Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Datorita faptului ca m-a cam lasat ambreiajul, si mi-a venit cel nou de la Sachs, am hotarat sa gasesc un service sa mi-l monteze.
Pana aici toate bune, saptamana trecuta 07.01.2008 am sunat la reprezentanta Erebus si mi-am facut programare pt azi 15.01.2008, mentionand la telefon tipul masinii, tipul tractiunii si toate caracteristicile masinii. Reprezentantul Erebus spunandu-mi ca imi poate rezolva orice problema mecanica, electrica fiind exclusa pt ca cei de la opel romania nu dispun de soft pt calibra.
Astazi la ora 07:15 am fost prezent cu masina la reprezentanta opel ( Erebus) , am facut actele de intrare in service, cei de la erebus au inspectat vizual masina, au notat toate caracteristiciile masinii, inclusiv tipul motorului si tractiunea 4x4, am facut actele , ramanand sa ma sune cand e gata masina.
In jurul orei 11:30 , primesc un telefon de la erebus, prin care eram anuntat sa ma prezint la service sa ridic masina. Am fost uluit, cata promtitudine ...
E gata? intreb eu. si raspunsul lor a fost urmatorul : Nu, nu e gata, de fapt nu va putem ajuta in problema asta, pt ca nu avem oameni care sa poata face o astfel de operatiune, de ce nu mi-ati spus ca e 4x4?
- Pai v-am spus, ati si scris pe hartie!
- Da , dar noi nu am mai facut asta decat acum 4 ani , si i-am stricat masina omului. Nu mai dorim sa avem astfel de probleme.

Am fost , am ridicat masina , m-am intors la birou si am inceput sa sun la toate reprezentantele Opel .... DIBASS, GTT, GTC, RADACINI, AUGSBURG, DAN-DON
si la toate acelasi raspuns..... E 4x4 ? Nu ne bagam !

Deci... cam asta e situatia in Romania, cu reprezentantele Opel si cu mecanicii pe care ii au.

Sper sa nu patiti ca mine !
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pai cine te-a pus domle` sa-ti iei 4x4 ?! Razz
Ce sa le faci, e inadmisibil, avand in vedere ca nu e o masina noua, poate asa ar fi avut vreo scuza .
Daca nu as fi sunat si eu la service-uri cand aveam probleme cu aprinderea, diverse motive invocate de ei, ca e mai veche de 2000, ca nu avem soft,pana mi-am bagat picioarele , noroc cu colegii de club care m-au ajutat cu informatii si am reusit sa rezolv .
Nu dispera , un mecanic/service care sa-ti efectueze operatiunea vei gasi, ca doar nu o fi prima Calibra 4x4 din Bucuresti careia i se schimba ambreiajul .
De curiozitate, care ar fi fost costul manoperei in cazul in care iti executau operatiunea de schimbare ?

Toate cele bune !
Fii calm, trage aer in piept si nu uita ca "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul" .
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. e o masina veche , ceea ce presupune ieftina automat . ceea ce inseamna ca proprietarii nu se vor da in vant sa plateasca zeci de euro manopera la dealerii Opel . Concluzia : nu renteaza sa-si pregateasca oamenii pt interventii la 4X4 . Pt o data la 4 ani .

2. E unul din putinele Opeluri cu 4X4 functionabil . Dupa ce ca n-au fost in stare din fabrica sa-i puna o tractiune integrala fiabila , tu te astepti ca dupa 15 ani de la lansarea modelului , niste amarati de la un dealer Opel din lumea a treia sa stie sa-ti schimbe amortizoarele ?
Ceri prea mult !

Sfat : Gaseste un mecanic care lucreaza la Radacini la Subaru . Nu la Opel ca si aia sunt de kko !

P.S. : De-abia astept sa vad daca macar pe Antara , au reusit sa fac o integrala fiabila . Sau daca va avea soarta Fronterei .
  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pe Antara tot sistemul 4x4 e de pe Toyota Rav4. Uite asa au rezolvat-o.
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:
De curiozitate, care ar fi fost costul manoperei in cazul in care iti executau operatiunea de schimbare ?
.


600-800 ron
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR