Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Are cineva cunostinta pe cate luni se face rovineta?
Am fost in Mol si mia zis ca se face doar pe 1 saptamana , 1 luna si 1 an, chstia este ca la duba de la munca are rovineta pe 6 luni!
Stie cineva daca se poate face pe 6 luni si unde?

Multumesc
Skip ads

  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Valabilitate:

Atat pentru utilizatori romani cat si pentru utilizatorii straini tariful de utilizare se poate achita pentru perioade de valabilitate de 1 zi, 7 zile, 30 zile si 12 luni de la data declarata (roviniete cu valabilitate de 3 luni nu pot fi eliberate deoarece pentru aceasta perioada de valabilitate nu este prevazut tarif in legislatia in vigoare)

www roviniete ro


  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Sa fiu daca pricep atunci cum au facut astia la munca la mine cu duba aia! Ori au gresit ori.... Rolling Eyes
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am rovinieta pe 6 luni(probabil a expirat Embarassed ),cumparata prin vara de la un MOL sau OMV din Bacau.
Poate s-au scos cele pe 6luni.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai e simplu: au cumparat-o inainte sa se schimbe legea. Eu am cumparat vignieta in mai pentru 6 luni si am platit 11,5 euro. Mi-a expirat in voiembrie si nu m-am dus sa o cumpar atunci cu 21 euro/1 an si am luat in decembrie cu 28euro/1n pentru ca intre timp s-a schombat legea. Acum nu mai conteaza clasa de poluare ci doar categoria vehiculului.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc initiatorului acestui topic, ca mi-am amintit si eu de rovinieta si intr=adevar, a expirat. Trebuie neaparat sa cumpar(am nr. de BC in Buc Razz ) si ies in fiecare zi din Bucuresti(acum nu e cazul ca nu circul cu masina) si poate imi fac domnii militieni vreun cadou .
  • gaal alex

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai, si eu ce fac? mie mi-a expirat in decembrie si m-am dus la un mol in Timisoara. Cei de acolo mi-au dat rovigneta pe 6 luni si am platit vreo 58 lei. Sper ca e valabila si anul asta. Normal era cazul sa ma atentioneze ca nu are rost sa fac pe 6 luni daca vine o lege noua. Ma duc la ei inapoi daca nu e valabila.
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cat e amenda daca nu ai rovinieta ?
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca l-a oprit in urma cu 2-3 luni pe un coleg de serviciu care s-a dus sa cumpere de mancare din Carrefour(cel de pe autostrada), politia statea la intrarea dinspre cefin pe autostrada si l-a oprit deoarece nu avea luminile aprinse si l-au luat la puricat . Pe langa faptul ca nu avea lumini aprinse, nu avea nici rovinieta, nici centura si avea si bara fata busita si nu avea dovada de la politie . A scapat atunci cu 200ron facuti cadou domnilor politisti .

Din cate stiu e foarte mare, de ordinul a mii de ron , poate gresesc si ne informeaza cineva care e in tema cu acest subiect.
LE: Am gasit ceva informatii :
"Art. 8. - (1) Fapta posesorilor de autovehicule sau a conducãtorilor acestora care utilizeazã reþeaua de drumuri naþionale din România fãrã a deþine rovinieta valabilã constituie contravenþie ºi se sancþioneazã cu amendã de la 3.000.000 lei la 45.000.000 lei, cuantumul acesteia urmând a fi reactualizat anual în funcþie de cursul de schimb euro/leu. Transportatorilor cu autovehicule înmatriculate în alte state plata amenzii contravenþionale li se va aplica numai în punctele de control trecere frontierã la ieºirea din România. "


Ultima modificare facuta de cozmino la Joi 10 Jan, 2008 11:49 pm
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mi se pare aberant ce spui. politia rutiera nu are treaba cu tine daca ai sau nu rovinieta. este datoria inspectorilor rar IMPREUNA cu politia. numai in combinatia asta am inteles ca se poate scrie o amenda.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aberant, neaberant eu am spus ce i se intamplat colegului . De exemplu, eu acum aflu asta de la tine, daca nici el nu stia si asa e, adica doar insotiti de alte autoritati politistii pot emite amenda pentru asta, si-or fi incercat si politistii norocul cu el, au vazut ca nu are habar si i-au bagat-o pe gat.
Vezi ca am gasit ceva referitor la amenda si am editat mesajul de mai sus.

LE: Am gasit si informatia asta, ai dreptate, doar Echipa de control formata din Politie si CNADNR(Compania Nationala de Autostrazi si drumuri nationale din Romania) poate aplica amenzi.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Eu am circulat intreg anul 2007 fara rovigneta Smile , si nici nu o platesc pana nu vad drumuri care sa merite platite taxa . In tot acest timp nu am vazut nici un echipaj al celor de la CNADNR si nici nu stiu pe nimeni care sa fi fost oprit si controlat. Doamne ajuta ........ pt mine si cei care nu o platesc Laughing
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cu toate ca nu agreez atitudinea, ai dreptate Mr.hat. Macar daca dobitocii aia puneau la punct drumurile. Rovinieta imi expira in cateva luni. Ma voi gandi de doua ori inainte sa o cumpar.

Mi-a lasat un gust amar faza de anul trecut, cand am cerut rovinieta Euro4 si mi-au pus in brate una Euro2. Am fost luat peste picior si de bovinele de la benzinarie (Mol Grivita), 'ce e domne, te fac pe tine 20RON?' (parca atat era diferenta de pret dintre roviniete). Atata timp cat mi se oferea posibilitatea de a cumpara o rovinieta Euro4, iar masina corespundea normelor, nu vad unde era problema. Bineinteles, s-au schimbat la vorba dupa ce le-am atras atentia, 'nu mai avem roviniete Euro4'.

Irosesc o groaza de bani pe autostrazi care se deterioreaza dupa ce au iesit din garantie (si asa mica), pe autostrazi imaginare, sau vreun petic de drum ridicat la rang de drum galactic.
  • driver

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1986 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nici eu nu mi-am luat rovigneta nici un 2006 nici in 2007 si nu mi-a cerut-o nimeni nicaieri in tara sau la frontiera.
Asa ca.....nu o voi cumpara nici acum.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mr.hat a scris:Eu am circulat intreg anul 2007 fara rovigneta Smile , si nici nu o platesc pana nu vad drumuri care sa merite platite taxa . In tot acest timp nu am vazut nici un echipaj al celor de la CNADNR si nici nu stiu pe nimeni care sa fi fost oprit si controlat. Doamne ajuta ........ pt mine si cei care nu o platesc Laughing


Exact la fel procedez si eu, astia nu merita nici un ban in halul cum arata soselele, amenzile sunt foarte mari si mai nou am inteles ca se retine si certificatul de inmatriculare , asta ca sa te faca s-o platesti si sa arati chitanta la politie cand ridici cf, altfel nu-l vezi.
oricum daca ma opreste vreun echipaj si il vad pus pe fapte, nu le dau actele sub motivul ca nu le am la mine, oricum amenda e mult mai mica ca ptr rovineta. Very Happy
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai platit rovignieta dupa vechea lege, aceasta este valabila pana la data trecuta pe chitanta.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pai nu ai vazut bilantul pe 2007 sau realizat 13km de autostrada in toata Romania. Nu as plati nici un rovineta dar nu prea am cunostinte cu legile si etc inca politia romana iti face ce vrea ea daca nu stii un pic sa te aperi. Sad
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nici eu nu consider ca Ministerul Transporturilor merita acesti bani dar nici la bugetul politiei nu vreau sa cotizez. Am mers din mai pana in noiembrie cu rovinieta platita pe numele vechiului proprietar (am platit-o eu de la cumpararea efectiva pana la intocmirea actelor - aproximativ 3 saptamani). Am mizat pe faptul ca pe chitanta este trecuta seria caroseriei si aceasta nu s-a schimbat o data cu proprietarul. Din noiembrie pana in decembrie - fara. Acum am pe 1 an.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
intr-adevar, politia nu are dreptul sa va intrebe de rovigneta. daca o face e clar ca "vor ceva" si puteti sa le rideti in nas. asta daca sinteti acoperiti in rest.
numai cei de la drumuri (cum s-or fi numind) au voie sa te intrebe de rovigneta, dupa ce te-a oprit politia, pentru ca ei nu au voie sa te opreasca. anul trecut stiu pe cineva care a fost oprit tot pentru faruri si a platit amenda de rovigneta, dar erau cei de la drumuri acolo. amenda nu a fost mare.
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
1500 roni amenda la o dacie papuc anu trecut in noiembrie pentru ca nu avea rovinieta.Au vrut sa-i ia si certificatu de inmatriculare dar a zis ca nu il are la el ca e masina pe firma si nu il da patronu..
P.S. Dupa ce a luat amenda la vre-o cateva zile si-a cumparat rovinieta a dat 350ron...ca e utilitara ce naiba..si ca avem drumuri bune Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR