Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • SergiuP

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 A-H BN11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa prindem unu cate unu si sa-i batem Smile
Skip ads

  • bigdopeee

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
SergiuP a scris:Da or sa coaca ei ceva,stim foarte bine ca numai ei tre sa traiasca.
Dar daca cunosti pe cineva in Bulgaria nu o poti inscrie pe numele lui?


Ba da o poti inscrie pe numele cuiva din BG dar javrele astea de la putere se refereau la cei domiciliati in Romania si isi inscriu masinile la vecinii bulgari, pentru ca s-au inmultit cazurile acestea. In fine...vorba aia cu "sa scoti bani din piatra seaca" ... se pare ca o stapanesc foarte bine "mai marii" tarii. ... din pacate pt populatie.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate imi aduc aminte,in Austria 7 Euro e vignieta saptamanala.Daca o faci pe 1 an,e mult mai putin,dar mai mult decat la noi,pastrandu-se proportia.In mod normal toti tb.sa platim vigneta,indiferent unde avem masina inmatriculata.Cel putin eu unul o fac,si din catestiu am dat cam 110 ron pe un an.
Instituirea altei taxe suplimentare pt masinile cu nu straine,ar fi un fel de "Bariera lui Mazare",extinsa la nivel de tara...Nu se va face nimic in sensul asta,sunt mai mult ca sigur ca va ramane in stadiul de proiect.Nu de alta,dar vor fi afectate masini din toata Europa,nu numai de la BG,si va iesi scandal`dincolo`,..
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
exact asta spuneam si eu.
ar fi cea mai mare idiotenie sa puna taxa doar pentru masini inmatriculate in bulgaria.
in cel ma fericit caz (pentru ei), vor pune taxa pentru toate masinile, inclusiv pentru cele inmatriculate in romania... dar taxa asta deja exista, si se numeste Rovinieta.
ce au austriecii si ungurii, sunt taxe de autostrada, pe care daca nu vrei sa le platesti, si n-ai chef sa platesti amenda daca esti prins, mergi pe langa autostrada Very Happy si intradevar, cu cat creste perioada, cu atat scade pretul.

de asta am spus ca ar fi o taxa ilegala.
eu abia astept sa o introduca, sa nu o platesc, si sa-i dau in judecata de cate ori am posibilitate.

oricum, cine stie, poate or face o treaba buna cu impozitul ala cu tot cu taxa de poluare, pentru toate masinile, dar nu prea cred. mai avem de asteptat vreo 9 luni Very Happy acum sunt gestanti Very Happy
Skip ads

  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu are cum sa bage taxa...este ilegal..eu cred ca merg la intimidare...
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu este deloc ilegal daca pune taxa...
o sa faca ei asa frumos incat sa fie ca o taxa cum platesti in germania, austria ..etc...gen vigneta...
si cred ca o sa aiba o valoare de 100-200 euro pe an Smile)
la mintea guvernantilor nostrii orice e posibil
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
afara, vigneta se plateste pentru ca circuli pe autostrada...nu circuli pe autostrada, nu platesti
si eu cred ca au lansat bomba ca sa mai sperie oamenii cu inmatricularile in Bulgaria
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am stat eu si m-am gandit...Si m-am tot gandit...Si am ajuns la urmatoarea concluzie...TOT GASESTE ROMANUL CEVA! Deci din punctul asta de vedere,sunt la fel de increzator ca si pana acum....Pot sa bage orice taxa sau lege,ca se va gasi solutie pt ocolirea ei!
Skip ads

  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai nu platesc rovigneta 130 ron/an ce vigneta sa mai bage?aici s au incurcat ei asta ii incurca ...se plateste rovigneta?sa ma lase drak...in pace cu taxele lor...
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
been a scris:sa ma lase drak...in pace cu taxele lor...


Corect! Smile
Eu unul vad ca ei cauta cu orice pret sa aduca bani la bugetul de stat. Totusi orice taxa sau impozit ar trebui gandita in asa fel incat sa nu poata fi atacata in instanta respectiv sa nu fie penibila - maine poimanine platim pentru aerul ce-l respiram...

Dar... noi nu gandim, noi muncim!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ia uite ce mai zice lumea... http://auto.ro/taxa-auto/ne...m_campaign=zilnic ..gca masinile din BG il pot omori pe Dl.Nemirschi...Dar cele cu impozitul sau taxa platite nu il pot omori...?Sau il omoara mai putin..? Very Happy
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
amin
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
aduc in actualitate topicul pentru colegii care erau interesati de taxele la bulgari.
ieri am fost si mi-am platit asigurarea si rar-ul. asigurarea a costat 160 leva (370 lei) iar rar-ul a costat 50 leva (130 lei). deci in total 210 leva (aprox 500 de lei). drumul , vignetele in tara noastra si a lor m-a ajuns la 100 de lei. deci toata cheltuiala a fost in jur de 600 de lei. toate preturile au fost pentru masina din semnatura, si totul a decurs perfect si fara probleme. va salut
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da, dar din pacate cu motoare mari nu merge nici in Bulgaria.
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut
ai pe cineva acolo sau mergi singur?eu daca o sa merg merg in zona calafat-vidin.

ms...
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
been eu am mers cu un prieten de familie si cu tatal meu doar ca sa imi tina companie, drumul il stiu singur si e foarte usor de ajuns cel putin de unde stau eu.
sa iti spun un traseul in mare de aici. constanta - negru voda - general toshevo. acolo rezolvi si rar-ul si asigurarea, dar mai sunt multe alte orase care se ocupa cu asa ceva spre exemplu dobrich, tolbuhin si asa mai departe.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@stelea-ce-i peste 125kw se plateste acciza 13 EUR/kw.Deci zic ca e destul de elegant...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da, comparativ cu noi asa e. Dar tot se aduna acciza, asigurarea, etc.
Daca stie cineva sa imi spuna cam la cat s-ar ridica toate taxele pentru 225 kw/4565 cmc?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In linii mari,2000 EUR-500 inmatriculatul,1300 acciza,(pt 100kw peste cei 125 )si CRED ca in jur de 200EUR asigurarea.La mine la 2000 cmc este cam 80 EUR,dar daca esti hotarat ma pot interesa EXACT.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc. Inca nu e cazul. Eu intelesesem ca daca depaseste 125kW se plateste tot, nu numai diferenta. Dar poate am inteles gresit. Oricum e incomparabil cu ce e la noi.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR