Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pmi
  • OP
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
IMPORTANT !

http://www.ziuaiasi.ro/Despagubiri-ce-pot-fi-acordate-fara-acordul-asiguratului-A15638.html

Despãgubirea în baza poliþei RCA în cazul unui accident rutier va fi stabilitã ºi efectuatã fãrã a mai fi necesar acordul asiguratului vinovat de producerea acestuia


http://csa-isc.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=378&Itemid=85

http://csa-isc.ro/files/11_2007.pdf

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 686 din 09/10/2007

Art. 34. - Asiguratul este obligat, în cel mai scurt timp, sa ofere partii prejudiciate, la cererea
acesteia, informatiile necesare pentru formularea cererii de despagubire, în special numele si
prenumele si locul de rezidenta ale persoanei care a condus vehiculul asigurat în momentul producerii
daunei; numele, prenumele si locul de rezidenta sau denumirea, sediul proprietarului ori utilizatorului
vehiculului; denumirea, sediul asiguratorului care a emis polita de asigurare RCA, seria ai numarul
politei de asigurare RCA, precum si numarul de înmatriculare/înregistrare al vehiculului asigurat sau
numarul de identificare al acestuia.



Se pare ca revenim la doar doua puncte, foarte simple si foarte importante:
1. vinovatul are asigurare, este obligat sa dea datele sa poti sa repari masina, nu mai e nevoie de acordul lui.
2. vinovatul nu are asigurare, ramane fara certificat + amenda, plus ca nevinovatul poate apela la Fondului de Protectie a Victimelor Strazii.

Exista si posibilitatea ca vinovatul sa conteste procesul verbal, dar atunci se aplica alte articole de lege si se ajunge la proces. Totusi, in caz de proces, cel nevinovat poate solicita despagubiri mult mai mari decat valoare pagubei.

Succes.

PS. daca moderatorii considera ca nu trebuia sa mai deschid un topic, sunt liberi sa il stearga/inchida.
Skip ads

  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salve

Super tare, e chiar pe bune ?
Mai ales pisi12

Respecte
JOJO
  • pisi12

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da, scrie ca treb sa dea anumite date insa nu si copia rca si talonul.....
eu am toate datele lui. ei si?
casco o sa faca regres si cu asta basta.



[edit] Nu are rost sa citezi ultimul mesaj
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu nu inteleg nimik. Vinerea trecuta m-a lovit cineva. Am fost la accidente usoare, respectivul a primit amenda. Eu am primit o copie dupa procesul verbal si autorizatie de reparatii. Cand am cerut si copie dupa asigurarea tipului nu a vrut sa imi dea, iar agentul nu a vrut sa il oblige spunand ca legea nu il poate obliga pe respectivul sa imi dea asiguarea. A mai adaugat ca sa imi repar masina pe banii mei si dupa cu factura de la service sa ma adresez unui avocat care sa ma ajute la recuperarea prejudiciului de la cel care m-a lovit........am ramas masca......A procedat corect agentul? Eu cum imi repar masina, paguba fiind undeva in jurul a 1500 lei?
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cum naiba? Adica iti faci RCA degeaba? Ca un agarici sa strambe din nas cand e vinovat? E chiar culmea!
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
uite ca eu am patit-o si nu stiu ce trebuie sa fac acum......mi se pare o idiotime, dar totusi in romania totul este posibil
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai nu ai datele asigurarii lui RCA trecute in procesul verbal? Cu procesul verbal in mana te duci la asiguratorul lui RCA si ceri despagubirea. Daca stii nr. lui de inmatriculare, poti verifica la cina are polita RCA aici: http://cedam.csa-isc.ro/
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nici pe mine nu ma gasesc la cedam, e o prostie care mananca bani publici degeaba... acum sa revin, am pv-ul cu datele lui, dar ce fac? imi repar masina pe banii mei si pe urma ma duc la asigurari sau cum? e prima oara cand ma confrunt cu asta. As aprecia mura in gura Smile
later edit:
citeam pe site-ul cedam si am gasit asta :"Daca dvs. sunteti cel pagubit trebuie sa va adresati asiguratorului celui care este vinovat de producerea daunei, cu procesul verbal de constatare de la politie si cu copia dupa asigurarea RCA a vinovatului de producerea daunei." de aici eu inteleg ca imi trebuie copie dupa asigurarea vinovatului.....dar daca nu a vrut sa mi-o dea? ma gandesc la razbunare cu o caramida in geamul respectivului
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai datele asigurarii lui RCA (nr. serie, data etc) eu te sfatuiesc sa te duci la firma de asigurari si sa faci masina direct pe banii lor. S-ar putea sa fie bataia de cap mai mare (trebuie sa faci constatarea la ei, sa te duci doar in serviceurile cu care au decontare directa, nu-ti iei masina decat dupa ce-si dau ei acordul etc). Insa scapi sa dai bani din buzunar sau macar afli daca e vreo problema cu RCA-ul de la bun inceput.

In celalalt caz, dupa ce termini reparatia din banii proprii, te duci cu procesul verbal si cu facturile de raparatie la asiguratorul RCA si faci o cerere sa se deschida dosar de dauna si sa te despagubeasca. In cazul asta iti faci masina mai repede.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am fost la cei cu asigurarile si am rezolvat problema. Se poate si fara sa ai copie dupa asigurarea vinovatului, procesul verbal si autorizatia de reparatii sunt suficiente.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut accident in decembrie '07 si in procesul verbal trebuie mentionat de catre vinovat ca: SUNT DE ACORD CA REPARATIA SA SE FACA PE R.C.A.-ul MEU. Pentru ca poate scrie si: NU SUNT DE ACORD CU CELE MENTIONATE MAI SUS SI NICI CA REPARATIA SA SE FACA PE R.C.A-ul MEU.
Asa ca ...
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu a scris asa ceva in procesul meu verbal, nici ca e de acord, nici ca nu e. Pur si simplu m-am dus la firma unde e asigurat vinovatul cu masina. Au facut aia alta constatare si mi-au dat o lista cu service-uri care lucreaza cu ei si mi-au mai spus ca am 2 ani la dispozitie sa imi repar masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR