Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Citesc de ceva timp pe aici, si nu am chef de polemici.
Daca blamati asa mult masinile pe BG, vorbesc de cele care sunt asigurate corect si au taxele achitate, cum reactionati la inmatricularea unui

""" autoturism " 2200 cmc " E3 " 7-8 ani vechime " emisii minim 200 g CO2/km (la carte 220 g CO2/km) " diesel """

Verificati cat e taxa si veniti cu argumente pertinente, ca aceasta masina sa o inmatriculez in Romania!

Masina a costat (cu toate taxele) putin peste 7000 iepuroi Very Happy .
Cat m-ar costa sa o vad cu numere negre, de RO ?
Merita?
Skip ads

  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
waw 9644 de euro...pai nici tiriac nu ar da banii astia , cip astia de tot comenteaza despre masinile de bg eu cred ca sunt un pic si frustrati ca ei au dat atitia bani aici in romanica pe inscriere , de parca de aia nu merge masina ca nu are numere de ro , eu as vrea numere si de guineea numai sa nu ma arda la buzunar ca ordinarii astia cu taxele lor
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu comentez comentariile. A fost un exemplu pe o masina reala, dar care din fericire(la asemenea taxe) nu e a mea, si mai ales...., este deja inmatriculata RO. Dar daca acest proprietar vrea sa o vanda..., potentialul client o sa aiba palpitatii mari la aflarea "timbrului de mediu".
Ca o paranteza, am toate masinile inmatriculate pe RO, dar la ce taxe ne supun guvernantii, le-as lasa aici si a-si fugi in lumea larga.
Nu se poate asa ceva....., licenta la 8+1, licenta sub 3.5 t, este ceva de neimaginat. Si mai rau e ca suntem deabia la inceput.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg de ce unii romani nu vor sã își accepte condiția și sã își ia un Logan cinstit.
Pui ochii pe o masina relativ noua de 7000 de euro, ai taxa 2000, plus 1000 de euro acte si reviziile de inceput de drum cu ea. In total 10.000 de euro. Ai? Nu, atunci pa si la revedere. Te orientezi catre altceva. Nu scrie nicaieri ca o sa mori ca nu ai piele sub fund si pe volan, climatronic si 200 de cai.
Nici eu nu sunt de acord cu taxa(dovada fiind faptul ca am recuperat taxa in justitie la toate masinile inmatriculate), dar asta o vad ca singura modalitate de protest impotriva ei. Nu varsatul de bani la bulgari.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Te referi la un Logan SH ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:
Ca o paranteza, am toate masinile inmatriculate pe RO, dar la ce taxe ne supun guvernantii, le-as lasa aici si a-si fugi in lumea larga.
Nu se poate asa ceva....., licenta la 8+1, licenta sub 3.5 t, este ceva de neimaginat. Si mai rau e ca suntem deabia la inceput.

Stii tu pe cineva care i-a votat..? Embarassed Impozitul la masini se va majora,cum s-a majorat la terenuri si case.Nu a fost schimbat anul asta pentru ca a fost majorat acum 2 ani,si se umbla la el la MINIM 3 ani.Asta daca nu modifica vreo lege si sa-l mareasca de cate ori au nevoie de bani..
La mine in sectorul 3 se schimba TOATE bordurile puse de Videanu,pe langa IOR.Pentru ca aveau iz PDL.trebuie altele,ca si FSN-ul are comisioane de luat.
Daca noua lege ne va impiedica sa mai mergem cu masinile pe BG,urmatorul pas va fi sa o REinmatriculez,tot pe BG,cu numele meu pe talon,de data aceasta.N-as pune-o pe RO nici daca s-ar scoate taxa,pentru ca as fi expus eventualelor capcane intinse de guvernanti Twisted Evil
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pana la urma a iesit legea cu 30 de zile ? ca si o parere personala nici eu nu sunt de acord cu ea si am masinile toate in RO dar totusi nu mi se pare corect daca este pe BG sau orice alta tara sa nu poti circula am inteles ca poate aia pe bg umbla cu acte facute la scanner si in caz de accident ramai cu masina lovita ... dar la fel de bine se pot face asigurari de ro la scanner si sant si mai usor de facut Smile) deci nu cred legea asta cu 30 de zile cu masina pe bg sau orice alta tara i va face pe romani sa isi inmatriculeze masinile ... ce sa mai zic de cei de UK ca la cluj deja din 10 masini una e pe anglia ...
  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Legile astea sunt niste "gogosi" si sunt aruncate pe la televizor pentru a-i face pe cei naivi sa nu mai circule cu masinile pe bg.
In ceea ce priveste actele nu poti asa usor sa le falsifici.
Cartea verde are holograma pe ea si este un formular tipizat( nu ca la noi jumatate din foaie A4 si in jos asigurarea) iar ITP-ul costa 20 - 30 de leva si acesta are un formular special plus ca iti lipeste un sticker pe parbriz.
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ma gandeam eu ca e asa iar in legatura cu actele crede-ma ca sant asa zisi baieti "destepti" care pt 50 de lei iti fac acte pe inca un an valabile in teorie practic nu ... cat despre itp acum se poate face si itp la noi in tara pt orice tara din europa si este la fel de valabil ca si cel din care masina este inmatriculata
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da itp se poate face si la noi la RAR, costa mai mult dar e valabil 2 ani
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi cumpar o masina sh, si e incrisa pe bulgaria dar pe nume de bulgar nu pe firma.
Am inteles ca astea care sunt inscrise pe nume de bulgar daca te prind cu ele ti le confisca, asa este?
-Stiam ca asa era inainte sau acum s-o fi dat alte legi...va rog sa imi raspunda cineva care stie sigu nu din auzite.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Se confisca pentru simplul motiv ca aia nu plãtesc impozitul la masini
Eu te sfãtuiesc sa iei una înmatriculatã pe firma
Skip ads

  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles, si se confisca doar cand ies cu masina din tara, adica cand trec la bulgari, sau in romania pot circula fara probleme?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
taxi43edy a scris:Se confisca pentru simplul motiv ca aia nu plãtesc impozitul la masini
Eu te sfãtuiesc sa iei una înmatriculatã pe firma

Arata-mi si mie unul caruia i-a confiscat masina si imi tai o mana..Ce usor puneti botu`la ce se zice la tv. Embarassed Cand ai trecut ultima data vama,cu masina de BG..?Asta nu se va intampla niciodata..
Ia-ti linistit,esential e sa ai procura pe numele tau,nu conteaza ca e pe firma sau persoana fizica.
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cand te referi la pocula, te referi la vanzare cumparare prin notar? sau cum sa imi faca procura? scuze daca pun prea multe intrebari dar nu am avut niciodata de aface cu masini pe bulgaria si nu stiu nimic despre aceasta treaba.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ala de la care o iei trebuie sa aiba procura notariala pe numele lui data de proprietarul din talon al masinii.Acolo se specifica dreptul de a da la randul lui procura catre terte persoane (adica tie,de exemplu) in numele lui.Daca nu are procura pe numele lui,e ca si cum ti-ar vinde blana ursului din padure.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta am fost cu un prieten sa-si cumpere o masina inscrisa pe firma (BG), am mers la notar si a spus ca nu poate face procura notariala, ca nu e valabila facuta intre vanzator si comparator,trebuie mers in BG si de acolo sa I se faca procura pe numele cumparatorului asa ca..........nu mai stiu ce sa zic
Cea mai sigura metoda este cumpararea masinii din DE si inmatriculata de propietar in BG ( pe firma)
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Asa e,unii fac,altii nu,desi pe procura se specifica aceasta posibilitate.Daca te duci la BG,intr-adevar,iti face orice notar.
Cel mai bine e sa te duci tot la cel care a facut-o prima data.Cand am vandut Vectra ,notarul in cauza i-a dat procura cumparatorului ca si cand ar fi fost proprietarul din acte acolo,si pe a mea a anulat-o,sau cel putin asa cred.
PS-Vis-a vis de Dristor Kebab,pe Dimitrie Cantemir,cam pe unde e pus semaforul acela aiurea,se face procura la procura.
  • leon7

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Detin o masina inmatriculata in bulgaria pe firma de anul trecut. Peste cateva zile trebuie sa ma duc sa ii inoiesc asigurarea si sa ii fac ITP-ul. Un prieten cand a auzit ca vreau sa ma duc cu masina mi-a spus ca sunt filtre in bulgaria care iti confisca masina, deoarece bulgaru nu plateste impozitu. Este adevarat? Se poate sa confiste masina (am contract de vanzare-cumparare, deci practic nu mai e proprietatea bulgarului). Cu impozitul la ei cum se procedeaza? ar trbuii sa ma duc eu sa il platesc anual cand fac asigurarea si ITP-u?
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
itpul il poti face aici in tara , pe polita de asigurare a bulgarilor tre sa ai numere de telefon la care poti reface asigurarea prin banca(cont bancar) sau ceva nu e necesar sa mergi pana in bulgaria pierzi timp si bani degeaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR