintr-un filon de fire... Ambii conectori au fir rosu/albastru si maro, doar lungimile sunt diferite.
Tot in bara am gasit si locasul unde s-ar prinde sezorul... Insa din pacate cu el conectat in ambii conectori nu imi afiseaza nimic pe display, adica tot --,- C

Cum pot sti care conector este? Ar trebui sa am tensiune pe el? Continuitate? Ce fire ar trebui sa-mi ajunga in display macar sa-mi pozez in filon alte doua fire pana in bara, astfel incat sa-l fac sa functioneze.


Multumesc.
  • laurentiu907

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1996 TCEE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au avut sau vor mai avea probleme cu senzorul...

Cablul electric este tras printr-un tub varnis, in stanga, langa proiectorul de ceata (la mine era taiata mufa) - nu comentez.

Am gasit totusi si identificat firele, sunt alb-albastru/albastru.

Montat mufa, respectat cod culori, izolat, montat sensor, et voila, 32.5 grade in bord.

Spor!
Skip ads

  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
eu am scapat ieftin.... am cumparat un sezon de la dezmembrai cu 10 ron ... montat si functioneaza ca nou Very Happy cu toate ca i sh pana la primul inghetz dezghetz
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra A ,de 1,8 litri, benzina din 1994.

Incep discutia asta pentru ca m-am saturat sa tot vad in bord ca iarna afara sunt temperaturi de 66 de grade celsius si vara sa am temp. de 85 de grade celsius, sau mai rau cand imi indica in bord numai liniute pentru ca s-a terminat scara...

cineva facea o gluma si zicea ca poate mie imi arata in grade faranheit....mai mai sa-l iau in serios dar atunci de ce dupa 85 de grade nu-mi mai indica nimic...ca, gradele faranheit merg si peste 100,

Oricum am mers la magazin acum 2 zile si am schimbat senzorul, in momentul in care am scos firele din senzorul de temperatura ext. mi-a arata automat 55 de grade, dupa ce am schimbat senzorul a trecut din nou la obisnuita temperatura de 75 sau 76 de grade celsius.

Displayul de temperatura este digital si habar nu am ce ar putea fi....
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am citit si restul subiectelor asemanatoare, dar nu am citit ca ar fi avut careva problema mea, la mine liniutele alea 4 (_ _._ _ c) imi apar numai cand e canicula...asta vara, acum imi arata 75 de grade celsius.

Am curatat cu sprayul de contact si mufa cu cele 2 fire ...iar senzorul e nou nout...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@Claudiu: Ai alta conexiune proasta, poate chiar la display unde vin firele de la senzor.
De ce nu pui locatia in profil?


Ultima modificare facuta de LDivora la Mar 30 Oct, 2007 1:14 am
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sa nu ai cumva o lipitura proasta la circuitul integrat care face conversia.daca poti sa masori continuitatea firelor de la senzor (termistor) pana la circuit. daca este in regula atunci ori ai o lipitura proasta mai departe, ori este defect circuitul integrat care face conversia(putin probabil)
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Claudiu, unde exact este situat senzorul?Tata are Vectra A din 95, are exact aceeasi pbl, ceasul indica corect, insa la temperatura sunt liniutele alea.Am inteles ca ar fi in bara fata, dar unde anume?
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
senzorul se afla in bara din fata masini, in partea de jos, acolo unde sunt suruburile de prindere a spoilerului..pe partea stanga la o palma de roata...


am verificat cablurile ..doua la nuamr alb si albastru, si ele vin prinse intr-o mufa destul de lata undeva sus in partea staga a compartimentului motor, langa mufa acea cu cifra octanica scrisa pe fete...91, 95...si mufa de la calc.


am citit pe alte subiecte asemanatoare ca omega si astra au senzorul asta in grila de la radiator in centru masini...


cum pot verifica minunea aia de display daca e bun...ca cifre imi arata...doar ca ele sunt enorme...dimineata eu am in masina 75 de grade celsius..
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu display-ul e defect, ci ce ai pana la el. Uite aici diagrama senzorului de temperatura (daca ai da o "Cautare" ai mai gasi-o):

Dupa cum se vede, ca sa iti afiseze o temperatura mare, inseamna ca ai rezistenta mica intre pinii termistorului. De ce? Probabil ceva mizerie umeda intre pinii de la conectorul senzorului sau in alta parte (rezistenta de ordinul sute de ohm). Scoate mufa aia lata de care vorbesti si masoara acolo intre firele pe care le-ai identificat. Asa te lamuresti, eu zic ca vei gasi o valoare in jur de 500 ohm. Termistorul trebuie sa aiba 5kohm la 25grdC. Daca afara sunt cam 10grdC cand faci masuratoarea, valoarea corecta masurata ar trebui sa fie 8-10kohm.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR