Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Terapie

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ygrec a scris:apropo la discutie, eu am un astra g si am incercat sa ii dau jos ornamentele de pe portbagaj,m-am chinuit cu lama foarte mult sa nu periclitez vopseaua si spre surprinderea mea cand am dat jos ( 1.7 dti )am constatat ca mi-a ramas scris ca o zgarietura foarte subtire conturul scrisuriilor ce le-am dezlipit.
ati mai patit careva asa ceva sau sunt ghinionistul lui peste?


Si la mine e la fel...eram curios de anu trecut ai reusit sa dai jos alea?Mie mi-a dat cu smirgel fin cu apa si cu polish si tot nu s-a dus Smile) e data dracu lipitura aia...(nu e zgarietura...is contururile de la 1.7dti)
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un usor contur ramane datorita grosimii diferite a vopselei in zona si a 'imbatranirii' culorii.
Asta este valabil si la masinile inscriptionate (firma), foarte greu se duce cu hartie abraziva si polish.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In legatura cu inscriptia VECTRA si 1.8, mie mi-au picat fara sa vreau in iarna zapada-putin soare-topire si reinghetare, am mai gasit doar cateva litere care stateau stramb... am pus mana si le-am luat din gheata... ciudat. donez cateva litere... trebuie sa vad care le mai am, si "1.8", bineinteles ca nu mai au chestia adeziva...

In legatura cu urmele ramase pe banda cromata din spate Vectra C... au plecat cu putin polish super fin.

Numai bine.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sigla (logo-ul Opel) de pe portbagaj e doar lipit la Vectra C? Raman gauri? Am vazut cateva poze pe net cu Vectra C fara badge pe portbagaj, si ma gandesc ca nu le-au chituit + revopsit...
Vreau doar sa ma asigur ca nu fac o prostie.
Skip ads

  • yonutKTA

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Sigla (logo-ul Opel) de pe portbagaj e doar lipit la Vectra C? Raman gauri? Am vazut cateva poze pe net cu Vectra C fara badge pe portbagaj, si ma gandesc ca nu le-au chituit + revopsit...
Vreau doar sa ma asigur ca nu fac o prostie.


Lipita 100% (cel putin la mine a fost lipita)
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa dau jos sigla. Incalzita, apoi am taiat adezivul cu un fir de plastic. Am indepartat cu multa apa si sapun resturile fara niciun solvent organic.
  • Gate1

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 1.9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara am si eu o intrebare de unde anume se pot cumpara sau procura o litera sau tot scisul VECTRA? Am pierdut si eu litera T si e super urat asa si vreau sa-l completez.

Va multumesc anticipat.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...la opel astra h caravan cum este emblema de pe haion?vreau sa polishez intreaga masina ,iar in interiorul emblemei nu o sa am acces sa polishez tabla asa cum trebuie.deci o sa o pun la loc dupa aceea,dar va trebui sa curat lipiciul acela.ce sfaturi imi dati?dupa ce o sa indepartez lipiciul,ce lipici sa folosesc dupa aceea?multumesc anticipat!
Skip ads

  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La mine a fost lipita am dat=o jos cu uscatorul de par o poti lipi cu banda autocolanta Succes
  • ploscnicu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Va invit in zona chitilei, ti-o dau 'baietii buni' jos, dar pleaca si cu ea. Eu sunt mai curios cum fac sa stea definitiv. Bafta
  • kta_007

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut, la astra h in 5 usi, sigla Opel la haion e prinsa in nituri ceva? ca as vrea sa o dau jos si mie sa nu ma pomenesc cu o gaura Smile)
  • flr

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
l-am dat eu jos la astra h si nu ramane nimik urat
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...... nah ca am imbulinat-o ! Evil or Very Mad
Am luat de pe net o grila ,,sport,, ( ca cea de pe masina dar fara sigla) si azi am montat-o. Frumos.....incantat nevoie mare........ ma invart in jurul masinii si mi se lipesc ochii pe sigla spate. Literele cu ASTRA si 1.7 mi le-au furat ( am curatat cu putina benzina lipiciul si nici nu se cunoaste) ........ asa ca ma gandeam daca sa dau jos si cea de pe portbagaj. In fine ma hotarasc , dau o fuga in casa dupa nylon de pescuit ....revin si incep sa ,,firezez,, Vine frumos si la jumate se rupe firul. Baiat insistent , incerc iar ....iar se rupe firul. Vin atunci de jos in sus si la jumate iar se rupe firul.
......hmmmmm , deja aveam o presimtire sumbra ! ....apuc sigla cu mana si trag .... ca sa constat ca avea 2 picioruse pentru fixare ! Mah, imi venea sa mor ! ..... eram gata sa ma intind langa bordura de ciuda !
Ce naiba sa pun acolo acum ? Sigla n-as mai pune-o ........ dar nici cu cele 2 gaurele nu vreau sa raman. ( in primul rand cred ca va intra apa) Nici macar nu-s date simetrice ! Una e central si una aiurea , oblic in jos.
In mod normal se pot umple cu un haft rapid de sudura sau simplu chit daca nu-s mari dar astea necesita vopsit ....si asta-i planuit la vara !
N-am facut poza ca n-am mai avut nervi sa urc pana la 4 dupa aparat. Am pozat insa sigla , MACAR SA NU MAI PATEASCA SI ALTII !

Am pozat partea cu buretele si din profil sa se vada piciorusele .......'tu'le piciorusele masii !

PS - am masurat grosimea picioruselor ..... unul are 2 mm si celalalt are 5 in pozitia maxima ca e profilat in forma de cruce. Avand in vedere ca in gaurile de pe portbagaj avea un joc maricel , inseamna ca gaurile sint macar cu 0.5 mm mai mari in diametru. Adica se vad de la coltu' strazii.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...pana una-alta am sa pun o bucatica de colant , ceva .... macar sa nu intre apa sau sa inceapa sa rugineasca la marginea gaurelelor. Maine ma duc sa cumpar o gura de benzina sa spal lipiciul ala si am sa fac si o poza ....poate mai e cineva dornic de gaurele si sa stie cum sa procedeze ,
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cu poxilina de lipit metal acoperi gaurilesi cu vopsea si grund inainte. Eu nu mai am nici o emblema.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR