Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • marriusf81

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
doresc sa imi pun oglinzi incalzite pe corsa mea. pot sa montez doar mecanismul de incalzire? daca e sa cumpar oglinzile cu totul pot sa le leg la dezaburitor(asa este la logan),daca e sa fac asta cum le reglez dupa aceea?varianta care mi-ar conveni ar fi sa pot pune mecanism pe fiecare oglinda,sa le leg la dezaburitor iar reglarea lor sa se faca manual din interior ca si acum. va rog daca aveti idee unde gasesc aceste mecanisme.
Skip ads

  • Gaby_zzz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie sa cumperi sitcla oglinzii, care sa fie cu incalzire (pt. oglinzi cu reglare electrica si incalzire)
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
a montat cineva oglinzi incalzite in locul celor normale ?eu as vrea sa fac asta fiindca ma enerveza la culme cand ploua sa sterg mereu oglinda si mai este un avantaj mare iarna cand se aburesc . daca rezolv intre timp va tin la curent .
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
chiar nu a facut nimeni nebunia asta ? astazi am dat comanda de geam oglinda cu incalzire , diferenta de pret intre unul normal si unul cu incalzire este de 5 ron ,eu zic ca merita.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bine, bine, si ce faci cu sticla ? Trebuie sa tragi si cablu, desfaci oglinzile, usile, consola centrala, toate astea pentru oglinzi aburite ?
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Bine, bine, si ce faci cu sticla ? Trebuie sa tragi si cablu, desfaci oglinzile, usile, consola centrala, toate astea pentru oglinzi aburite ?

desfac doar fetele de usi, nu umblu la consola centrala ,toate astea pentru un pitic pe creier - am avut inainte un polo care avea oglinzi incalzite si am vrut si pe corsa la fel Very Happy
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai butonul tau de dezaburire luneta nu e pe consola ? Ma gandesc ca acolo vrei sa legi si firele tale de la retrovizoare, sa fie pe acelasi buton, deci ai ceva de lucru. Bafta.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Pai butonul tau de dezaburire luneta nu e pe consola ? Ma gandesc ca acolo vrei sa legi si firele tale de la retrovizoare, sa fie pe acelasi buton, deci ai ceva de lucru. Bafta.

mi-a spus un tip ca ar fi periculos sa alimentez din dezaburire,in fine intre timp m-am razgandit si am pus oglinda fara nici un fir . cand am scris aici ma gandeam ca totusi cineva s-a gandit la ideea asta cu oglinzi incalzite avand in vedere ca modelul C se face din 2001 .numai bine
Skip ads

  • traffic

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
hei salutare
eu zic sa continui cu alimentarea oglinzilor
nu tre sa legi firele de pe consola centrala .leaga de firul ce duce pe haion la rezistenta lunetei
acest fir trece prin prag dupa ce desfaci acolo un pic plasticele ,instalatia rezista fara probleme . cine are oglinzi incalzite are aceeasi instalatie electrica.daca te pricepi un pic la electrica vei reusi!
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din nefericire trebuie sa te pricepi ca sa faci asa ceva. Iti recomand daca nu stapanesti prea bine acest domeniu sa nu te bagi si sa apelezi la un "meserias".
Nu este vorba numai de alimentare si contactor....Este si un fel de termocupla care deconecteaza automat oglinda de la sursa de energie in situatia in care s-a atins o anumita temperatura (este pt protectia oglinzii). La fel este si la luneta....
Ma rog, eu zic ca se poate monta asa ceva astfel:
- inlocuind sticla oglinzilor (trebuie oglinzi cu incalzire);
- cabland cele 2 oglinzi (cablu de Cu, litat, ceva mai gros);
- conectarea oglinzilor pe firele care merg la incalzirea lunetei (legare in paralel).
Succes !
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi ,insa momentan m-am lasat pagubas fiidca nu mai puteam sa merg cu oglinda din stanga sparta, am montat-o pe cea cu incalzire fara nici un cablaj, am sa merg sa cumpar o piesa din dezmembrari si am sa intreb de acea termocupla , imi este teama sa fac vreo improzatie si sa fac vreo dandana. numai bine
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca ai putea sa faci o improvizatie cu o termo-rezistenta lipita pe verso oglinzii. In momentul in care se va incalzi oglida si rezistenta isi va modifica capacitatea (se va mari). In felul acesta tensiunea de alimentare a oglinzii se va modifica (va scadea). Termorezistenta trebuie legata in serie cu oglinda.

E doar o idee.....
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie sa vezi si ce cablu folosesti pentru cablare, nici prea gros nici prea subtire sa modifice prea tare rezistenta, nu de alta dar sa nu te trezesti din cauza rezistentei ca ti se tot arde siguranta de pe circuitul respectiv.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
baieti va multumesc pentru interesul acordat , sunteti amabili , am luat tis 2000 si am sa caut schema va vad ce lipseste la mine si poate iese de-o "oglinda incalzita"
  • convair_long

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toti corsarii! Cu ceva timp in urma am postat un topic undeva pe aici si abia azi am reusit sa-l gasesc. Dar , din pacate, n-am primit nicio recomandare. Asa ca azi m-am hotarat sa o iau de la capat. Adica: spuneam ca am ceva probleme cu oglinda laterala stanga (sofer). Nu prea pot s-o reglez eficient. De mentionat ca oglinzile laterale sunt manuale. Stick-ul ala din interior se misca in toate 360 de grade dar oglinda nu se pozitioneaza foarte corect. Ar putea fi desprinsa de pe suport? O fi lipita cu ceva gen "scai"?. Sper sa nu fie ceva f. grav. Oricum, astept recomandarile voastre.
Si a doua chestie, eu am adus masina din Germania si din pacate, n-am vazut ca n-are manualul utilizatorului. Pe cel de service l-am dat jos de pe net dar, deocamdata n-am probleme de reparat ceva si spaer sa nu am inca. Ar fi fost interesant sa am si manualul de utilizator (Owner`s Manual), dar nu l-am gasit pe nicaieri, asa ca as fi recunoscator daca mi-ati indica un link sau ceva... Multam fain, oricum!

  • b99kao

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea am oun corsa din 2006 si am vazut ca cineva a vrut sa imi fure oglinda de pe partea dreapta dar nu a mai luat-o a lasato acolo prinsa in firele de la incalzire si nu mai stiu sa o pun la loc din cate m-am uitat eu la ea are toate clemele are tot am incercat sa o pun la loc imi intra portiunea din mijloc dar nu pot sa prind si clemele de unde se misca ea (oglinzile sunt electrice) cine stie sa imi dea si mie un sfat va rog
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai toate clemele intacte, insista. Apasa putin mai tare, pana se prinde in cleme.Daca nu reusesti, e foarte probabil sa fie ceva rupt p-acolo si sa nu observi tu.
PS: Ai corsa si ai postat la calibra. Te rugam sa fii mai atenta
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Surubelnita si grija . Desfa partea aia si urmareste cum se misca axul.
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
1. Scoate mansonul de cauciuc de pe tija care regleaza sticla oglinzii si uita-te daca nu-i sarita (tija) din locas
2. Scoate cu o surubelnita capacul de la oglinda ca sa ai vizibilitate spre partea din interior a sticlei (cea cu conectorii)
3. Reglarea sticlei se face prin 2 cabluri de genul celor de acceleratie/ambreiaj (vezi sa fie functionale)
4. Sticla oglinzii trebuie sa fie prinsa in mijloc (ca sa nu cada) si in cele 2 cabluri de reglaj (ca sa se poata misca).
5 La capatul fiecarui cablu de reglaj trebuie sa fie un fel de biluta care trebuie prinse in locasurile speciale din sticla
6. FII FOARTE ATENT SA NU SPARGI STICLA OGLINZII !
  • suleacosti

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La ce a spus dorein.opel mai completez ceva.
Geamul de oglinda este prins pe un suport de plastic care are o nuca in mijloc pentru prindere si doua orificii pentru a intra bilutele de la cablurile de comanda.
Cu o surubelnita, pusa in spatele suportului geamului de oglinda, fortezi. Sa o fortezi cat mai pe mijloc (la jumatatea lungimii oglinzii) sa nu spargi oglinda. Dupa ce a iesit oglinda vei intelege singur ce ai de verificat.

Ai grija la remontare. O impingi pur si simplu in lucasurile ei avand grija sa intre bilutele de comanda
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR