Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • catalin123

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am gasit ceva ceva pe forum, dar nu in detaliu, asa ca intreb: cum pot scoate masca aia de plastic
de pe consola cu butoane/radio/climatronic fara sa stric ceva?

Ultima data cand am fost la service (Erebus) baietii nu au montat-o bine si acum sta cam la 1cm de baza, in zona de jos.
Skip ads

  • Marius Chiriac

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la ce model de masina?
  • catalin123

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am scris in sub-titlu, dar vad ca nu se vede aici (se vede numai in lista de topic-uri).
Este vorba despre Vectra B (din 99)
  • sallsa99

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,...poate cineva sa explice subiectul postat? Chiar nimeni nu a desfacut consola centrala la o Vectra B?
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Acea rama are 4 cleme: 2 in pertea de sus si 2 in lateral. Iei o surubelnita dreapta si subtire si o bagi intre rama si bord pana reusesti sa o scoti. In partea de jos mai sunt 3 locuri unde se clipseaza de scrumiera.
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cu o surubelnita scoti capacul care acopera bricheta si capacul situat in partea opusa. Sub aceste capace vei gasi cate un surub pe care le demontezi. Fata consolei e prinsa in niste cleme deci vei trage de partea inferioara pana se declipseaza. Vei descoperi inca patru suruburi pe care le desfaci si astfel ai demontat consola. Succes
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Foarte posibil ca baietii care or umblat la ea sa ii fi rupt clemele de prindere din partea de jos(daca zici ca sta in fata) si yo cand am dat-o jos am rupt doar o clema dar sta fixata bine nici in fata nici prea in spate Razz.
Ca sa o dai jos iei o surubelnita de cauciuc(ca sa nu zgarii nimica) si incepi din partea de jos si scoti consola usor afara.
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
butoanele de la radio(cele cu posturile de radio 1 2 3 4 5 6 7 8 9 }nu au lumina! oare de ce ?
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
deas2 a scris:butoanele de la radio(cele cu posturile de radio 1 2 3 4 5 6 7 8 9 }nu au lumina! oare de ce ?

so ars smd-ul din ele...
  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am dat jos astazi toata consola centrala. Vectra B 2001 Caravan, Clima , mahon(ieri), carbon azi Smile
Se desface si suportul de pahare, respectiv scrumiera, cele doua suruburi mascate de capacelele stanga, dreapta fata de scrumiera, si se departeaza putin, cat sa joace in suport. Incepand de sus, cu o surubelnita dreapta, preferabil destul de lata si nu ascutita, se departeaza marginea de deasupra butoanelor , clemele sunt in dreptul butoanelor de recilculare, respectiv dezaburire luneta. Celelalte doua cleme sunt in lateralele stanga dreapta sus, intre butoane si casetofon. In partea de jos, procedura simpla este sa aplecati incet plasticul si sa trageti usor spre in afara. Face cateva clicuri si iese din clemele de plastic. Clima se scoate dupa ce s-au indepartat cele doua suruburi stanga dreapa si impinsa inspre in spate cu doua degete sub clima se distanteza de suport cat sa treaca de doua agatzatoare " nu stiu cum sa le zic". apoi, cu o surubelnita dreapta lunga se scoate sigurantza de la mufa galbena in sus(siguranta e cea neagra) si tot cu mana stanga se trage mufa afara. Apoi cea neagra si ai ramas cu clima in mana Smile.
Suportul scrumiera.. e un pic de munca. Se desurubeaza consola centrala (unde e schimbatorul) 7 suruburi cruce. Trei pe un lateral, trei pe altul, daca pipaiti lateralele spre acceleratie si langa scaun in partea din spate sunt niste capacele din plastic. Le scoateti cu un briceag cu lama semiascutita, sa nu le taiati. Ultimul surub e sub frana de mana, in copaie Smile, unde se baga mufa de la opel com. Mai exact, se scoate copaia unde tineti tigarile sau telefoanele, tragand cu doua degete dinspre frana de mana spre parbriz. Si ultimul surub e acolo in partea pasagerului pe mijloc. Se misca tot plasticul spre inapoi, eu am tinut de cotiera, si se elibereaza suportul de scrumiera . Ca sa il scoateti de acolo, se scoate tija de deasupra lui , se trage usor spre in afara, in partea pasagerului sunt mufele de bricheta si bec bricheta, ies greu, te ajuta o surubelnitza. si Gata.
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce e SMD -ul ?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR