Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dragos1981

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa cumpar una din astea doua dar nu stiu care e mai reusita la motorizare si apoi sa o pun pe gaz.Va rog sfaturi.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Presupun ca vorbesti de Vectra B.
1.6i consum mai mic,si cred ca acesta ar fi optim,daca vrei sa-i faci,trecerea pe gaz,dar eu nu prea as face lucrul,asta,fiindca nu se merita,nenorocesti motorul mai mult si vorba aia,ai o ,,bomba,, in spate.Doamne fereste,sa intre vreunu,cu viteza mare in spatele tau.Si,in plus,am auzit,ca si gazul se scumpeste,vrea sa tina pasul cu motorina si benzina,si atunci,o sa te gandesti,de ce am facut eu asta?
Daca vrei consum mic si putere,ia-ti un diesel mai bine.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1.8. Consumul nu e cu mult mai mare, cel mult 1l in plus. 1.6 e un pic subdimensionat si la drum lung e greoi. In schimb, daca te foiesti doar prin oras, atunci 1.6 e mai potrivit.

Cat despre conversia pe gaz, mi se pare ok, dar ar trebui sa alegi 1.8-ul. Pe 1.6 vei ramane cu destul de putina putere, dupa conversie.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 11 Jan, 2008 12:13 pm
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eh GPL da vs. nu e un subiect amplu dezbatut mai peste tot si nu are rost sa il redeschidem acum..

dar completandu-l, oarecum, pe Ygrek, parca si taxele se schimba la 1.8 dn cate tin eu minte la vectra...adica RCA-ul e deja in alta categorie cand treci de 1600cmc parca etc...impozitul cred ca are si el legatura

adevarul e ca daca faci multi km mai bine cauti direct un diesel..oricum o instalatie de calitate (GPL) pt B2 cred ca e peste 800euro...
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut un vectra a 95 cu motor 1,6 nu am avut nici o pb cu el timp de 3 ani. Acum am luat un vectra b din 2001 cu motor 1,8. Diferenta intre ele este urmatoarea ca la 1,6 aveam consumul mai mic si era mai puturos, iar la 1,8 ai cu ce. Se justifica plusul de carburant care nu este extrem de mare. Pb ramane acum si ce drumuri faci cu masina, daca faci mai multe drumuri prin oras nu-ti trebuie un motor care sa consume. Daca ai de facut drumuri mai multe in afara orasului te sfatuiesc un 1,8, care face diferenta in momentul apasarii pedalei de acceleratie.
Cam atat am avut de spus restul ramane la alegerea ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR