Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sunt doua chestiuni diferite si lumea pe aici vad ca le cam incurca :

1. pe plan local se dau contracte de deszapezire de catre Primaria orasului respectiv . Daca e vorba de BV o sa vedeti o alta mobilizare fata de Constanta . Aia sunt invatati si au contracte mari de deszapezire , ceea ce conduce automat la o deszapezire mai de calitate . Adica nu se da cu saramura clasica ci cu solutii spoeciale , dar care costa bani multi .
in Constanta , avand in vedere ca e putin probabil ca intr-un an sa ninga de mai mult de doua ori ( si atunci sunt doua ninsori neserioase ) contractul are valoarea ca atare si acopera numai strazile si bulevardele principale .
in Bucuresti e altceva ....deszapezirea e facuta de REBU si se vede .

2. in cazul drumurilor administrate de AND se incearca o descentralizare a CNADR , in sensul ca intretinerea drumurilor pe perioada de vara si iarna sa se dea privatilor ( atat plombe cat si deszapezire ) . Astfel AND-urile vor deveni niste simpli beneficiari cu utilaje putine ce vor fi folosite doar in caz de forta majora . In rest se vrea ca odata sectorul ala de drum reabilitat de un privat , acesta sa se ocupe pe perioada garantiei si postgarantiei si de intretinerea lui vara-iarna , astfel evitandu-se situatiile de genul " eu iti dau garantie 5 ani drumului reabilitat de mine si vine AND-ul iarna si da cu sare pana sapa in asfalt dupa primii 2 ani si tu ma pui la plata ca n-am facut lucrarea corespunzator ".
Toate bune si frumoase pana aici , e buna ideea de descentralizare a AND-urilor , insa intervine legislatia deficitara : OG 34 a achizitiilor publice care obliga AND-urile sa organizeze licitatie pt deszapezire pt fiecare judet .
Totodata OG 34 e facuta de asa natura " sa nu lezeze interesele participantilor la licitatie " astfel acestia pot foarte usor si fara motive intemeiate sa conteste rezultatul licitatie . Procedura de solutinare e una foarte anevoioasa , drept care se ajunge ca in luna decembrie in multe judete nu este contract de despzapezire , ceea ce face ca AND-ul sa fie pus in imposibilitatea de a fazce deszapezire cu utilaje proprii care sunt foarte putine .
Ma veti intreba de ce nu se tin licitatiile din primavara pt urmatoarea iarna ? Pt ca Guvernul aproba bugetul pt fiecare judet in parte ( pt deszapezire ) , in luna septembrie - octombrie a a celui an .

Marfa , nu ?
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@bertone, sunt mai mult decat convins ca ai dreptate in ceea ce spui. Dar tocmai din cele spuse de tine am votatat NU, autoritatile nu-si fac treaba pentru ca fac contractele asa cum le fac si legile sunt asa cum sunt. Intr-un cuvant: treaba-i proasta.

Lumea isi face treaba, s-au facut poteci pe trotuare si munti de zapada la marginea troruarelor care asteapta rabdatoare primavara. In acest timp, domni si doamne trimise de primarie noteaza pe carnete numarul portilor unde nu s-a facut poteca pe trotuar ca sa-i amendeze pe aceia. Pentru ca aici e problema, la populatie, Primaria face ce trebuie, populatia nu!
La vecina din stanga mea, care nu este acasa, e plecata prin moldova, pe la rude, am facut eu poteca, ca sa scape de amenda si sa se poata circula. Ca Primaria vegheaza!

P.S. Ieri si azi nu a mai nins si nu a mai viscolit, a fost doar ger (~ -10C). Cu toate astea, in cartierul de la Delfinariu inspre mare nu se face aprovizionarea la magazine (doar vreun sofer temerar care se roaga de lume sa-l impinga din zapada), gunoiul e facut mormane prin tot cartierul, fiecare se descurca cum poate, daca poate! Si toate astea prin contractele facute de autoritati ca sa gestioneze bine treburile!

E BINE! Mai e mult pana la primavara?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Azi dimineata la ora 05:00 toate arterele principale cat si iesirile din oras erau ticsite cu solutie antiderapanta, deci spre surprinderea mea nu o sa aud deja clasicul "am fost luati prin surprindere".
Deci, din partea mea tot respectul. Wink
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Multora le este imposibil sa intelega ca asta se intampla iarna. Ninge si se asterne zapada.
Autoritatile nu pot preveni ninsoarea.
Din acest motiv, exista recomandari pentru timp de iarna. Sa-ti echipezi masina corespunzator, sa eviti anumite artere, sa incerci al mijloc de transport, etc. Noi insa, suntem fatati cu curul in masina si ne place sa ne plangem.
Daca o sa va uitati si iarna asta la cei inzapeziti, veti vedea ca vreo 10% sunt in timpul muncii, in rest, numai plimbareti care se duc in concediu. Din astia vreo 90%, era chiar asa de greu pentru cativa sa ia trenul?
Autoritatile isi fac treaba intr-o oarecare masura, insa sunt situatii in care sunt depasite. Este normal, sunt convins ca asa este in majoritatea tarilor cu clima asemanatoare cu a noastra.
E tara plina de sefi care considera ca este o rusine sa puna mana pe o lopata...
In plus, mass-media nu face altceva decat sa scuipe autoritatile, ca sa aiba si televiziunile subiect de stiri. Agraveaza orice situatie. Daca sunt doua accidente pe o sosea intr-o vineri, vezi titluri de genul "Vinerea neagra", "Catastrofa pe sosele", etc.
Trebuie sa ne schimbam mentalitatea in primul rand...
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Gojira, tu platesti rovinieta? Sunt convins ca da. La fel si eu, platesc aceasta imputita de taxa suplimantara. Ma astept ca atunci cand merg cu masina, in CONCEDIU sau la munca, iar afara ninge sau da sa ninga, sa se foloseasca banii din afurisita de rovinieta macar pentru dezapezirea la timp, daca gropile nu prea sunt in stare sa le repare pe toate. Deocamdata la Cluj nu m-am intalnit decat extrem de rar cu situatia de a nu se fi facut nimic la drum pe timp de ninsoare. La Brasov, si pe drumurile de langa municipiu, si tinand cont de faptul ca acolo e statiune turistica pe timp de iarna, cam lasa mult de dorit.. Mass-media face ceea ce stie mai bine sa faca, SI uneori face foarte bine. Asa mai trag putin de la depozitele lor grase facute pe spatele nostru platitor de taxe aia de ne conduc si mai fac cate ceva prin tara asta.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mai umblati prin tari straine pe timp de iarna si o sa vedeti ca se intampla sa se inzapezeasca drumurile si acolo, dar ca ai nostri sunt niste lingai besinosi ajunsi in functie pe pile si cunostiinte este foarte adevarat.
Nu as avea pretentia sa avem drumuri ca italienii sau spaniolii, a caror clima ii ajuta, dar cred ca Germania se compara foarte bine cu Romania din acest punct de vedere(clima), ori la ei drumurile se intampla sa se inzapezeasca in conditii EXTREME... Smile
Si unde mai pui ca sunt MOCA...adica nu vigneta, nu taxa de drum, de pod sau de "centura"

deci...nu le mai luati apararea...ca sunteti penibili....
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca putem echivala dar legat de "supermenii" astia din tarile straine pot sa va spun ca in timp ce pentru 5 fulgi de zapada aeroportul din Frankfurt se inchide, pe viscol in Otopeni se zboara.

Iar legat de clima, mai mult ca sigur nemtii nu au crivatul din Moldova.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eeeh, nici pe departe in moldova nu este clima din norvegia, unde se circula (altfel 6 luni pe an nu s-ar misca nimic) dar la fel de adevarat ca nici economia si resursele romaniei nu se compara cu ale norvegiei

problema e ca nu ne pasa, nu vrem sa imbunatatim nimic...sau ceva....
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ti-ai cumparat avion si nu stiu? Smile pe Otopeni se zboara, pentru profit... dar vietile pasagerilor de fapt nu sunt importante...

Vestitul crivat din Moldova nu se compara cu vanturile de iarna din nordul Germanie.

Cand o sa auzi ca este in Germania o autostrada(moca) inchisa de ninsoare sa postezi si aici...

Totusi de ce nu mai ai sticker?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
Cand o sa auzi ca este in Germania o autostrada(moca) inchisa de ninsoare sa postezi si aici...


http://www.msnbc.msn.com/id/34780726/ns/weather

0,01 secunde mi-a luat sa gasesc Laughing

E obligatoriu stiker-ul? Shocked
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In Cluj-Napoca am fost foarte multumit de serviciile firmelor de deszapezire anul trecut. Chiar si pe o straduta mica cu cateva case cum e cea pe care locuiesc s-a aruncat cu material antiderapant dupa aproape fiecare ninsoare.
Sunt curios cati din cei de pe forum care se plang de actiunile de deszapezire au anvelope de iarna sau au pus macar mana sa dea zapada de langa masinile personale, desi sunt destui care merg cu 15cm de zapada pe plafon si capota. Multa lume asteapta sa-i curete altcineva zapada pe care a dat-o jos de pe masina, zapada din fata curtii si a locului de parcare sau chiar a intrarii in bloc.
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Gojira, tu platesti rovinieta? Sunt convins ca da. La fel si eu, platesc aceasta imputita de taxa suplimantara. Ma astept ca atunci cand merg cu masina, in CONCEDIU sau la munca, iar afara ninge sau da sa ninga, sa se foloseasca banii din afurisita de rovinieta macar pentru dezapezirea la timp, daca gropile nu prea sunt in stare sa le repare pe toate.


Platesc, dar cand e zapada, evit sa raman inzapezit, nu plec aiurea la drum. Pe drumurile din afara localitatii raman cel mai des soferii inzapeziti. Daca este si viscol, degeaba trece masina cu lama, ca peste o ora drumul e acoperit din nou.

Este cam aceeasi situatie si la inundatii. Asteptau toti sa vina autoritatile sa le scoata apa din case... Asa asteapta si cand raman inzapeziti sa-i scoata autoritatile.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
calin1945 a scris:
Cand o sa auzi ca este in Germania o autostrada(moca) inchisa de ninsoare sa postezi si aici...


http://www.msnbc.msn.com/id/34780726/ns/weather

0,01 secunde mi-a luat sa gasesc Laughing

E obligatoriu stiker-ul? Shocked


Ai pierdut ideea de baza...
"At least the firefighters were able to bring them hot beverages and food while they were waiting," said Jens Apelt, a spokesman for the Altentreptow highway police. After being rescued, the people were brought to tents set up by local aid organizations until rescuers could unblock all the cars.

NU e obligatoriu stickerul... Smile

Si pentru gojira, tocmai asta e ideea autoritatile trebuie sa ajute cetatenii ce le platesc amrate de salarii, nu doar sa faca"afaceri "cu stataul..
O zi buna
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
gojira a scris:Din astia vreo 90%, era chiar asa de greu pentru cativa sa ia trenul?

Tu cand ai fost ultima data cu trenul? Mai stii ce conditii de calatorie ofera CFR-ul si cum se realizeaza legaturile intre 2 trenuri? Si ce trebuie facut daca ai nevoie sa ajungi intr-un satuc in care nu este gara? Eram convins ca recomandarea cu folosirea trenului in locul autoturismului personal a disparut o data cu circulatia alternativa (cu sot/fara sot).
Administratorii drumurilor au obligatia de a-l mentine viabil, obligatie pe care trebuie sa si-o indeplineasca la fel de constiincios ca si mine cand imi platesc taxele.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am postat ceva mai sus despre deszapezirea din Constanta. Acum am sa pun si cateva fotografii din iarna 2008 si iarna 2009, ierni care au fost cu zapada multa. Pozele sunt de la mine din curte si din fata casei, de pe strada. Mormanul de zapada din fata casei s-a topit natural pe la sfarsitul lui martie. Credeti ca a intereseat pe careva din autoritati ca pe strada mea nu ar fi putut intra o Salvare timp de vreo luna de zile? Strada mea este exact vis-a-vis de Delfinariu, catre mare, pentru cei care stiu Constanta.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eo mi-s tare curios cati din voi ati plecat la drum cand ningea grav. eu unul m-am incumetat anul trecut, pe unul din viscolele alea de "tara a fost sub nameti, drumuri inchise oameni blocati" asta referitor la ce ziceau stirile. si am facut urmatorul drum - Bucuresti - Slobozia - Braila. 230 km pe traseul meu. Pe A2 am intalnit 2 echipaje de dezapezire - primul care continea trei masini ce mergeau aproape in paralel si nu ne lasau sa trecem - logic, ca daca treceai poate riscai sa ramai in zapada. Dupa ceva vreme ne-a dat drumul sa trecem ca era ok drumul - mergeau cam cu 40-50 km/h. Dupa ceva vreme am mai intalnit inca un astfel de echipaj dar in acelasi timp au fost si vreo 3 tarani care efectiv incercau sa-i dea la oparte sa treaca ei, doi cu masini "sport" iar oamenii respectivi incercau sa nu-i lase. S-a lasat cu scandal ca deh, bizonii stiau ei ca n-au treaba, pan la urma i-au lasat pe raspunderea lor, dar sunt sigur ca daca ramaneau in nameti tipau ca ei au platit rovigneta si nu se face nimic.

Apoi am iesit de pe A2, am trecut de Slobozia si am ajuns inca un echipaj de la dezapezire. Circulau cu 40-60 km/h in functie de cum batea vantul. Eu in spate la 50 m poate. Batea vantul foarte tare, si de multe ori efectiv nu mai aveam vizibilitate 10 m. Si ma uitam, tot ce dadeau ei cu lama era pus imediat inapoi.

Si ma intreb - ca un om normal - cum pana mea vreti frate sa fie curatate strazile in conditiile astea ? ar trebui masina de dezapezire din 100 in 100 m, in lant. Dar nu, hai sa ne cacam pe noi ca nu-si fac treburile. Daca trecea unul dupa 10 minute p'acolo ar fi zis ca n-a fost utilaj de dezapezire in veci, iar respectivul doar ce trecuse.

Pe partea ailalta totusi, in oras - Braila - zapada era la ea acasa. nici urma de dezapezire. In acelasi timp, cauciucurile alea de iarna fac minuni, iar cei care zic ca nu, inseamna ca n-au avut in viata lor. mai adauga si niste lanturi si e cam greu sa ramai ca berbecu, asa cum vezi destui la stiri.

p.s. m-a dus utilajul ala de dezapezire pana aproape de Braila, cand deja nu mai viscolea grav. dar deh, suntem o natie de imbecili care stie sa tipe - ALA NU FACE, SA MOARA`N BEZNA.

acu sa-mi cer si scuze pt limbajul folosit, dar ne-o meritam cu varf si indesat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt unul dintre cei care pleaca la drum atunci cand si-au propus, indiferent de conditiile meteo. Ca sa-mi vizitez parintii trebuie sa trec muntii si merg prin 3 judete. Daca in weekendul in care am stabilit ca duc/aduc fata in/din vacanta se anunta vreme rea, asta e. Am grija sa am la indemana obiectele necesare, carburant suficient si plec. Iarna trecuta, in Dolj, pe DJ 561, am fost printre ultimele masini care au trecut inainte de a se bloca circulatia. Eu am riscat sa sparg bara si am trecut prin troianul adus de viscol iar dupa mine a venit la putin timp o dacie papuc cu 5 locuri, pe care o depasisem cu putin timp inainte de zona expusa viscolului. Pe ceilalti i-au scos jandarmii abia a doua zi dimineata.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Chiar daca viscoleste, ei tot trebuie sa intervina. Mai bine spargi troiene de un 1 m de 4 ori, decat sa spargi troiene de 4 m dupa viscol.
E adevarat ca sunt si situatii extreme in care nu se poate face nimic, dar atunci autoritatile au obligatia de a inchide drumurile/sectoarele respective.
Iarna trecuta s-a inzapezit DN 71 (Bucuresti - Targoviste). De ce? Drumarii au hotarat ca daca tot viscoleste, n-ar fi rau sa "campeze" la Mircea Voda pana se opreste si apoi sa "intervina". Asa ca au tras pe dreapa si s-au culcat. Se stie pentru ca au fost vazuti de masinile care CIRCULAU in ambele sensuri. Cand s-au trezit dimineata, n-au mai putut sa iasa din parcare cu utilajele. Asa ca ... In schimb, cand stateam la Snagov si la ADN Tancabesti era un inginer foarte capabil (Teodorescu se numeste, dar a fost schimbat la ordin politic cand a refuzat sa mute utilajele din DN 1 ca sa scoata niste guvernanti ramasi inzapeziti la vile la Snagov, desi nu se aflau in niciun pericol), la primul fulg de zapada, scotea TOATE utilajele in strada si patrulau nonstop, astfel incat, DN-ul n-a fost blocat nici o clipa in acea perioada, desi viscolea de muta masinile de pe o banda pe alta.
Despre mersul cu trenul ... @Gabi.B.HD a punctat foarte bine, cu completarea ca am vazut si trenuri inzapezite cu calatori inghetati pe campuri si uitati de autoritati.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca tot vorbea @gojira de mers cu trenul:
http://www.antena3.ro/roman...cablu-114376.html
Si asta in conditiile in care s-a cu autoturismul s-a circulat normal.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

considerati ca autoritatile isi fac treaba?
nu 83%
da 16%
54 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR