Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ocevi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Asa este. Eu am facut haz de necaz. Si eu sunt nervos pentru ca atunci cand a scazut euro la 3.16 eu nu am vazut o ieftinire a combustibililor semnificativa, dar cand a inceput sa creasca euro au si inceput astia sa pompeze in pret. Sincer sa fiu eu as merge pana acolo incat nu as mai circula cu masina decat daca este necesar pentru o deplasare mai lunga. As renunta in ideea in care sa imi cumpar o bicicleta si sa ma duc cu ea la servici zilnic asta insemnand sa nu poluez...si alte alea. Dar hai sa facem mai multi asa, pentru ca eu as fi o picatura intr-un ocean. In ceea ce priveste motorina de la ucraineni vreau sa iti spun ca stiu o firma de transport la care lucreaza cineva apropiat care se alimenteaza numai de acolo si are camioane euro 4... noi noute
Skip ads

  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E suparator, dar sa nu luam lucrurile chiar atat de tragic !
Logic, daca sunt dealer- importator-producator de automobile, si vad, conform statisticilor, ca segmentul de auto pe motorina e foarte acerb cautat, pe cand cel pe benzina e slabut, o sa incerc prin toate mijloacele sa imi ramific "relatiile"sa lucreze cumva...oricum, sa echilibreze putin situatia, ptr ca am un segment de productie/import care imi merge slab.
Una ar putea fi si scumpirea carburantilor, dar e ceva foarte relativ, ptr ca diferenta de pret este mica, motoarele diesel oricum consuma mai putin, iar cei care vor cu adevarat o masina nu se mai uita ca acum 20 de ani la o diferenta de 2 litri pe suta de km !
Deci..... Rolling Eyes !
O sa ne obisnuim ca pana acum cu orice scumpire, o sa mergem mai departe si o sa ne luam tot masinile pe care ne cade pata Smile !
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da,o sa ne obisnuim ca si pana acum,dar nu mi se pare corect sa scumpim cantitatea si calitatea duca-se pe apa sambetei.
apropos la benzinar ii mai poti pune o instalatie de gaz pe cand la diesel nu ai ce-i face.
asa ca ..............nush ce-i de facut Sad
  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Adevarat, nu e corect...dar ce mai e corect la noi, sau altfel spus, mai exista diferente ?
Ma miram acu vreo 12 ani cand avea un amic un renault full option, cu motor peste 2000 cc, si consuma 14 % in oras (pe benzina !) insa era printre putinele masini cu dotarile alea la vremea respectiva; acum nu ma mai pot mira, omului ii placea masina extraordinar, mergea mai putin cu ea, dar savura orice clipa petrecuta in masina, fara sa mai conteze consumul.
Daca ne-am petrece viata la volan cu ochii in turometru si pe indicatorul de combustibil ce placere mai avem sa conducem ? Daca nu simtim putin caii putere vibrand sub noi, daca nu folosim tehnologia pe care am platit atatia bani, de ce ne mai cumparam masini care au "de aia si de aia " ?
E scumpa, e proasta, dar suntem in romania !
Astea sunt standardele noastre, atat putem sa ne ridicam, si asta se face simtita peste tot, nu numai in ridicarea pretului unor consumabile fara motiv, ordonate politic sau de vreun mogul financiar !
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Problema noastra e ca motorina nu e de calitate ,pretul e ca si in vest,si la ei s-a scumpit....insa au egalat pretul combustibililor desi nu avem aceleasi salarii....
  • Ghimpe200

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bravo vali_zak....asta e problema spinoasa in tara noastra...toata lumea stie k romanul este descurcaret...si face el pe dracu in patru sa supravietuiasca..d-aia patim ce patim..preturi k in ..U(I)E si salarii k in india....pai ce rost mai are ..U(I)E?
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In Austria la OMV preturile sunt urmatoarele:
Shocked Shocked Shocked
Benzina 95 - 1,354 €
Eurosuper - 1,364 €
Superplus - 1,468 €
Diesel - 1,434 €
Bineinteles preturile difera de la peco la peco insa sunt cu + - 1 cent
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
da la un salariu de 2000 - 2500 eur ..
Poti sa dai 250-300 eur pe luna pentru benzina/ motorina .
Pe cand la noi multi au 300 eur pe luna ... deci ... Very Happy
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Oare nu e bine sa declaram razboi Austriei sau oricarei alta tara puternic dezvoltata din vest apoi sa ne lasam infranti, asa cum circula un banc acum ceva timp cu USA? Laughing Nu zic asta pentru ca noi am fi in stare sa-i batem, asa era bancul Laughing
Asa o sa avem si noi veniturile la nivelul lor...

By the way, motorina a sarit de 4 lei de mult, nu mai e pretul de la inceputul topicului, cred ca stiti Evil or Very Mad Are pretul celei mai ieftine benzine din Austria
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
dgxshpe a scris:da la un salariu de 2000 - 2500 eur ..
Poti sa dai 250-300 eur pe luna pentru benzina/ motorina .
Pe cand la noi multi au 300 eur pe luna ... deci ... Very Happy

*
Minimul pe economie trebuie sa fie pe la 800-900 in AU...
3000 e deja un salariu bun... Idea
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dragon Warrior a scris:Pai hai sa vedem. Eu cu Opel Corsa 1.2i consum in oras 10 litri de benzina cu 3,52 pe litru. Adica 35,2 lei pe 100km.

Taicamiu cu Opel Vectra 2.2DTI consuma 8 litri de motorina cu 3,65 lei pe litru. Adica 29,2 lei/100km.

Cine a iesit mai ieftin? Nu mai zicem ca si daca era egalitate la bani, nu era egalitate la confort.


Deocamdata e ca si cum te-ai plange ca un kilogram de uraniu e mai scump decat un kilogram de carbuni. Dar cu un kilogram de uraniu te plimbi cu submarinul 5 ani si cu un kilogram de carbuni faci un gratar.


Nu stiu ce motor ai tu..dar corsa B 1.2..are un consum urban de 7-7.5 l/100 km..so..ia refa calculele...
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ok, my bad. 9 litri/100km in Bucuresti. Nu mai am de unde sa reduc chiar daca mi-as dori. Asta e consumul in Bucuresti. 7,5 aveam in Nicosia.

Si doar ce am venit din Austria-Elvetia-Germania. In Germania motorina este 1,53 Euro/litru.

Eu totusi privesc asta ca pe o evolutie pozitiva. Daca continuam cu preturi de 90 de centi la motorina inca 20 de ani putem sa ne tragem si niste rachete nucleare in cap singuri ca tot o sa avem parte de o moarte groaznica ori de la inundatii, ori de la seceta, ori de la uragane, ori de la radiatii solare.

Macar scumpirea criminala a combustibililor fosili vor impinge in prima faza populatiile sa treaca pe masini de litraj mic si in faza a doua fabricantii de masini vor incepe sa prospere din masini electrice din cauza cererii crescande pe segmentul respectiv. Vinzi motorina cu 90 de centi litrul, nu e nimeni cretin sa cumpere o masina electrica, deci nu e nimeni cretin sa investeasca milioane de euro in dezvoltarea uneia.

So, desi ma afecteaza la bugetul destinat plimbarilor cu masina, privita obiectiv treaba cu scumpirea ma bucura.
Skip ads

  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cred ca cel mai mare castig intre diesel si benzen , la stop sau in trafic superaglomerat , motorenu merge mai mult pe aer .
ori cum preturile sint mai mult decat enorme , facand ori ce calcul sau asemanare cu ori ce tara .
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Deci a venit momentul sa renuntam la masini si sa mai punem mana pe o bicileta or smtng. Face cineva asta? Nuuuu. Deci pretul combustibilului dupa calculele mele e inca mic. Cand o sa vad oameni care sa renunte la masini din cauza pretului marit la combustibil, atunci o sa zic ca e cu adevarat mare. Deocamdata toata lumea se lamenteaza, nimeni nu renunta la masina.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Asa este,desi carburantii sunt tot mai scumpi tot 45 min. fac la ora 18 de la P. Victoriei pana pe Dr. Sarii (pt. bucuresteni-stiti la ce ma refer Smile )-sunt fix 5 km. Concluzia la momentul actual e ca nu a renuntat nimeni la masina pt. ca s-a scumpit carburantul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR