Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
arcandan
mai bine mai ai rabdare , orice minune dureaza 3zile Very Happy
din ianuarie noul guvern va modifica iar taxa cu siguranta Exclamation
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Dar de unde stii ca va fi in favoarea populatiei... Rolling Eyes
Sau... matale mai crezi in Mos Craciun Laughing
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu aplecati urechea la alarmisti,cu intamplari gen-"i-au luat-o de la banca,pe platforma"sau-"avea masina de spalat in talon in loc de auto" Shocked ...Aceste lucruri fac parte dintr-o campanie de dezinformare pusa la cale de cineva care are ceva de ascuns sau de castigat..
Eu personal am masina pe BG,pe pers.fizica,si pot spune ca le rad in nas guvernantilor si diverselor institutii care pun romanii in "pozitia ghiocel",cu buzunarele intoarse pe dos.. Mr. Green
Concret,cam asta e balanta-Asigurare RO 5.200k/an-----Asigurare BG 3.300k/an (se pare ca dupa 1 ian,in RO va fi 40%> )
-ITP RO..5-700k/2 ani-------ITP BG-700k/an
-impozit RO 7-800k/an------impozit BG 0 (au blat la financiar,cum avem si noi)
-radare RO-variabil,in functie de "talpa"------radare BG-0,indiferent de "talpa" (acelasi blat)
Inafara de astea,ar mai fi cam 1800 E vechea taxa,in cazul meu 2.0 DTI,E2.Dupa ultima taxa cred ca bate pe la 5500-6000 E.
Si ca sa revin strict la radare,BG mi-a specificat ca pot sa iau 10 radare/zi,ca nu le plateste nimeni,nici eu,nici el.Si nici in momentul radierii masinii (dupa cum se vede destul de indepartat...)nu vor fi pb.
Referitor la acte,mi-a dat asa:--talonul masinii+cartea pe numele lui.
--procura notariala intre noi,prin care am voie sa fac ce vreau cu masina,adica sa ies din tara,sa semnez si sa incasez bani in locul lui de/la asigurari,sa radiez,sa-i schimb culoarea sau sa o dau la REMAT,dupa cum doresc,semnatura fiindu-i opozabila.Pot chiar sa dau procura in numele lui,pt.tertze persoane.Pot sa radiez/inmatriculez masina in BG sau RO,fara a fi necesara prezenta lui.Toate aceste aspecte (si cred ca mai sunt cateva care imi scapa acum)sunt specificate EXPRES in procura (care tb.tradusa in RO,de cum se ajunge in tara).Eu unul am facut-o la vreo 3 zile.
--act de vazare/cumparare facut si legalizat la notar (odata cu procura)-tb de asemenea tradus si legalizat
--asigurare+carte verde (ca la noi)
Ar mai trebui vignieta de la ei (5 e/sapt),pana iesiti din tara (eu am uitat sa o iau si tot drumul mi-a fost cam "jena"...De fapt nu mai aveam Leva).Mai tb.si ROvinieta,in functie de pretentii..Eu am luat-o din vama,e un Petrom cand iesi.(Ruse)
Cam asta ar fi...pt intrebari,nu ezitati.Si daca vreti sa o vedeti,dati click mai jos
  • Alexe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La multi ani! Vreau sa va cer detalii despre inmatricularea masinii in Bulgaria. Daca este cineva care a inmatriculat o masina acolo si a implinit un an de la inmatriculare va rog sa-mi spuneti si mie cat va costat verificarea masinii, impozitul anual si unde ati mers sa platiti acest impozit. Va multumesc.
Skip ads

  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu mi-as inmatricula acolo masina. Masina devine a bulgarului,poate gira la banca cu ea etc.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cypher crezi tu... iti da o procura prin care iti cedeaza toate drepturile lui asupra masinii.. deci o poti casa, dezmembra ,vinde .. orice poti face taximetrie.. orice. tu raspunzi pentru ea in tribunal si alte locuri. astea sunt basme ca gireaza la banca sau alte chestii.. cum am mai auzit ca iti vinde masina de tocat/spalat.. cine nu are incredere traduce procura in engleza si toate sunt ok.

si sa fiu on topic.. de impozit nu stiu nimic, se aude ca au manevra facuta cu guvernul lor (ramane de vazut..in martie fac un an si iti zic atunci exact).
referitor la itp in jur de 100 euro (poate mai mult, poate mai putin) si asigurare pe 1 an aproape 100 euro.

rog un admin sa lipeasca discutia de aici in topicul de mai sus.. seara buna.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am inmatriculat o masina in BG..Tot ce se aude la radio/tv e dezinformare.Dar mi se pare ca am scris asta si dincolo..La motor de 2000 cmc te costa 4 mil/an ,asig.+verificare,(socoteala facuta la 3.5 ron/E)--acum e mai mult,la 4.2/E..dar oricum nu e cat aici.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si apropo,cand ve-ti gasi banci care accepta Vectra B din `98 garantie pt.imprumut,sa-mi spuneti si mie...
Skip ads

  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daca e careva inersat d inmatriculare auto in bg ,cunosc bulgar in ruse care inmatriculeaza cu 6-700euro p persoana fizik
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu spun ce am vazut la TV asa ca nu are rost devii recalcitrant. Eu nu cred ca un bulgar ar face ceva pe gratis parerea mea. Gandeste-te daca vine unu' la tine sa inmatriculeze masina pe numele tau ai accepta pur si simplu.

Plus ca am spus clar nu am auzit de pe strada sau cine stie ce ,ci la TV.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cypher sunt firme specializate romanesti si bulgare care inmatriculeaza masini pe firma lor.. nu a spus nimeni sa il scoti pe om din casa sa accepte moka sa iti inmatriculeze masina pe numele lui.
ce vezi tu la tv sunt oameni inculti care nu sunt in stare sa faca un contract de vanzare / cumparare si vor o masina scumpa la bani putini. si nu e nimeni recalcitrant.. dar nu mai vorbiti din vazute la tv (stririle de la ora 17 sharp) .. pentru ca lucrurile nu stau chiar asa Smile
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si ca sa completez pe @dragos,@thrill tot ce se aude la tv sta in felul urmator:
Statul roman vrea cu orice pret sa stranga bani de la noi fraierii platitori,pentru asta foloseste orice mijloc de a descuraja initiative de a fenta statul.Singurul fapt real este ca militia romana vrea sa faca o baza de date cu toate auto care circula cu numere straine la noi in tara,fapt pentru care au directive sa organizeze razii cu oprire la masinile respective.Pe mine m-au oprit si mi-au verificat actele,m-au trecut intr-un carnetel si pa si la revedere.Toate astea le stiu de la persoana indreptatita si sursa sigura.Asa ca nu va mai speriati de tot ce auziti,pentru ca nu au ce sa faca atat timp cat tu ca utilizator platesti asigurare si faci itp,traduci procura si ai rovineta.Tot taraboiu asta face parte din ciclul:ATI MINTIT POPORUL CU PLASMA!
Salutari la toti!
Skip ads

  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
thrill a scris:cypher sunt firme specializate romanesti si bulgare care inmatriculeaza masini pe firma lor.. nu a spus nimeni sa il scoti pe om din casa sa accepte moka sa iti inmatriculeze masina pe numele lui.
ce vezi tu la tv sunt oameni inculti care nu sunt in stare sa faca un contract de vanzare / cumparare si vor o masina scumpa la bani putini. si nu e nimeni recalcitrant.. dar nu mai vorbiti din vazute la tv (stririle de la ora 17 sharp) .. pentru ca lucrurile nu stau chiar asa Smile



Am inteles acum care e treaba dar totusi intr-o lume civilizata lumea media e totusi de incredere,ar trebui sa fie de incredere pentru ca de acolo ne luam majoritatea informatiilor,nu?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu sunt un pic bine deconectat de realitea romaneasca, dar nu e mai interesant sa inmatriculezi o masina pe numele unui neam/cunoscut "de afara" Question
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai da,eu ma gandeam sa ma insor acolo..ca sa inmatriculez masina pe numele fericitei..!Asta cu neamul ar fi ideal,dar daca nu-l ai,ce faci?Il fabrici? Laughing In aprilie fac si eu un an,va dau atunci mai multe detalii,dar pot sa va spun de cumnatul meu,cu masina tot pe BG,a facut in Nov.1 an,si inainte cu cateva zile de data limita a facut o vizita la Ruse,si cat a baut o cafea si a mancat doi gogosari(murati,evident),avea verificarea si asigurarea gata,in jur de 15-20`.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De acord cu cypher.s-au trezit unii ca din traducerea procuri reisea ca el detinea o masina de cusut sau ca el va avea grija de o baba pana la moarte..
Nu m-am bagat in discutie aiurea dar credeti-ma ca stiu ce vb eu sunt aici la 5 km de silistra....aici se inscriu masini pe banda rulanta.
Acum nu toti sunt la fel daca mergi cu o persoana de incredere ai sanse mai multe sa nu dai gres.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cypher a scris: totusi intr-o lume civilizata

Tocmai asta este ceea ce ne lipseste.
La tv privim ce vor ei sa ne dea si nicidecum realitatea. Si nu ma refer la postul cu acel nume.
  • Alexe

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
thrill a scris:cypher crezi tu... iti da o procura prin care iti cedeaza toate drepturile lui asupra masinii.. deci o poti casa, dezmembra ,vinde .. orice poti face taximetrie.. orice. tu raspunzi pentru ea in tribunal si alte locuri. astea sunt basme ca gireaza la banca sau alte chestii.. cum am mai auzit ca iti vinde masina de tocat/spalat.. cine nu are incredere traduce procura in engleza si toate sunt ok.

si sa fiu on topic.. de impozit nu stiu nimic, se aude ca au manevra facuta cu guvernul lor (ramane de vazut..in martie fac un an si iti zic atunci exact).
referitor la itp in jur de 100 euro (poate mai mult, poate mai putin) si asigurare pe 1 an aproape 100 euro.

rog un admin sa lipeasca discutia de aici in topicul de mai sus.. seara buna.

Iti multumesc mult, daca nu te deranjeaza iti dau adresa mea de e-mail, alexe.toma@yahoo.com, sa ma contactezi in martie, ma intreseaza mult ca eu ma duc in iunie sa platesc iar taxele.
  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am facut un an in octombrie de cand este imnatriculata in Ruse - BG, taxele poti sa le platesti tu, ca ai procura, mai ales daca te duci cu cineva care mai stie bulgara, daca nu faci ca mine, vorbesti direct cu ''proprieterul'' masini, eu personal am platit 290 euro (ITP, asigurare, impozit), este cam mult dar... (trebuie sa traiasca toata lumea) ''daca am vrut sa fiu comod Very Happy''


  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Escroci au fost sunt si vor fi atat in Romania mai ales aici cat si in Bulgaria.Deci cine e capabil sa suporte stresul dar sa scutesca 5000E sa o faca cine nu sa platesca escrocilor de guvernanti banii si sa doarma pe laurii victoriei ca a reusit sa se fraiereasca singur,ce-i atat de greu de priceput? Eu sincer as astepta 15 ian. apoi voi incerca in instanta daca tot prosteala va fi si atunci,dupa care urmeaza inmatricularea in Bulgaria,Letonia...sau Coasta de Fildes...ca la mine in tara probabil ca nu se va putea.
Am propus constituirea unei asociatii pune fiecare un ban ne reprezinta un avocat si...fie ce-o fi asa nu altfel nu...de unde atatea certitudini?Trebuie facut ceva orice ...dar cu cat le va merge mai mult cu atat vor profita in continuare ce-i greu de inteles?ca patronii media sunt mana in mana cu tot felul de granguri din industria auto fie producator fie importator ca doar nu o sa-mi tina mie partea care platesc abonament in detrimentul celor care cheltuie miliarde pe reclama.Sa gandim atat e nevoie.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR