Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • agu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cumpar cu pret corect sonda EGR ptr. Astra Caravan Y20 DTH noua sau second-hand !
Astept oferte pe PM .
Skip ads

  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sonda sau supapa sau valva sunt vreo 3 in tot circuitul EGR
  • cosmin75

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am una cu capac metalic (tija lunga) la un super pret 1.000.000 pe care am luat-o pt mine dar la mine are capacul de plastic (tija scurta) si din pacate e luata de prin Bacau iar eu pe acolo nu stiu cand o sa mai trec/
Eu zic ca nu are nimica supapa ca mi-a probat-o omul cand am cumparat-o asa ca daca ai norocul eu iti accept si proba daca vrei
  • agu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt de specialitate , nu ma pricep tehnic prea bine dar mecanicul din service mi-a spus ca sonda trebuie schimbata ptr. ca pierd ulei pe la membrana de sub capac.
Momentan la service nu au second iar noua e 300 euro la magazin ( am inteles ca vine cu tot ansamblul )
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
agu a scris:Nu sunt de specialitate , nu ma pricep tehnic prea bine dar mecanicul din service mi-a spus ca sonda trebuie schimbata ptr. ca pierd ulei pe la membrana de sub capac.


Salut, ce vreau sa iti zic e ca TOATE Y 20 DTH, au acesta problema datoria numarului mare de km si uzurii axului turbinei, asta nu insemna ca masina nu mai merge ... masina merge foarte bine dar mai scapa ulei pe ici colo, pune mana si infasoara "borcanul ala" adica EGR cu o carpa si tot ce scapa se imbiba in carpa si nu se mai prelinge pe radiator, eu am 10000 de km facuti cu carpa Wink daca masina trage bine si membrana aia de care zici tu e in stare foarte buna in sensul ca circuitul de vaccum functioneaza si fa cum spun eu cu carpa, daca masina e lenesa si tragi de ea ca de un caine mort atunci s-a depresurizat circuitul d evaccum si membrana trebuie lipita cu silicon rezistent la temperaturi, m-am saturat de mecanici care nu stius a repare nimic decat sa schimbe ...
  • cosmin75

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
deci daca esti norocos si ai SUPAPA EGR CU CAPACUL METALIC (tija lunga) poti sa spui ca ai facut o afacere o buc cu un milion lei.
Nu cred sa aiba nimica, eu cu mana mea am dat-o jos de pe motor (de la dezmembrari) si ti-am spus ca sunt de acord sa o probezi (sa o pui pe motor) dar nu ofer garantie
  • agu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
agu a scris:Nu sunt de specialitate , nu ma pricep tehnic prea bine dar mecanicul din service mi-a spus ca sonda trebuie schimbata ptr. ca pierd ulei pe la membrana de sub capac.


Salut, ce vreau sa iti zic e ca TOATE Y 20 DTH, au acesta problema datoria numarului mare de km si uzurii axului turbinei, asta nu insemna ca masina nu mai merge ... masina merge foarte bine dar mai scapa ulei pe ici colo, pune mana si infasoara "borcanul ala" adica EGR cu o carpa si tot ce scapa se imbiba in carpa si nu se mai prelinge pe radiator, eu am 10000 de km facuti cu carpa Wink daca masina trage bine si membrana aia de care zici tu e in stare foarte buna in sensul ca circuitul de vaccum functioneaza si fa cum spun eu cu carpa, daca masina e lenesa si tragi de ea ca de un caine mort atunci s-a depresurizat circuitul d evaccum si membrana trebuie lipita cu silicon rezistent la temperaturi, m-am saturat de mecanici care nu stius a repare nimic decat sa schimbe ...


Cred ca ai dreptate Drogas , numai ca vezi tu... Intradevar masina merge OK dar mi-a murdarit cam tot pe acolo de ulei si nu stiu ce sa fac . Sunt dispus sa schimb si sonda EGR , numai sa fie bine . Numai ca nu sunt dispus sa dau 10 mil. lei vechi ptr. asta si din cauza asta cautam second-hand.
Parerea ta ?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
agu a scris:[Parerea ta ?


Parerea mea e direct carpa, asta dupa ce in prealabil o desfaci si o cureti de mizerie si schimbi oringul care il are dedesubt, il vezi daca desfaci alea 2 suruburi ale valvei.
Skip ads

  • agu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
O sa vad ce fac . Oricum , merci mult.
  • Zaoane

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La fel si la Rodica mea...scapa ulei pe la valva.
La inceput m-am speriat, dar cand am vazut aci pe forum ca nu-i o problema prea mare si masina merge in continuare bine, m-am linistit. Foloseste procedeul "carpa" descris mai sus, iesi mai ieftin.
  • cosmin75

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca o gasesti pe cea cu capac de plastic sa imi spui si mie un pret si de pe unde ai luat-o.
Multumesc si ...succes:))
  • agu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cu capac de plastic e ... o caut in continuare .
Te salut !
Skip ads

  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am gasit eu cu capac de plastic este 130 euro
  • malgeo

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2000 2,0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si eu caut supapa EGR la un pret convenabil ,mi-a iesit la tester ca nu functioneaza normal dar nu am desfacut-o. A verificat-o cel cu testerul si mi-a zis ca este garnitura de la EGR.Imi puteti spune si mie cum pot rezolva problema?
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
stiu eu undeva la 120-130 euro
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dar sch. degeaba valva,uleiul este scapat de turbo,puneti egr nou si veti avea aceeasi problema...Solutia e sa reconditionati turbina,sa sch. uleiul mai des (max. 10000km) si daca masina are peste suta de mii folositi un ulei mai gros(10w40).
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Unde se reconditioneaza turbine? Eu am y22dtr si are 500 mii km cred ca tre rec ca e plin furtunu de ulei pe aolo.
  • Neacsu Ionut-Daniel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DRH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bujuxp a scris:stiu eu undeva la 120-130 euro

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR