Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord
  • paulsebastiant

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, sunt posesorul unui Opel Rekord C, an 1967, 1900cc, 4 usi. Am vazut ca mai nou prind la noi aceste oldtimere, evident ,ma refer la pasionati si la cei care apreciaza automobilul pentru placerea de a conduce clasic. Acum problema vine. Am nevoie de sfaturi in ceea ce priveste restaurate interioara( bordul este ok, trebuie pus la punct, tapiterie), jenti( daca stie cineva ce as putea sa pun). A sa nu uit, masina nu as vrea sa o pastrez originala ci as vrea sa o fac un customcar, fara prea multe schimbari.
Skip ads

  • g3org3

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am o pompa diesel cu tot cu ax de opel rekord fab '79 servo pompa ptr directie daca esti interesat
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
g3org3 a scris:am o pompa diesel cu tot cu ax de opel rekord fab '79 servo pompa ptr directie daca esti interesat


pacat ca este vorba despre alt tip de rekord, si anume D. rekord-ul C nu a avut motoare diesel in dotare, si s-a fabricat pana in '71-'72.
  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intr-o situatie delicata ma aflu si eu cu tapiteriile , asa ca: daca reusesti sa faci retapitzarea te rog foarte mult sa postezi unde ai facut-o, cit a costat, calitatea serviciului si daca poti , pune citeva fotografii de detaliu.. Succes.
Skip ads

  • radu rotaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1966
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
paulsebastiant a scris:Salutare, sunt posesorul unui Opel Rekord C, an 1967, 1900cc, 4 usi. Am vazut ca mai nou prind la noi aceste oldtimere, evident ,ma refer la pasionati si la cei care apreciaza automobilul pentru placerea de a conduce clasic. Acum problema vine. Am nevoie de sfaturi in ceea ce priveste restaurate interioara( bordul este ok, trebuie pus la punct, tapiterie), jenti( daca stie cineva ce as putea sa pun). A sa nu uit, masina nu as vrea sa o pastrez originala ci as vrea sa o fac un customcar, fara prea multe schimbari.


salut sebastian
am si eu un C din 66
am si un prieten care are o fabricuta de marochinarie, face genti de dama din piele
eu ma gandeam sa "imbrac" in piele scaunele si eventual fatele interioere de usi.
nu stiu detalii, ci doar e stadiu de idee.

C - urile au fost itradevar construite pana in 71.
Radu e numele meu si m-ar bucura un semn de la tine. poate schimbam nu numai idei. in primavara vreau sa ma apuc si eu de a mea babuta. 0723 605413
  • radu rotaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1966
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pytagora a scris:Intr-o situatie delicata ma aflu si eu cu tapiteriile , asa ca: daca reusesti sa faci retapitzarea te rog foarte mult sa postezi unde ai facut-o, cit a costat, calitatea serviciului si daca poti , pune citeva fotografii de detaliu.. Succes.


vezi ce i-am scris lui sebastian de tapiterii. ce spui? mai ales ca ziceai ca esti intr-o situatie " delicata".
  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Merci pentru ajutor, dar din pacate nu sunt in Romania, si plus de asta pe linga faptul ca mi-am luat teapa cu 150 de € "tapiterul" a reusit sa-mi si piarada o parte din elementele de tapiterie., asa ca pina de pasti cind voi sta 2 saptamini in Bucuresti nu voi mai face nimic..... daca atunci cind vin nu rezolv nimic in timp scurt te contactez........... O sa postez la in discutia pe care am inceput-o eu " Opel Rekord 1967 2 usi" ce a reusit sa piarda asa zisul tapiter , elemente de care am nevoie, si de care trebuie sa fac rost inainte de a incepe retapitarea.
Multumesc inca o data.
  • radu rotaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1966
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pytagora a scris:Merci pentru ajutor, dar din pacate nu sunt in Romania, si plus de asta pe linga faptul ca mi-am luat teapa cu 150 de € "tapiterul" a reusit sa-mi si piarada o parte din elementele de tapiterie., asa ca pina de pasti cind voi sta 2 saptamini in Bucuresti nu voi mai face nimic..... daca atunci cind vin nu rezolv nimic in timp scurt te contactez........... O sa postez la in discutia pe care am inceput-o eu " Opel Rekord 1967 2 usi" ce a reusit sa piarda asa zisul tapiter , elemente de care am nevoie, si de care trebuie sa fac rost inainte de a incepe retapitarea.
Multumesc inca o data.


ok Pytagora.
"spiritul de echipa" sau " o mana spala pe alta", nu? "elemete", cum le denumesti tu nu am sa iti dau, dar poate mergem impreuna la prietenul meu cu pielea. pana nu ma contactezi tu, din lipsa de bani si timp, nici eu nu o sa fac nimic.

eu am bordul crapat de soare ( masina a stat 3 ani saraca) mare parte afara. si pe acesta vroiam sa il imbrac in piele, sti tu, cu cusaturi din acelea "vizibile" aparent grosolane...vis doar, nu stiu si tehnic daca se poate...m ai vorbim
  • radu rotaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1966
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
paulsebastiant a scris:Salutare, sunt posesorul unui Opel Rekord C, an 1967, 1900cc, 4 usi. Am vazut ca mai nou prind la noi aceste oldtimere, evident ,ma refer la pasionati si la cei care apreciaza automobilul pentru placerea de a conduce clasic. Acum problema vine. Am nevoie de sfaturi in ceea ce priveste restaurate interioara( bordul este ok, trebuie pus la punct, tapiterie), jenti( daca stie cineva ce as putea sa pun). A sa nu uit, masina nu as vrea sa o pastrez originala ci as vrea sa o fac un customcar, fara prea multe schimbari.


paulsebastiant,

cam cat crezi ca o sa necesite Opelul tau?
cam ce vrei sa ii faci? ce ai facut pana acum? costuri?

poate facem un schimb de idei...am cam aceeasi intentie cu al meu.

as avea si eu nevoie de un volan mai vechi. pe '66 - le meu am unul de D. nu imi place. M? cineva?
  • kirin

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1968 17s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2007

  • Mesaj Privat
jante : merg orice in 4 prezoane x 100 mm
  • bAndrei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1972
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu e chiar asa, unele merg pe spate ating pe fata etc, merg si jante in 3 prezoane daca vrei cu adaprare, dar nu recomand nimanui sa se joace cu asa ceva
  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei ca masina sa se aseze bine la drum si sa stea bine pe viraje iti recomand :
jante 7,5 x 15 cu anvelope 195/50-15 , o sa vezi ca va fi cu totul alta masina . Very Happy

Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR