Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sal
Doresc sami pun angel eyes,miam luat baghetele din ce le voi face dar inca nu stiu marimea doar dupa ce desfac farul pot sa masor.
Problema mea reprezinta cum sal desfac si cum il pot pune la loc fara sal deteriorizez sau sa nu fie bine etansat.
ce fel de lipici se foloseste la ea(silicon universal is va face treaba)?
A mai desfacut cineva forurile?

ps. este vb de un kadett E
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare !
Eu am avut o tentativa prin toamna, trebuia sa-l desfac deoarece in urma unui exces de prostie intr-o seara cand eram la serviciu m-am gandit sa reglez farurile si am rupt tijele de reglaj dintr-un far.
La sfatul unui coleg care isi desfacuse farul la masina personala, am mers la un magazin de am cumparat un cutter si silicon sanitar transparent.
In pofida entuziasmului care l-am avut, am abandonat operatiunea deoarece nu am reusit sa tai acel mastic care lipeste cele 2 jumatati ale farului .
Ma gandesc ca ar merge cu un cutter mai bun, nu pocnitoare de care cumparasem eu sau un bisturiu .

Colegulul care m-a indrumat, l-a lipit la loc cu silicon sanitar si nu are nici acum probleme cu el de nici un fel, sa se abureasca sau mai stiu eu ce .
Ca procedura de lucru: demontare far de pe masina, taierea masticului de jur imprejur pentru a putea desparti cele 2 parti ale farului , curatarea ambelor componente ale farului de masticul vechi, pus silicon pe marginile ambelor componente(sau poate gasesti mastic), unit farul si lasat la uscat. Eventual poti sa-l "bandajezi" cu o panglica/sfoara mai lunga, de jur imprejur pentru a sta presate cele 2 piese pana se intareste siliconul/masticul.
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sustin raspunsul lui cozmino.Am avut si eu problema cu un far care tot se aburea si l-am desfacut l-am curatat ca era putin murdar pe interior si l-am lipit cu silicon sanitar.Nu mai am problede de atunci cu el
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspuns.dar unde gasesc silicon sanitar?
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat de la un magazin din fata blocului Laughing , gasesti la magazinele care comercializeaza chiuvete, vas-uri de wc, baterii sanitare , fitting-uri and stuff sau Carrefour,Selgros,Metro si alte magazine de genul .
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sincer eu credeam ca silicon sanitar se gaseste la Farmacie, Shocked dupa cum spune si numele...Sau in fata blocului lui @cozmino..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
silicon sanitar=silicon folosit pentru instalatii sanitare (bai, etc)
Dupa uscare ramane in continuare elastic (nu devine rigid) si ofera impermeabilitate
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:multumesc pt raspuns.dar unde gasesc silicon sanitar?

Incearca sa nu te mai gandesti la silicon sanitar. Fii si tu atent la ce zic altii.
Vrei sa desfaci data viitoare farul si sa cauti alta sticla, in caz ca ai gresit ceva la montaj sau vrei sa-l desfaci din alt motiv?
Mergi cu incredere pe varianta cu mastic!
Bafta!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
fac testele fara sa pun farul...
nu doresc sa folosesc mastic deoarece ii de proasta calitate, am avut de lucru cu el.
se usuca sai se crapa intra apa mizerie simi distruge oglinda.
azi am facut cumparaturi intre care si un intrag far+un pistol cu aer cald.
cum se incazeste putin vremea dau jos farul de pe masina si il pun pe acesta bun(cel vechi ii lovit si mai bine fac teste pe el...daca se crapa se crapa..si gata).dar sper sami reuseasca.

ps. il bag la cuptor si in congelator daca imi rezista cu siguranta si in pe masina imi va marge....fara gluma ...aceste 2 metode le folosesc pt teste si sa fi sigur ca aceste conditi nici in siberia sau in desert nu il intalnesti
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut eu am desfacut un far de la cielo la sfaturile unui mecanic de la daewoo dupa cum urmeaza:
1. lasi farul sub dus fierbinte vreo 5-10 minute si asa o sa se inmoaie considerabil acel masitc
2. cand se departeaza sticla de far poti taia cu un cutit acel mastic (taietura sa fie cat mai aproape de sticla pentru a ramane cat mai mult pe far)
3. inmoi din nou sub dus farul si prinzi sticla noua (eu am avut niste cleme pe margini)
4. din nou inmoi sub dus farul pentru a lasa clemele sa stranga mai tare sticla.

P.S. mecanicu mi-a spus sa fierb efectiv farul intr-o oala dar sa nu ajunga de fundul oalei. Mie mi s-a parut mai practic cu dush-ul. Si chiar a mers.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu este o modalitate complicata si nu necesita echipamente extra..totul ii simplu..
momentan ma pregatesc de drum si aprox peste o saptamana sosesc acasa si am sa incerc.
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR