Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare . As vrea sa schimb suspensia la masina ptr ca masina e lasata de fata ceva adica intre aripa si cauciu e distanta de un deget si jumate adica 2.5 cm , as vrea sa stiu daca pun suspensie sport masina se mai coboara mult? Dar as vrea sa nu-mi atinga de aripi. Acum daca iau viraj brusc si masina se lasa putin atinge cateodata usor de aripa cauciucul .Ce zice-ti de suspensiiile de pe ebay , sunt cam 200 euro sau sa iau numai arcuri?
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la franare pe drum usor accidentat iti arunca rotile de la sol?trepideaza?simti diferenta majora la perioada de franare intre drum normal si drum nou(nou in sensul ca e cat mai perfecta planeitatea acestuia)ce motor ai pe masina? pt ca am inteles ca daca telescoapele sunt cat de cat bune pot fi reconditionate(completat ulei de ex) si esti sigur ca vrei suspensii sport? .... atunci o sa simti si daca o sa calci o goanga Smile
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
telescoapele le am bune pe fata si pe spate le-am schimbat recent , vream sa pun decat arcuri ptr a cobora putin.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bujuxp a scris:Salutare . As vrea sa schimb suspensia la masina ptr ca masina e lasata de fata ceva adica intre aripa si cauciu e distanta de un deget si jumate adica 2.5 cm , as vrea sa stiu daca pun suspensie sport masina se mai coboara mult? Dar as vrea sa nu-mi atinga de aripi. Acum daca iau viraj brusc si masina se lasa putin atinge cateodata usor de aripa cauciucul .Ce zice-ti de suspensiiile de pe ebay , sunt cam 200 euro sau sa iau numai arcuri?


sal
am suspensie sport pe vectra din 2000 este buna la drum intins dar la noi in tara o sa te inerveze la un moment dat din cauza drumurilor, se simte si un muc de tigare daca il calci ,sa nu mai vb de drumurile cu gropi sau denivelate ca iti sare guma de mestecat din gura ,dar insa iti ofera o stabilitate ridicata in curbe si pe drum intins la viteza mare.am roti pe 16 si distanta la roata fata este cam 6-7cm iar spate 5cm si nu atinge roata in aripa indiferent ce viraj as lua chiar cu 5 oameni in masina
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si eu am suspensie sport , ce sa zic pt orash nu o recomand Smile cum spune si adrian simti si un muc de tigara daca il calci
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu mai scrieti ca i-au dat ban/disable Smile
  • gmarius

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Merci ptr informati eu sunt fracsu lu bujuxp si o sa-i transmit eu si pute-ti sa scrieti , schiar daca nu raspunde ca e suspendat poate sa citeasca ce-ati scris voi.
  • GIX 06

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da ce a facut ca este a doua oara cand are ban, daca nu ma insel?

Si referitor la suspensia sport eu momentan am suspensie sport pe masina si este destul de rigida daca foloseste intensiv masina nu o recomand, este obositoare daca faci multi km mai ales in oras, la drum lung mai merge.Si cum au zis colegii mei o sa simti gropile si denivelarile mai mult!
Cand se va mai indrepta vremea o sa imi montez niste arcuri sport KW pe care le am momentan in garaj si deabia astept sa le montez pe masina, ca si idee cu aceste arcuri masina va fii foarte joasa(am avut aceste arcuri pe o vectra din 2000 pe care am dat-o si am mers cu ea cam 6 luni cu aceste arcuri sport,mergeam cu ea in wekend pt ca aveam masina de serviciu altfel nu cred ca puteam sa merg cu ea zi de zi ma termina fizic pe mine si cred ca si bucsaraia cade mult mai repede), practic intre aripa si roata nu poti sa bagi nici macar un deget, roata o sa intre putin sub aripa.De atins imi ating putin de interiorul aripii atunci cand iau maxim de volan.
Cu aceste arcuri simti orice chiar si o pietricica de pe astfalt!

Ca senzatii nu se compara, te simti ca intr-o masina de raliu, masina zici ca sta lipita de astfalt!
Skip ads

  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Merci ptr. raspunsuri , a raspuns gmarius in locu meu care este fratele meu si vb foarte serios si nu stiu de ce adimul acestui forum i-a inchis contu, eu am tot y22dtr sport , sport cred ca am volan 3 spite si scaunele sport si ciudat suspensia este foarte lasata . Am observat la masina unui prieten de pe forum DB77AAA care are o vectra b 2.0 dar e caravan si nucred ca e sport emai ridicata ca a mea. Mult mai ridicata . Asta sa fie oare . Sa am suspensie sport din fabrica? O sa pun maine o poza cu roata masini sa vedeti ce distamta este intre roata si aripa , acum am 205 55 r16 de iarna.
  • liviu_nlc60

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
referitor la suspensia sport cand am avuto pe calibra m-a scapat de multe belele . iar acuma am o vectra b si abea astept sa vina vara si sa se mai termine si astia cu asfaltarea lor ca sa pot face si io ceva
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da pt drumurile noastre nu e buna suspensia sport daca circuli zi de zi ,e foarte obositoare dar se lipeste foarte bine de drum
o sa pun si eu niste poze dar sa incarc acumulatorii aparatului foto:)
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare : cum punem, poze pe acest site ?
Skip ads

  • GIX 06

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cand scrii un mesaj dai intai previzualizeaza si apoi vezi ca jos in stanga ai ceva de genul Adauga o imagine dai click si urmezi instructiunile.
Sper sa te ajute!
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
merci de informatie
respecte
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut .Am si eu o vectra B si am pus pe ea jante pe 17 cu gume 225/45 si la denivelari mai mari imi atinge aripa spate in anvelopa.Daca as pune arcuri sport 40/40 oare nu se va lasa aripa pana pe cauciuc tinand cont ca la 40/40 garda fata de axa coboara cu 4 cm.Daca aveti idee dati-mi si mie un sfat.Merci.




  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Remus
Din câte îmi dau seama din poze, problema ta vine de la offsetul jantelor şi nu de la lăţimea anvelopei.
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu jantele sunt problema pt. ca am vazut pe vectra b si jante de 18 toli cu gume de 235/35/18 si jantele avand 8.5j si cu o suspensie sport nu are probleme.problema la mine vine din balansul care se face atunci cand iau o denivelare mai mare iar arcul se comprima prea tare si aripa ajunge pe anvelopa pt f.f.f putin timp si de asta trebuie arcuri mai tari dar fara a modifica garda la sol pe spate (cred ca ceva de genul 40-0) .jantele mele sunt luate exact pt tipul acesta de masina dupa catalog si dupa simulator si au ET-ul bun si sunt pe 8j singura problema la jantele late si mari fiind suspensiile.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
235/35/18 au diametrul de 621mm, comparativ cu 634 cat au 225/45/17.
Am inteles ca e bun ET-ul, dar nu vrei sa ni-l spui si noua?
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am si alti prieteni care au pus aceeasi marime si a intors doar buza la aripa si a pus suspensie sport 40-40 si nu are probleme.eu am cerut un sfat pt.suspensii daca ma puteti ajuta nu vreau sa fiu luat la rost pentru jantele pe care am mai spus le-am comandat dupa datele masinii nu dupa ureche iar ei m-au asigurat ca sunt ok.suspensia mea are totusi 11 ani si cred ca-i ajunge.am primit un sfat de la cineva sa pun 40-0 suspensia si sa cobor din suportii (arc-amortizor) ai masinii garda pana la limita.si in orice caz nu vreau sa am distanta intre anvelopa si aripa de 3-4 degete cum am mai vazut la unele masini pe aici.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu am fix 225/45/R17 si cred ca as fi putut sa imi dau si eu cu parerea, poate ti-ar fi fost de folos.
Dar am inteles, ET-ul e secret.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR