Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dictator

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
salutare niste mici intrebari in legatura cu reglarea consumului pe aceasta masina. cam cat ar trebuie sa consume normal? cum as putea face sa consume cel mai putin? mie dupa mai multe alimentari imi ia cam 8.2 , jumate oras jumate afara. am mai citit un topic pe aici si s-a zis de o solutie de curatat injectoarele . masina mea are injectoare? are injectie monopunct. eu stiam ca monopunctul e un hibrid intre carburator si injectie. am schimbat uleiul, fltrul de aer. bujiile le-am verificat doar prin scoaterea fisei nu am scos efectiv si bujiile. cum imi dau seama daca mai sunt bune bujiile dupa ce le scot? multumesc de raspuns
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit pe forum, presupun ca ai montat un motor pe benzina c16nz (verifica in talon exact), consumul mediu il consider a fi ok, referitor la bujii verifica sa fie electrozii curati culoarea acestora este maro deschis(sa nu prezinte urme de fum negru)... foloseste functia "cautare" pentru a afla mai multe despre motorul pe care il ai montat sau consum ai sa gasesti multe informatii utile.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
salut,

cred ca am cam aceeasi masina ( din semnatura ) si mi se pare si mie ok consumul.
eu fac plinul de fiecare data si de obicei resetez cronometrul asa ca am facut consumul de mai multe ori.

la drum intins: 6-6.5 l/100 in conditiile in care merg cu 100-120 in afara localitatilor si 60-70 in localitate dar cam tot timpul cu a 5-a.

in oras: 8-9 l/100, si e relativ aglomerat.

so, mixt cred ca e pe la 7.5-8 l/100
  • dragos_itd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alexandria
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2004

  • Mesaj Privat
am acelasi motor, C16NZ
la mine consumul mediu este de 8.3
din cate stiu eu masina are un singur injector
Skip ads

  • dictator

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
poate cineva sa imi dea un sfat despre reglajul la gaz? cum se face exact? am inteles ca trebuie modificate si distanta la bujii . asta mi-a spus un meseria care a montat la greu instalatii. ceva de genul 0.65mm
  • cnm

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dictator a scris:salutare niste mici intrebari in legatura cu reglarea consumului pe aceasta masina. cam cat ar trebuie sa consume normal? cum as putea face sa consume cel mai putin? mie dupa mai multe alimentari imi ia cam 8.2 , jumate oras jumate afara. am mai citit un topic pe aici si s-a zis de o solutie de curatat injectoarele . masina mea are injectoare? are injectie monopunct. eu stiam ca monopunctul e un hibrid intre carburator si injectie. am schimbat uleiul, fltrul de aer. bujiile le-am verificat doar prin scoaterea fisei nu am scos efectiv si bujiile. cum imi dau seama daca mai sunt bune bujiile dupa ce le scot? multumesc de raspuns

Salut.
Am un vectra '95,1.6i,motor:x16sz
Sunt din Timsoara si la noi aproape tot timpul este f.aglomerat bara la bara si viteza 1 si 2,te bucuri cand bagi in a treia si a patra.Asa am ajuns si eu sa ma intreb daca masina mea consuma cam mult adica 10-11%(in oras).Am vorbit cu mai multi si mi-au spus ca este normal.
Mentionez ca am facut drumuri de Bucuresti si am verificat consumul ,ma incadrez intre 6.4 si 6.7,in conditiile in care am mers pe autostrada cu 140-150aproape mai tot timpul(ei ma grabeam si eu) si in rest destul de sportiv 120-130,in loc 60-70.Sunt multumit de consum.
Partea nasoala e ca a ajuns pretul benzinei la 3.8lei de la 3.2lei anul trecut,asta te face sa te uiti binenteles cu ochii mari in portofel(diferenta de 20%-cam mare diferenta),asa ajungi sa dai vina pe consum!Nu-i asa?
Toate cele bune!
Sa auzim de bine!
  • SAdrian831

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra a 1993,motor 1,6 benzina,mi se opreste motorul in mers,dimineata am inpresia ca merge in 3 pistoane asta se intampla pana se incalzeste putin dupa care merge f bine la relati,iar cand o accelerez dintro data se opreste,multi spun ca trage aer fals pe undeva dar pe unde?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR