Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Corsa C fabricatie 09.2004 Z13DT - am CD30-MP3 pot pune o poza cu afisajul ca sa faceti voi comparatie intre BID si TID, eu cred ca sunt acelasi lucru dar ma rog.

Din cate stiu eu nu se poate activa BC decat daca ai GID - color sau nu, nu conteaza GID sa ai ca restul se rezolva simplu.

Daca mai aflati ceva noutati despre BC astept cu caldura orice informatie

P.S. Poza vine in seara asta
Skip ads

  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ia uitati baietzi ce poate face tehnologia asta dusmanoasa. Am facut poze cu telefonul si au iesit super bine.

Uite pozele:




Si acum sa vedem pozele cu BID-ul ca ce am eu sigur e TID - Scrie in cartea masinii.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pai da, asa am si eu bordul ,am vorbit cu cumnatul meu care are un opel astra g si l-am rugat sa-mi faca poze la bordul lui el nu are casetofon cd 30, are altceva, cum le primesc le voi pune aici sa le comparam si om vedea, daca aveti poze deja postatile sa facem cat mai multe comparatii.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
aha, uite ca mi-a trimis, calitatea nu prea este buna ca nu prea se pricepe cumnatul meu ,dar totusi...........

Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru gabib77, te rog sa-mi comunici si mie unde a reusit prietenul tau ,la ce service sa-si activeze BC-ul si ce costuri a implicat daca este asa am sa fac un drum pana in Bucuresti,desi nu vad nici o diferenta intre display-uri dar ma rog poate nu-mi dau eu seama,ar trebui ca data sa fie afisata permanent pentru BID,oricum nu cred ca ai dreptate in ceea ce priveste display-ul ,sunt ferm convins ca display-ul meu este TID.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ala e TID toata ziua. Daca sunteti atat de curiosi, mi se pare ca exista un subiect cu tipurile afisajelor.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Da, am facut confuzie la butoane... intr-adevar ai un TID... am vazut acum si pe Corsa D tot cu CD30MP3

Intre timp, eu ma consider un om norocos... Corsa nevestii a venit cu SIEMENS NCDC 2015 si GID !

Aseara am fost si am reprogramat GID-ul, acum nu mai am de facut decat sa trag fire de la ceasuri si de la ECU...

am deschis topic aici https://www.clubopel.com/vie...p?p=362116#362116


Ultima modificare facuta de GabiB77 la Mar 04 Nov, 2008 1:11 pm
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mda, am facut o mare confuzie, nu mi se intampla prea des... BID e mai mare, are o linie in plus fata de TID... astea sunt afisajele de pe Corsa D/Astra H
http://img77.imageshack.us/...=tidbidgidqc2.jpg
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pe Corsa D CD30MP3 vine tot cu TID, ca in pozele puse mai sus de Barboo. Nu exista BID pe corsa D. Cele cu clima au computerul de bord pe GID, celelalte pe un ecran mic intre vitezometru si turometru.
Desi CD30MP3 aduce comenzi pe volan butonul care pe Astra e folosit pentru BC are alta functie. Ecranele ascunse pot fi vazute si pe TID.

Pe Astra H CD30MP3 aduce displayul BID si comenzi pe volan. BID vine oricum standard la echiparile sport cosmo si OPC. Ecranele ascunse pot fi vazute si fara BC activat pe BID.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Asta ajuta Razz

  • mg77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Recent am cumparat Opel Corsa 1.3 CDTI, varianta Cosmo, fabricata in 11.2005, si la fel butonul BC nu este functional!

Nu inteleg, daca nici pentru varianta de varf a optiunilor la corsa, climatronic, oglinzi electrice etc, la vremea aceea, nu este activata aceasta optiune! La acest model se poate doar activa mai usor?

Ma interesa foarte mult consumul mediu sa fie afisat. Pana si loganurile au aceasta optiune!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
MID, BID, GID, TID, etc:
Cauþi, citeºti ºi te informezi: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3189
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca ar exista si alta solutie pentru BC la Corsele noastre cam la aceleasi costuri si fara modificari cum ar fi TID>MID in plus avem si o scanare de erori detalii aici http://www.scangauge.com/

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Inca o solutie https://www.clubopel.com/vie...93&highlight=
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Stefan Tolos, pana la urma eu tot n-am priceput... eu am Corsa C, fabricatie 2006. Am afisajul original si nu am nici computer de bord, nici sistem audio din fabrica (mi-am pus eu ulterior un mp3 player). Afisajul meu este pe doua randuri si imi indica pe randul de sus ora si temperatura exterioara, iar pe randul de jos imi indica data. Afisajul asta al meu poate fi transformat in computer de bord ?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu, dar poti folosi cu succes YACC,este mai sus postat linku-ul depre acesta.
  • silau

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am o corsa c din 2006 , 1.3 cdti cu cd70nav, am activat bc-ul dar nu imi indica consumul am fost la un tip la dibas si si-a batut el capul si a reusit sa imi arate consumul si range-ul dar nu este real imi arata la relanti 3,7% si in viteza nu mai zic ca nu o sa va vina sa credeti 25 % - 30% niste cifre fabuloase.culmea este ca acest consum creste odata cu acceleratia dar nu este real.tipul de la dibas mi-a zis ceva de genul ca gid-ul nu afiseaza corect informatia de la ecu.ma poate ajuta cineva?
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Faci consumul pe bord, faci consumul plin-plin, apoi compari consumul real cu cel de pe bord si calculezi la cat trebuie sa imparti consumul de pe bord (5 , 5 si ceva probabil)
  • silau

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
consumul mediu este in jur de 18%.dar facut plin pe plin mi-a iesit 5 si un pic deci se imparte la 3.5.este cineva care sa faca o formula ceva sa imi indice in bord consumul real?se baga cineva?
  • seco

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pe Corsa C Z13DT protocolul de comunicare nu este compatibil cu GID
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR