Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
e fixa acum pt tot ce tine de autoturisme!
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am avut rovigneta platita pana in octombrie 2007 cand dupa mai multe incercari nereusite de a o achizitiona de undeva, m-am lasat.
Nu m-a intrebat nimeni niciodata de ea.
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pe mine m-a intrebat ... politia... si chiar a studiat-o cu atentie ( abia se mai vede ce scrie pe bonulet)
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pe site-ul C.N.A.D.N.R. http://www.andnet.ro/ au publicat un info privind rovinieta pentru 2008.

Il redau mai jos:

Informatii privind achitarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania
Temei legal:
- O.G. nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, publicata in M.O., nr. 82/01.02.2002;
- Legea 424/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata in M.O., nr. 468/01.08.2002;
- O.G. nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata in M.O., nr. 680/28.07.2004;
- Legea 415/2004 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata in M.O., nr. 1002/01.11.2004;
- Legea 101/2007 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, publicata in M.O., nr. 275/25.04.2007;
- Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 157/2007 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata in M.O., nr. 885/27.12.2007;
- Ordinul ministrului transporturilor nr. 244/2008 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, publicat in M.O., nr. 184/11.03.2008;
Domeniu de aplicare:
- pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor;
- pentru toate categoriile de vehicule inmatriculate temporar sau definitiv in Romania si in alte state, nediscriminatoriu;
- pentru persoanele fizice si juridice;
- vehicul = orice autovehicul rutier inmatriculat, avand cel putin doua axe, sau un ansamblu format dintr-un autovehicul si semiremorca ori remorcile tractate de acesta;
- utilizator = persoana fizica sau juridica care detine vehicule inmatriculate in Romania (utilizatori romani) sau care detine vehicule inmatriculate in alte state (utilizatori straini)
- Vehiculele de transport mixt se incadreaza in categoria vehiculelor de transport marfa.
Valabilitate:
- Atat pentru utilizatori romani cat si pentru utilizatorii straini tariful de utilizare se poate achita pentru perioade de valabilitate de 1 zi (cu exceptia autoturismelor si a vehiculelor de transport marfa cu masa totala maxima autorizata mai mica sau egala cu 3,5 tone), 7 zile, 30 zile si 12 luni de la data solicitata de utilizator.

Tarife
Tip vehicul / Durata de utilizare / Tarif [EURO](TVAinclus)
A. autoturisme / 1 zi / 0,0
-----,,------- / 7 zile / 3,0
-----,,------- / 30 zile / 7,0
-----,,------- / 12 luni / 28,0
B. vehicule transp. marfa 0,0 tone < MTMA < 3,5tone / 1 zi / 0,0
----------------------------,,-------------------------------- / 7 zile / 6,0
----------------------------,,-------------------------------- / 30 zile / 16,0
----------------------------,,-------------------------------- / 12 luni / 96,0
C. a) vehicule de transport marfă cu 3,5 tone < MTMA ≤ 7,5 tone / 1 zi / 4,0
-----------------------------,,----------------------------------------- / 7 zile / 20,0
-----------------------------,,----------------------------------------- / 30 zile / 52,0
-----------------------------,,----------------------------------------- / 12 luni / 320,0
b) vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe
scaune (inclusiv conducatorul auto) si maximum 23 locuri
pe scaune (inclusiv conducatorul auto) / 1 zi / 4,0
-----------------------------,,----------------------------------------- / 7 zile / 20,0
-----------------------------,,----------------------------------------- / 30 zile / 52,0
-----------------------------,,----------------------------------------- / 12 luni / 320,0
D. a) vehicule de transport marfă cu 3,5 tone < MTMA ≤ 7,5 tone / 1 zi / 7,0
-------------------------------,,---------------------------------------- / 7 zile / 35,0
-------------------------------,,---------------------------------------- / 30 zile / 91,0
-------------------------------,,---------------------------------------- / 12 luni / 560,0
b) vehicule de transport persoane cu mai mult 23 locuri pe
scaune (inclusiv conducatorul auto) / 1 zi / 7,0
-------------------------------,,---------------------------------------- / 7 zile / 35,0
-------------------------------,,---------------------------------------- / 30 zile / 91,0
-------------------------------,,---------------------------------------- / 12 luni / 560,0
E. vehicule de tr. mf. cu MTMA ≥ 12,0 tone cu max. 3 axe (inclusiv) / 1 zi / 9,0
------------------------------------------,,--------------------------------- / 7 zile / 45,0
------------------------------------------,,--------------------------------- / 30 zile / 117,0
------------------------------------------,,--------------------------------- / 12 luni / 720,0
F. vehicule de tr. mf. cu MTMA ≥ 12,0 tone cu min. 4 axe (inclusiv) / 1 zi / 11,0
-------------------------------------,,--------------------------------------- / 7 zile / 55,0
-------------------------------------,,--------------------------------------- / 30 zile / 143,0
-------------------------------------,,--------------------------------------- / 12 luni / 1.210,0
Sanctiuni:
Tipul vehiculului (lei) / Amenda (minim - maxim)
vehicule de transport marfa, cu MTMA ≥ 12,0 tone cu minimum 4 axe (inclusiv) / 6.000 - 9.000
vehicule de transport marfa, cu MTMA ≥ 12,0 tone cu maximum 3 axe (inclusiv) / 4.500 - 6.000
vehicule de transport marfa cu 7,5 tone < MTMA < 12,0 tone / 3.500 – 4.500
vehicule de transport persoane cu mai mult 23 locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto) / 3.500 - 4.500
vehicule de transport marfa, cu 3,5 tone < MTMA ≤ 7,5 tone / 2.500 – 3.500
vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto) si maximum 23 locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto) / 2.500 - 3.500
vehicule de transport marfa cu 0,0 tone < MTMA ≤ 3,5 tone / 1.500 - 2.500
autoturisme / 500 - 1.000

Distribuitori:
o Oficii Postale apartinand Companiei Posta Romana (numai pentru utilizatorii romani) – 699 locatii;
o Statii de distributie a carburantilor auto apartinand PETROM – 451 locatii;
o Statii de distributie a carburantilor auto apartinand ROMPETROL – 111 locatii;
o Statii de distributie a carburantilor auto apartinand MOL – 122 locatii;
o Statii de distributie a carburantilor auto apartinand OMV – 72 locatii;
o Puncte de lucru apartinand SC SPEEDY DRIVER SRL – 8 locatii;
o Birouri regionale apartinand UNTRR – 12 locatii;
o SC SCALA ASSISTANCE SRL CLUJ-NAPOCA – 1 locatie (prin intermediul paginii web www.roviniete.ro)
o Sedii ale CNADNR: Agentii de control si incasare – 29 locatii;
Sectii de drumuri nationale – 39 locatii;
Directii regionale de drumuri si poduri – 3 locatii.
Plata:
- utilizatori romani: in lei, la cursul de schimb al zilei comunicat de B.N.R., valabil pentru ultima zi din luna anterioara achitarii tarifului (prin curs deschimb valabil pentru ultima zi din luna anterioara datei achitarii tarifului se intelegecursul de schimb comunicat de B.N.R. in penultima zi lucratoare a lunii respective);
- utilizatori straini: in valute liber convertibile, cotate pe piata valutara, la echivalentul tarifului exprimat in euro, in functie de cursurile de schimb ale valutelor, comunicate de B.N.R. in penultima zi lucratoare a lunii anterioare celei in care se efectueaza plata sau in lei, la cursul de schimb al zilei comunicat de B.N.R., valabil pentru ultima zi din luna anterioara achitarii tarifului;
Responsabilitati:
- pentru utilizatorii romani, responsabilitatea este a detinatorului mentionat in certificatul de inmatriculare;
- pentru utilizatorii straini, responsabilitatea este a conducatorului auto
Documente necesare:
- utilizatori romani, persoane fizice:
o certificat de inmatriculare sau carte de identitate a vehiculului in original sau copie, dupa caz;
o documente vamale pentru vehiculele inmatriculate temporar;
o buletin sau carte de identitate a platitorului pentru intocmirea facturii, dupa caz;
- utilizatori romani, persoane juridice:
o certificat de inmatriculare sau carte de identitate a vehiculului in original sau copie, dupa caz
o documente vamale pentru vehiculele inmatriculate temporar;
o buletin sau carte de identitate a platitorului pentru intocmirea facturii.
- utilizatori straini:
o certificat de inmatriculare sau carte de identitate a vehiculului in original sau copie, dupa caz;
- utilizatori straini, persoane juridice:
o certificat de inmatriculare sau carte de identitate a vehiculului in original sau copie, dupa caz;
o documente de identitate pentru intocmirea facturii.

RESPONSABILITATEA FUNCTIONARII PUNCTELOR DE DISTRIBUTIE APARTINE INTEGRAL DISTRIBUITORULUI CU CARE CNADNR ARE INCHEIATE CONVENTII DE DISTRIBUTIE

Fata de cele de mai sus, are cineva alte noutati. Se schimba/modifica/anuleaza ceva?
Intreb deoarece duminica trebuie sa-mi cumpar si eu rovinieta.
Apropo, cum se scrie corect: rovinieta sau rovigneta?
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cat mai e amenda daca nu o ai ? Smile)
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Chiar in postul de mai sus scrie, la sanctiuni.
Pentru tine am obtinut o reducere :autoturisme / 500 - 1.000
Smile
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu citisem tot postul atata timp cat nu ma prea intere acest bullsh*t de rovigneta.....daca stiam ca-s trecute sanctiunile il citeam Very Happy
  • bigdopeee

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca masina este inmatriculata pe o firma iar eu vreau sai fac rovigneta pe pers fizica....e mai scumpa? sau costa la fel..sau nu are importanta? e cazul meu...maine vreau sa cumpar rovigneta pt o saptamana si vreau sa stiu daca e tot 3 euro...stie cineva?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca si anul asta am uitat sa o platesc (intentionat Evil or Very Mad )
Daca ma opreste cineva din partea autoritatilor si ma intreaba de rovineta, voi face tot posibilul sa il iau pe botul masinii si sa-l duc pana la primul crater sa-l astup Twisted Evil

Serios vorbind, am platit-o la inceput, se pare degeaba,(taxa de drum este deja adaugata in pretul carburantului - rovineta era la un moment dat taxa de drum), am inteles ca doar un echipaj al politiei rutiere in colaborare cu un reprezentant al administratorului drumului are voie sa te intrebe de ea. Pana acum nu m-a intrebat nimeni de ea, daca ma intreba, parbrizul l-am schimbat recent si chitanta am pierdut-o.

As fi perfect deacord sa o platesc, dar sa isi merite banii.
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
teoretic ar trebui s se poata face 1zi,1luna,6luni,1 an, dar cel mai bine iti iei p 1 an si nai stresuri.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Baieti, inainte sa merg la OpelFest Moldova mi-am pus becuri h7 noi (faza scurta). Ieri mi s-au ars amandoua. In ianuarie am pus telescoape noi. Deja am barca. Vreau un presedinte ca Putin frate, nu un mascarici. Atunci poate o sa faca cineva drumuri. Si o sa cumpar si eu rovignieta. Am 70 mi km intr-un an, peste jumate in RO. Da am schimbat 3 seturi de telescoape. Asa ca, eu plec curand in Congo.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mai stie cineva la ora actuala cat costa rovineta pentru o zi ?
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca mai gasesti pt o zi.Daca nu ma insel s-au si scos.
Le - nu se mai gasesc pt o zi.Poti sa iei incepand cu 7 zile,30,90,12 luni.
Pret: 3,7,13,28 - euro.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Merci!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR