Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • petrialex80

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
in legatura cu spillvalve sau valva de deschidere electronica as vrea sa va dau un sfat din propria experienta!1.testare sa vezi daca este partea electronica (pe tester se vede,daca il da pe tester inseamna ca ii partea electronica si se schimba)iar acum pentru toti mecanicii astia la care mergem de se ocupa mai nou doar cu schimbat de piese nu si de reparare!)partea mecanica se poate repara usor ,sa ai un dispozitiv de prindere,are 4 capete mici indoite deasupra la cilindru care se dezdoaie cu surubelnita mica,se desface dar trebuie avut grija la saiba si la arcul din inaauntru sa nu sara!se freaca pe interior cu pasta abraziva iar dupaaceea cu aditiv motorina !se remonteaza si se pune la loc!ATENTIE!:SE DEMONTEAZA de pe pompa CU O CHEIE SPECIALA sau facuta de tine ALTFEL NU ITI INCHAPE, IAR MOTORINA DIN REZERVOR ADITIVATA SAU PUSA MOTORINA100(PLIN) cauza blocarii fiind apa sau mizeria din rezervor!ps!vedeti ca dupa curatare se mai poate bloca din cauza mizeriei sau a apei dar se reface operatiunea!
Skip ads

  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
As avea si eu aceasi problema "Siptomul care se manifesta este ralanti instabil la rece" sa fie de la spill valve?
nu imi genereaza nici o eroare. Am si un filmulet cu turometrul cand motorul e rece astepta parerile voastre. multumesc

http://www.youtube.com/user...a/u/0/vFbmPhDQVKU
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am verificat bujiile si sunt bune am desfacut rezervorul de motorina si lam golit complet si cu o carpa am curatat mazga care se depusese pe interior si am curatat si carcasa care era in interior si era plina de mazga formata in bucati, maine dimineatza sa vad cum sta relantiul mar interesa si pe mine cum arata Spill Valve asta si unde e pozitionata sa imi fac o idee cum as putea demontao. Astept raspunsuri multumesc
  • eugen gigi

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
are cineva o poza cu valva asta?
Skip ads

  • dananadiutza

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
spillvalve sau valva de deschidere electronica ..se poate repara usor ,sa ai un dispozitiv de prindere,are 4 capete mici indoite deasupra la cilindru care se dezdoaie cu surubelnita mica,se desface dar trebuie avut grija la saiba si la arcul din inaauntru sa nu sara!se freaca pe interior cu pasta abraziva iar dupaaceea cu aditiv motorina !se remonteaza si se pune la loc!Ok.Pare usor.Sa risc?sau nu e nimic de riscat?
  • marian marinica

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut sunt Marian din Bucuresti si te pot ajuta sa nu dai 750 lei pe una noua ati dau un nr de telefon o scoate pe a ta si ati pune alta reparata de Mihai de la Reparatii ecu si costa 350 lei 0744568055 Catalin . Bafta multa
  • miticalimona

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am problem cu aceasta spill valve si vreau sa cumpar una sau sa duc la reparat (am 2defecte montate pe pompa) poate ma ajuta cineva cu un sfat. multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR