Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Freakdriver

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfaturi, am reusit si eu sa rezolv prin resincronizare
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cand nu-ti merge telecomanda cel mai simplu si mai ieftin e sa te duci la dezmembrari si sa cumperi de acolo , costa 50 lei. apoi o sincronizezi cu opcomul si nu mai ai probleme. cost total = sub 100 ron.
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare ca tot nu-mi cunosc masina prea bine. sub modulul de inchidere centralizata mai am un modul. sa fie oare modulul de alarma? nu a dat nici un semn ca ar avea alarma dar dupa treaba cu inchiderea centralizata nu stiu ce sa mai cred. un semn ce-mi face e cand inchid din telecomanda apas prima data imi blocheaza toate 4 usile si portbagajul si daca mai apas inca odata mi se aprind avariile din nou si suna ca si cum ar mai fi inca o treapta de inchidere. nu stiu...acum sa glumesc se vira mai tare tijele in locasuri?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
danywhy a scris:cand nu-ti merge telecomanda cel mai simplu si mai ieftin e sa te duci la dezmembrari si sa cumperi de acolo , costa 50 lei. apoi o sincronizezi cu opcomul si nu mai ai probleme. cost total = sub 100 ron.

...nu mai ai probleme daca nimeresti telecomanda corespunzatoare masinii tale. Cei de la dezmembrari habar n-au ce telecomenzi vand.
Skip ads

  • duyca

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am un Astra G din 2000 si am observat ca mai mereu se face condens in telecomanda si din cauza asta se desincronizeaza sau raman butoanele blocate cand apasa..
Vreun sfat?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
duyca a scris:Eu am un Astra G din 2000 si am observat ca mai mereu se face condens in telecomanda si din cauza asta se desincronizeaza sau raman butoanele blocate cand apasa..
Vreun sfat?

Nu e bine daca e condens. In mod normal trebuie sa fie un silicon sau o vaselina speciala.
Daca butoanele raman blocate ar fi bine sa schimbi telecomanda.
  • INd1aNU

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
adi.mitrea a scris:
adi.mitrea a scris:A mea tot nu mere.

Am incercat cu hartie, am schimbat bateria. Nimic. Am vorbit si cu doi colegi de forum care au incercat sa o resincronizeze cu opcom-ul si nu au reusit. Nu se poate resincroniza.

Deci e defecta. La service ar face cam 500 de lei. Ma resemnez deocamdata si o las asa. Deja m-am obisnuit sa inchid/deschid manual. De banii mai bine fac altceva pe la masina. Oricum ma paste distributia anul asta si niste flanse la amortizoare...

Deci bafta tuturor pe subiectul asta. Cand mai am noutati anunt.


Asa. Am rezolvat. Un coleg de pe forum m-a cautat pe mesaj privat si am rezolvat. Mi-a adus el alta cheie. M-a costat 300 lei cheia completa (telecomanda si potcoava aceea in care intra) si programarea celor doua cipuri (imobilizator motor si modul inchidere centralizata). Am mai dat vreo 50 de lei pe benzina si 30 lei la tocilarie sa-mi copieze canelurile de pe cheia originala pe cea noua.

Total 380 lei fata de 500 lei la reprezentanta (350 lei DOAR telecomanda + 150 lei programarea).



Salut imi poti da si mie un mesaj privat cu cine te-a ajutat pls ! am aceasi problema pe care ai auto si tu Very Happy
  • duyca

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:
duyca a scris:Eu am un Astra G din 2000 si am observat ca mai mereu se face condens in telecomanda si din cauza asta se desincronizeaza sau raman butoanele blocate cand apasa..
Vreun sfat?

Nu e bine daca e condens. In mod normal trebuie sa fie un silicon sau o vaselina speciala.
Daca butoanele raman blocate ar fi bine sa schimbi telecomanda.


Are garnitura aia rosie, dar nu-mi dau seama pe unde intra aer..
Pana acu nu am folosit rezerva, pentru ca nu mergea prea bine butonul de blocare, dar l-am desfacut acu, am curatat lamelele de acolo si acu vad ca merge. Voi folosi aceasta cheie acu sa vad daca mai face probleme.
Problema e ca am umblat la aceste contacte la butonul respectiv, dar nu am mia pus nici vasilinia si nici silicon, are ceva? Ce imi recomanzi sa pun?
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@duyca
Poti folosi un spray cu vaselina, dar pune f. putin pe microcontacte.
  • duyca

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Initial am pus un pic de vaselina rosie, dar tot nu mergea, asa ca am sters bine inauntru si am pus fara vaselina:)
P.S: nu stiam ca exista si spray cu vaselina Wink)
  • fofolino

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut tuturor!
am o vectra b 98 cu inchidere din telecomanda (separata de cheie) originala, fara alarma. de cateva saptamani am o problema. si anume inchide si deschide doar de cateva ori dupa ce o sincronizez Neutral ... dupa nu mai vrea. refac chestia cu: contact si apasare buton inchis...merge tot asa de cateva ori si iar nu mai merge Neutral ce sa aiba? va rog un sfat..... ms
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Aceeasi problema am avut si eu cu telecomanda, dar am rezolvat-o prin schimbarea carcasei de cauciuc. Am gasit carcasa in Auchan Titan la 76 RON. Acum merge brici.
La mine, butoanele erau tocite si moi si nu mai faceau contact cum trebuie.

De asemenea, se poate incerca resincronizarea cheii si/sau schimbarea bateriei (CR2032 ~ 5 RON).

Alex
Skip ads

  • duyca

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:Salut,

Aceeasi problema am avut si eu cu telecomanda, dar am rezolvat-o prin schimbarea carcasei de cauciuc. Am gasit carcasa in Auchan Titan la 76 RON. Acum merge brici.
La mine, butoanele erau tocite si moi si nu mai faceau contact cum trebuie.

De asemenea, se poate incerca resincronizarea cheii si/sau schimbarea bateriei (CR2032 ~ 5 RON).

Alex


Salut! Deci sa inteleg ca ai schimbat toata carcasa acelui montaj nu? Cam scumpa Sad
  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut.unde pot gasi telecomanda din cheie de cumparat ptr astra g.a mea are cateva circuite intrerupte de pe placuta.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
[/quote]

Salut! Deci sa inteleg ca ai schimbat toata carcasa acelui montaj nu? Cam scumpa Sad[/quote]

N-am avut ce-i face.
Mai gasisem la Cluj la acelasi pret+taxele de curier.
Carcasa nu e originala, dar are butoanele mai tari. Sper sa tina mai mult.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sebyalexa a scris:salut.unde pot gasi telecomanda din cheie de cumparat ptr astra g.a mea are cateva circuite intrerupte de pe placuta.


Incearca la o reprezentanta Opel, dar pregateste-te cu cel putin 500 RON.
Sau apeleaza la un electronist.
  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:
sebyalexa a scris:salut.unde pot gasi telecomanda din cheie de cumparat ptr astra g.a mea are cateva circuite intrerupte de pe placuta.


Incearca la o reprezentanta Opel, dar pregateste-te cu cel putin 500 RON.
Sau apeleaza la un electronist.

mai degraba caut un electronist.la 350 gasesc cheia cu totu'.ms ptr raspuns
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! am si eu o problema cu inchiderea ....telecomanda functioneaza, are bateria noua ...am pus masina pe tester ,mi-a programat cheia apare inchis /deschis insa fizic nu face nimic ....inchiderea manual merge (adica daca apas butonul de la usa soferului imi incuie toate usile si de incuiat manual merge ) nu stiu de unde poate fi problema Question . Ar mai fi faptul ca s-a incercat stergerea cheii din memorie sau ceva de genul asta si refuza (cheia nu poate fi stearsa)
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se poate programa o telecomanda originala de inchidere centralizata de la o Vectra B sa mearga pe un astra g? La astra am doar 1 cheie cu telecomanda pe ea,iar cealalata cheie esti simpla doar cu cip.De la fosta Vectra mi-a mai ramas o telecomanda as putea-o face sa functioneze pe astra?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
CosmineLis a scris:Se poate programa o telecomanda originala de inchidere centralizata de la o Vectra B sa mearga pe un astra g? ...

Din pacate nu merge. Difera frecventa.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR