Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vivas

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am o intrebare pentru ca sunt amator in ale masinilor.
Odata cu frigul din ultimele zile, a inceput sa am un miros de incins in masina, am deschis capota si am observat ca mirosul
vine de la componenta din imagine.
Puteti sa-mi spuneti ce componenta este si ce rol are ea? si de la ce ar fi mirosul?
Comportamentul masinii este la fel, nu am observat nicio modificare de cand cu mirosul.

Mersi.

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ce arati tu in poza este cupla de la ansamblu bobine inductie.Curios ca zici ca acolo miroase ca daca este asa ai pus-o. Desfa cupla si vezi starea contactelor. Se incinge cupla? Daca nu atunci se pare ca e de dedesubt de undeva si anume posibil valva EGR. E posibil sa fie un miros inselator totusi din moment ce nu ai avut probleme. La bobine o sa-ti arate cod de rateu daca se intrerupe scanteia.Pune mana cu motorul oprit dupa ce a fost incalzit si vezi toate componentele din zon aratata sa nu fie supraincinse.Totusi verifica ca aceasta mufa sa nu fie incinsa.
  • vivas

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns,
O sa ma uit maine mai bine pe lumina la mufa aia, o sa incerc sa o deschid.
Numai ca se incinge mai tare dupa ce merg ceva cu masina.
Si mi-e cam teama sa nu fie ceva mai rau.
Eu am crezut prima oara ca trebuie sa fie din cauza frigului si a inghetului, masina e plina de gheata, dar dupa miros cam pare ceva electric.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR