Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pe principiul "cat de greu poate sa fie?" m-am gandit sa ma apuc de cateva mici modificari optice la masina si in masina Very Happy . Asi dori sa imi confectionez o cutie de subwoofer in porbagaj din fibra de sticla, si sa imi fac niste copii la spoilere din fibra pe care apoi sa le modific. Partea teoretica ar fi acoperita(nu in totaliate, doar basicurile)despre fibra, despre cum se bate, in ce conditii si finisare(sunt o multime de tutoriale pe internet). Intrebarea mea este daca stie cineva de unde pot procura cele necesare in Brasov? Daca cineva are experienta in domeniu este rugat sa dea sfaturi unui incepator Rolling Eyes . Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ar fi super. Intre timp am gasit cele necesare prelucrarii in tg mures si pana acum mi-am facut o prelungire la bara din fata, grila de la radiator(marginea ei) din fibra. Urmeaza sa refac prelungirea(nu imi place cum a iesit si este cam fragila). Ar fi cateva intrebari:Ce material ar fi indicat pentru matrita? eu am incercat sa fac un model din spuma pentru termopane la prelungire si apoi sa bat fibra pe ea.
  • kalagura

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:Ar fi super. Intre timp am gasit cele necesare prelucrarii in tg mures si pana acum mi-am facut o prelungire la bara din fata, grila de la radiator(marginea ei) din fibra. Urmeaza sa refac prelungirea(nu imi place cum a iesit si este cam fragila). Ar fi cateva intrebari:Ce material ar fi indicat pentru matrita? eu am incercat sa fac un model din spuma pentru termopane la prelungire si apoi sa bat fibra pe ea.

E ok si spuma aia. Poti cumpara polistiren extrudat, model care se foloseste la izolarea peretilor, de culoare albastra sau verde. Se taie foarte usor cu cutter-ul si poti taia lesne pe un traseu stabilit. Se si smirgheluieste foarte usor, mult mai usor decat spuma din tub. Ideea e ca daca folosesti bucati de polistiren in loc de spuma ai mult mai mult control. Bucatile se pot masura, se pot taia mai multe identice etc. E mai simplu sa construiesti ceva simetric din polistiren extrudat, cel putin eu la concluzia asta am ajuns in timp. Tine insa cont de faptul ca rasina poliesterica ataca polistirenul asa ca nu te apuca sa bati fibra pe modelul abia terminat deoarece vei pierde totul. Imbraca modelul cu folie de aluminiu sau, cel mai bine, chituieste-l si finiseaza-l cu smirghel. Inainte de a bate fibra pe el spala-l bine, lasa-l sa se usuce, degreseaza-l cu acetona sau cu un alt diluant potrivit si ceruieste-l in 2 sau trei straturi (ultimul strat il lustruiesti ca pe pantofi). Acum ai mana libera la batut fibra pe el si ai certitudinea ca obiectul realizat va iesi usor de pe matrita si fara a o deteriora.
  • n3bun_el

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:Ar fi super. Intre timp am gasit cele necesare prelucrarii in tg mures si pana acum mi-am facut o prelungire la bara din fata, grila de la radiator(marginea ei) din fibra. Urmeaza sa refac prelungirea(nu imi place cum a iesit si este cam fragila). Ar fi cateva intrebari:Ce material ar fi indicat pentru matrita? eu am incercat sa fac un model din spuma pentru termopane la prelungire si apoi sa bat fibra pe ea.

poti sa pui te rog si niste poze sa-mi fac o idee...poate tio i-au pe urme Smile
Skip ads

  • kalagura

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Uite capacul de motor din imagini este pentru un monopost de Formula 3 si a trebuit sa facem unul cu diverse modificari. Am folosit placi de izolatie din polistiren extrudat (nu expandat!) lipite una peste alta pentru a crea forma generala. Apoi am smirgheluit pana la obtinerea formei dorite. A urmat chitul (am folosit unul special de fibra de sticla insa poti folosi chit auto fara probleme) si din nou smirghel, etapa care s-a repetat de mai multe ori pana la umplerea tuturor gaurilor si obtinerea formei finale complet finisata. In principiu poti folosi orice materiale doresti pentru a ajunge la forma dorita insa dupa aceea trebuie sa chituiesti tot si sa finisezi bine.



  • sholoman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut pun acest subiect aici la fibra de sticla pentru ca am un set de jante care au venit cu capace ce se strang cu un surub peste butuc si prezoane circa 10 centimetri diametru unul sau doua au suferit cateva crapaturi mai ales la partea unde se prinde surubul de fixare a capacului (buza pe care se prinde surubul) intrebare stie cineva cum se pot salva aceste capace pt ca jantele sant dintr-o serie limitata si nu gasesc capace.va rog daca are cineva o idee sau solutie
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
era mai bine daca pune-ai poze cu acele capace/jante sa isi faca lumea idee.
in principiu daca sunt din plastic se pot repara cu fibra de sticla.
daca sunt din metal se poate repara cu sudura.
  • sholoman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Jantele le Am in alta locatie de unde sant acum cred ca si capacele,dar daca stii pe cineva care lucreaza cu fibra de sticla spune-mi te rog.eu sant din constanta si caut pe cineva din preajama.o sa revin cu poze.mersi
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sunt niste baieti in Ovidi u ,renumiti pentru modificari la masini in fibra de sticla ,nu stiu locatia exacta dar ii poti gasi daca intrebi in Ovidiu de ei .
Mai sunt niste baieti care repara/fac barci in curtea de langa Petroconst vizavi de Salvare peste linii.si cred ca ar mai fi baieti in Cta care stiu cu Fobra de sticla ,era si ala cu loganul rosu ADN parca tunat pe langa BRICK,in zona la fel nu stiu locatia exacta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR