Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • kosmoo

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vreau si eu sa-mi activez BC , trebuie doar activat din soft , daca ma poate ajuta cineva astept privat. ( am si maneta pentru pilot automat dar nu functioneaza )
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu se poate activa doar din soft... La masina nevestii chiar nu am mai avut timp sa "lucrez"... am specificat mai de mult ca are GID cu telefon si un Siemens NCDC 2015, am schimbat softul afisajului cu Tech2, dar cam atat...

Sunt curios care o fi diferenta intre masina sotiei din 2001 si un Z12XE din 2005-2006, de se poate activa la ala? E acelasi ECU? Ala din 2005-2006 are trase fire? Sa vina caldura si cred ca o sa reincep cercetarile
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Gabi, cred ca il poti activa din soft + GID/CID/etc pe modelul facelift (2004-2006). Astea au fost echipate cu CD30/MP3, care are si buton BC (CAN). Eu am TID pe ea, asa ca degeaba as pune Tech2-ul.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
merci, dar nu prea are legatura cu ce vorbeam eu Sad - Corsa C fara facelift, Z12XE
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vad ca cineva mi-a ascultat doleanta si a impartit topicul in BC pentru Corsa C cu facelift si fara... dar une e discutia BC la "fara facelift", discutam ceva cu Marius si nu mai gasesc discutia Sad
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
silau a scris:up


Laughing Laughing Laughing

Ai incurcat borcanele ? "up" la ce?
  • kosmoo

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu informatii , am corsa din 2001 cu GID , motor z12xe , am reusit ieri sa activezi BC dar in schimb nu-mi ofera detalii la toate imi apare 0 in schimb la range apare F . Sper ca intr-o saptamana sa reusesc cu un coleg de pe forum sa trag si firele de la ecu la gid pentru citirea informatiilor .
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca poate reusesti tu, ca eu n-am avut timp
ce-ai facut pana acum ai schimbat soft-ul la display, normal ca trebuie trase fire... Vezi ca functioneaza numarul de km parcursi... confrunta-i cu cei de la kilometraj si vezi daca e acelasi lucru, mie imi arata mai multi la BC, cam 120-130 fata de 100 km reali, din ce imi aduc aminte
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
corsa mea sport,facelift,din august (parca)2004 are TID dupa mine si un amarat de casetofon. in niciun caz nu cred k pot avctiva BC, mai ales ca nu are nici acel buton
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Deci, a reusit cineva pana la urma sa activeze BC la Corsa C? Am un Corsa C facelift la care, teoretic, as putea activa aceasta functie. Am vorbit cu maiandrei si tragem cabluri, resoftam, dar imi trebuiesc ceva date de la una care are deja aceasta functie.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu neaparat date, macar informatia verificabila ca exista o Corsa-C cu Z13DT si bord-computer functional. Wink
Skip ads

  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Prima mare intrebare este daca este posibil ? Ideea principala este ca vreau sa ii fac un update intrucat sa imi merga mp3 pe radio cd si sa ii activez functia BC . Este posbibil a mai incercat cineva?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

sunteti suficient de vechi pe forum astfel incat sa nu faceti greseli de incepator,acest subiect a fost mutat aici si fac trimitere catre ceea ce doriti dumneavoastra deoarece odata aceste subiecte erau impreuna.

Gabi a putut realiza in tutorialul de aici ceea ce doriti dumneavostra.
  • C0r$aru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Deci pe o corsa Z13DT din 2006, facelift cu TID, merge BC sau nu?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Se potriveste un TID de la un Astra G pe Corsa C? fizic ma refer.



Nu am desfacut inca cel de pe Corsa si nu stiu daca au aceeasi prinderi.



Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.Ar fi rebuit sa primiti 3 zile suspendare la cata vechime si experienta aveti pe acest forum,daca dvs. procedati asa atunci ce pretentii sa mai avem de la boboci.
edit by Stefan Tolos.

12/1/2011 5:10:41 PM
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Buna dl Stefan, am folosit motorul de cautare al forumului dar nu am gasit nimic fositor+vazand ca nimeni nici nu mi-a raspuns(nestiind sau nevrand), titlul pe care l-am ales era neinspirat si in acest sens va dau dreptate, dar nici sectiunea aleasa de dumneavoastra este neinspirata.

revenind la subiect, TID-ul de Astra G se potriveste la perfectie pe Corsa C, doar mufa a trebuit sa-l schimb deoarece pe masina a fost un GID.

Multumesc pt ajutor
  • daniel_mmc

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La fel si Corsa mea 1.3 cdti 2005 are cd30 cu butonul BC dar nu inteleg de ce a fost montat daca el nu are nici o functie
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
asta nu e o explicatie, si a sotiei, pre-facelift, are navigatia Siemens cu butonul BC... acel buton e standard la HU-ul in cauza, n-are legatura cu motorizarea sau faptul ca are sau nu BC... la fel toate Corsele D si Astrele H au acel buton dar nu toate au BC, unele datorita display-ului, altele datorita faptului ca nu l-au activat (in cazul Corsa D si Astra H e alta mancare de peste Wink )
  • master_shumy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma se poate activa CB-ul pe corsa C? Mentionez ca detin o corsa C 2006, cu oglinzi electrice incalzite, geamuri electrice, climatronic, CD30 MP3, comenzi volan....deci este destul de full masina. Nu detin buton pe maneta de stergatoare dar exista butonul BC pe radiocd, iar cand este apasat apare NO FUNCTION.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR