Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cine stie ce mai urmeaza...!
Skip ads

  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
been si astra_bubu multzam de info , mai trebuie sa fac rost si de bani Very Happy criza mare la noi aici
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La BG deja a intrat in vigoare noul calcul al asigurarilor,in functie de risc,si nu de capacitate.Cel mai dezavantajati sunt cei care au masina pe numele cuiva care mai are inca 30-40 masini pe numele lui-
Caz concret-Auto cu motor de 2.0-265 eur asigurarea pe 1 an,cu carte verde.
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ce firma de asigurari din romanica face asigurari pentru masinile cu numar de bg ? marti am programare la rar pentru itp care o sa ma coste 280 de lei si probabil nu ti-l face fara asigurare Very Happy
Skip ads

  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sal...din cate stiu eu nu se face asigurare in romania pt masinile inmatriculate in alta tara...eu am facut itp si nu mi a cerut asigurare decat cartea mare...o zi buna
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
multzam frumos
  • astra_bubu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
http://www.mediafax.ro/soci...u-masini-10517644

Sunt curios. Cati proprietari de masini E2, E1 si non-euro vor trece de pe BG pe RO?
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu foarte multi
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La mine,la 2.5,noul timbru ma obliga la 975 eur,cam asa...Cu restul de taxe(RAR,plati la CEC,traduceri,legalizari,asigurare,etc) ajung la 1400-1500 eur.Si ca un ultim sut in _oaie vine impozitul,cam 200 eur/an.. Embarassed
Cu banii astia merg 10 (ZECE) ani pe BG.Deci cel putin la mine,cu siguranta ca acolo va ramane.Merg foarte linistit si daca nu e numele meu pe talon.
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de noile legi despre care se discuta legat de masinile cu numere straine?
  • astra_bubu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere e o noua gogoasa rasuflata. Sunt si ei constienti ca nu pot face mare lucru in privinta asta. Daca se va introduce o astfel de restrictie va exista o portita pentru masininile inmatriculate pe firma, pentru ca se va face un contract de inchiriere. Acest lucru face exceptie de la acest proiect de lege.
  • giol nicu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
dragi colegi se mai poate circula cu masini inscrie in bulgaria ca am auzit tot felu de zvonuri si nu stiu ce sa fac
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ce a scris astra bubu ,asta o stiam si eu ,bulgarii gasesc mereu o portita de scapare ca sa ne ia banii Very Happy
deci sa nu ne speriem degeaba
  • lucian75

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut,eu alaltaieri am luat o buburuza mica din bulgaria,am facut actele si sincer nu cred si nici nu imi este teama ca vor putea opri circulatia masinilor inmatriculate in bulgaria.cum este posibil ca la vecini intr-o singura zi sa termine cu inregistrarea masinii si la noi sa dureze...nu stiu cat dar oricum mai mult...360 euro toate taxele,inmatriculare,asigurare,carte verde,acte notariat etc.

Ps 360 euro ptr ca de luna aceasta s-a marit si la ei eco taxa de la 30 pe la 130 ca altfel era mai putin.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa vezi daca se va adopta vreo lege anti-BG ce exod va fi la RE-inmatriculari..Ca tot scump e la noi,indiferent cum ai da-o...
  • lucian75

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Alo domnu,daca va fi vre-o lege nu va fi anti-bulgaria cum spui tu ci va fi anti-UE..ptr ca nu se poate da o lege speciala numai ptr bulgaria.
Si cum am spus,aceste zvonuri si-au atins capacitatea maxima prin creearea unei stari de confuzie si nesiguranta motiv ptr care multi ezita sau au renuntat la inscrierea pe bg.
Si ca sa continui iata din ce motive eu nu cred ca va iesi niciodata o asemenea lege:
Ei spun ca daca esti proprietarul masinii nu poti circula mai mult de 90 zile dupa care esti obligat sa o inscrii in localitatea de resedinta...dar in romania nu unde ai rezidenta in alt stat.daca vor da legea in acest format cum vor putea tine evidenta intrarii fiecarei masini din UE care a intrat in Romania ptr eventuala sanctiune dupa depasirea celor 90 zile? Vor creea pasaport ptr fiecare masina?vor pune stampila pe certificat sau buletin? e ceva absurd.
In caz ca totusi vor trece si de acest obstacol..cum ma poate obliga sa inmatriculez o masina in Ro cand nici nu sunt proprietar ci doar un simplu utilizator?
Mergem mai departe cu paranoia..sa zice ca vor restrictiona utilizarea masinii cu procura? Credeti ca va fi posibil asa ceva? Deja nu mai tine de codul rutier si ar insemna incalcarea unui drept elementar de a utiliza un bun ce nu este in proprietatea ta.
Acum logic poate veni cineva cu argumente impotriva a ceea ce am spus?

Ps..nu am cunostinte juridice dar cu ce am enumerat mai sus cred ca oricine ar putea face praf o asemenea lege.
  • decuadi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Pai e destul de usor de tinut evidenta: Cu camere video si un soft. softul, similar cu cel de la Rovignete.
Cand intri te filmeaza pe numar si se inregistreaza in baza de date. cand te opreste militianul in trafic, verifica nr in baza de date si vede cand ai intrat. nu e greu deloc. si, tinand cont ca e functional in cazul vignetelor, se poate apliuca cu usurinta la vami pt evidenta intrari si iesiri pe nr de inmatriculare.
  • decuadi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Pt inceput aia mai speriosi. pe urma vom vedea. daca nu ai cum sa o mai dai la suceala, o sa treaca toti care vor sa circule. daca vor apare diverse portite, vor ramane astia primii, mai fricosi
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Un articol interesant si chiar daca sustinatorii masinilor pe Texas vor sari, ar trebui sa puna oamenii pe ganduri.
http://www.4tuning.ro/taxa-...=newsletter_86793
Ce vreau sa va intreb (pe cei cu masini pe RO):
Daca aveti in spatele sau in fata masinii dumneavoastra o masina cu numere de la sud de Dunare, nu va creste instantaneu gradul de concentrare la volan? Mie da... Numai RCA-uri vad in fata ochilor!
  • lucian75

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
"Daca aveti in spatele sau in fata masinii dumneavoastra o masina cu numere de la sud de Dunare, nu va creste instantaneu gradul de concentrare la volan? Mie da... Numai RCA-uri vad in fata ochilor! "

Sti cum as numi ceea ce tocmai ai spus mai sus? Discriminare,paranoia sau mai stiu eu ce?
Daca in spatele tau e o masina care are are actele toate in regula care este problema ta? Da de ce oare nu ai aceeasi ingrijorare la alte cateva zeci de mii de masini inmatriculate in ro la firme de asigurare gen carpatica sau cum ii mai spune si la cealalta de am vazut pe forum?Oare ce te faci in situatia asta? Cine se gandeste numai la aceste lucruri in timpul conducerii masinii va fi stresat fara motiv si predispus a comite accidente..oare este o statistica reala cate cazuri probleme au fost cu asigurarile din bg si cate au fost cu cele din ro?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR