Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • octopus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Gandul sa imi schimb vechea si capricioasa mea Nova era mai vechi , dar acum cand euro isi face zilnic de cap m-am hotarat si am mers la dealerul Opel din Targoviste ( Expocar) si am comandat un Astra Classic II , 1,4 Twinport( pachetele Family , Electric ,Beauty , drumuri grele + proiectoare de ceata , urmand cand vine Opelashul sa ii mai pun un CD player Sony din gradina dealerului- ca cel cu care ar fi venit de la constructor ar fi de tot rahatul!?).A , si in plus o alarma.
Problema care ma framanta acum e culoarea.Inainte de sarbatori , cand m-am hotarat si stabilit la Opel , am facut o vizita dealerului si am vazut expus un 1,4 Twinport de culoare verde inchis ( sau cel putin asa imi spune mie memoria) , drept care cand am facut comanda i-am spus reprezentantului ca as vrea culoarea aia ( din pacate nu mai era expus, probabil se vanduse) , a ! zice el " e peacock " , si mi-a trecut pe comanda codul de culoare- ACU.
Tot uitandu-ma pe net vad ca peacock poate fi albastru si un albastru care nu imi prea place ( in pliantul lor scria "verde metalizat" nu albastru peacock).
Adaug niste linkuri cu cele doua culori:
http://www.automodul.com/ka...y_back=search.php
http://opel.dixi-car.pl/doc...stra3-kolory.pdf?
Are cineva din voi pe un Astra classic II , culoarea asta peacock sau verde metalizat? cum e in realitate? ca ma gandesc sa ma duc sa modific culoarea !( daca s-o mai putea!).
Multumesc pentru eventualul ajutor de a iesi din dilema asta!
Skip ads

  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si eu ma duc maine sa dau comanda pentru Astra Classic II 1,4 5 usi.
Dealerul mi-a spus ca Peacock (ACU) este un verde metalizat.
Confuzia s-a creat cu Spearmint care era un albastru ciudat, dar care s-a scos din productie. Si Moonland s-a scos.
Dealerul a spus ca pana maine o sa aiba o confirmare exacta a culorilor disponibile in 2008.

Astept si eu un raspuns, eventual o poza a celor care au acesta culoare - Peacock, cod ACU.

Nu prea am vazut multe Astre avand aceasta culoare.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna, va salut fani opel, sunt nou pe forum, nu sunt inca fan opel, sper ca voi deveni. Am comandat un vectra C cosmo 1,9 CDTI DTH (150CP), astept sa vina, mi-au promis pe sfarsitul lui martie, iar acum numar zilele, avand in vedere si faptul ca vechea masina (Passat 2002) mi-am vandut-o si acum umblu cu un Solenza.
Interesant faptul ca de la Passat trec pe Opel, daca nu va plictisesc va scriu sumar ce m-a determinat sa fac aceasta migrare. In primul rand m-am plictisit de masini second, mie imi place ca masina sa fie perfect functionabila tot timpul, iar Passat-ul mi-a mincat 5000 EUR pe service si intretinere (la service autorizat, foarte scump si cu schimbatul tuturor pieselor pe care mi-au recomandat, adica: turbo, intercooler, 4 telescoape, suport motor, debitmetru, distributie completa, discuri de frana, placuta de frana, bielete, burduf planetara, furtun admisie aer, supapa servo, schimburi de filtre, ulei, cate un set de cauciucuri de vara si iarna, etc. toate acestea in 3 ani si 50000 km). Mie personal mi se pare un pic cam mult, poate eu nu am avut noroc cu masina avand initial 130000 km, dar ulterior am aflat ca era dus km inapoi cu 50000 deja din Germania (asa ca aveti grija ce cumparati SH).
Asa ca am hotarat sa-mi iau o masina noua. Ca variante am gasit:
- VW Passat 2,0 TDI 27000 EUR (dotare medie)
- VW Jetta 2,0 TDI 23000 EUR (dotare un pic mai superioara)
- Skoda Superb 1,9 TDI 23000 EUR (aproape full, dar cu limitarea unor optiuni)
- Ford Mondeo 2,0 DTI 27000 EUR (aproape full)
- Opel Vectra 1,9 CDTI 27000 EUR (aproape full, fara GPS si fara Bluetooth)
Jetta mi s-a parut clasa inferioara, fara ESP, spatioasa, dar destul de scumpa, la 23000 cu dotari medii asa ca am renuntat la idee, Skoda Superb mi-a parut atractiva, dar avea interior de Passat 2002 si motor identic cu acesta, deci nu mi se parea "upgrade".
Am decis sa-mi iau Passat mai slab dotat, undeva la 27000 EUR, dar inainte de a-l comanda mi-am sunat niste prieteni care au cumparat acest model in 2007 si am avut supriza neplacuta:
1. Passat full (32000 EUR cumparat) in 40000 km, schimbat bielete fata (made in Turkey scria pe ele) fara garantie, schimbat radiator (fara garantie, cei de la reprezentanta su spus clientului ca probabil a luat o piatra, dar nu au putut arata semne de lovire pe ea, curgea la o imbinare), schimbat faruri ceata fara garantie (erau aburite), in plus reclamatii fata de service local ca sunt neseriosi.
2.Passat 2,0 TDI (29000 EUR), prietenul meu ramane in drum, masina se oprise in mers (inclusiv motorul), nu putea sa inchida nici usile, nici lumini, nimic, tractat de service - rezultat defectiune la calc.
3.Passat 2,0 TDI (nu stiu pretul), le fel, oprit in mers, omul saracul a stat vreo 5 ore in padurea Bogatii (langa Brasov) pe iarna pana au venit cei de la tractare, nu a putut inchide usile, nimic, defect calc, a vandut masina dupa acest incident (avea 8 luni).
Toti mi-au spus ca ceste Passat-uri sunt facute pentru Europa de Est, au alta perioada de fabricatie fata de cele pentru Germania si nu au calitatea respectiva, de altfel este si mai ieftin cu vreo 9000 EUR (Highline 2,0 TDI in Germania 33000 EUR, in Romania 24000 EUR).
Sincer m-am speriat, m-am gandit ca dau mai multi bani, am probleme cu service-ul local si in plus probleme de fiabilitate.
Asa ca am ramas intre Ford Mondeo (care mi-a placut foarte mult) si Opel Vectra.
La primele discutii cu dealerul Opel local am aflat ca imi da un discount de 10-12% (politica GM pentru medici), pana la urma am scos Vectra Cosmo 1,9 CDTI DTH (150 CP) cu doua pachete (Attractive pack: Alarma - UA6+ Climatizare electronica -CJ2+Volan in 3 spite, in piele, Sport- N55 si Premium pack: Park pilot -UD5+ Faruri cu Xenon si sitem de spalare sub presiune- TT6 + Sistem audio pentru locurile spate UK6) plus culoare metalizata + scut motor (pielea este standard la cosmo) sub 23000 EUR (discount de 15%).
Cei de la Ford mi-au promis discount de max 3%.
Asa ca am comandat-o si acuma numar zilele pana cand vine. Din pacate nu am putut face drive-test cu masina, deoarece din modelul de 150 CP nu aveau cei de la reprezentanta.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am avut timp un pic mai mult si m-am dus pe forumul celor de la VW si m-am uitat la problemele lor in legatura cu noul Passat.
Ma bucur ca am comandat Vectra, desi eram fan Passat, pot sa spun ca, citind despre noua lor masina mi-am dat seama ca nu e pentru mine, cel putin ceea ce priveste fiabilitatea. Sunt 243 de posturi la topicul "Ce va deranjeaza la noul PASSAT?" si inca cateva mii cu cei care se plang de diferite defectiuni, inclusiv ramas pe drum (cu o masina de 25-30 mii EUR si vechime sub un an), sa nu mai vb de "greierasi".
Skip ads

  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pacat ca si constructori de masini bune se uita numai dupa profit!

La noi nimic nu merge ca lumea; si masinile nemtesti se opresc in drum. Toata lumea se gandeste la maximizarea profitului, iar consecintele se vad.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare eu sunt fan opel ASTRA dar mam ales cu zafira, si pe drum cind merg ma uit dupa ele dar nici zafira nu e rea oricum tot ASTRA ramine marea mea iubire ,acum sper ca sa nu am probleme cu noua mea achizitie dar ce poti sa stii? poate ,cineva sami spuna ce fel de masini sunt astea?ca eu habar nu am motorul este de 16 16 valve 101 cai 100 000 km cineva imi poate spune sunt bune ,fiabile ,rezistente la drumurile noastre?ca pe aici avem niste drumuri de parca am fii in razboi!multumesc frumos!
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Opel a castigat in 2005 si 2006 (dupa AutoBild) premiul de: "cea mai fiabila masina germana". Este masina de care sunt cel mai multumiti cumparatorii germani si care necesita vizitele cele mai rare la service. Cred ca asta spune multe, daca nu tot. Motorul de 101 cai si 16 valve, nu-l cunosc, asa nu iti pot spune despre ea.
Pe drumurile noastre din pacate nu stiu ce masina ar rezista, am condus mult timp un Mercedes GL280 care dupa 3 ani de folosinta in Romania a necesitat schimbarea rotulelor pe fata, schimbate in Italia dupa asteptare 3 sapt pt piese, fiindca ei inca nu schimbasera nici unul pana atunci. Depinde cum ai si grija de ea, de obicei suspensiilor nu le plac gropile luate in plin la viteza mare (asa numite "capcane" - in plin drum drept dintr-o data o groapa in asfalt ca pana apuci sa franezi ai trecut de ea). De fapt astea nu ne plac nici noua soferilor, doar celor de la service si vulcanizare le fac o placere deosebita.
Am avut si un BMW 2600 cmc pe benzina, V6, din care 3 cilindrii nu aveau compresie.
Asa ca de tine depinde daca ai grija sau nu de masina, Opel este o masina considerata foarte fiabila.
Succes la Zafira si multi km fara incidente.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut am fost de am vazut zafira,si ce sa zic e super dar parca ,nu ar merita sa circule pe la noi sboara nu altceva pe drum iar de viteza nici nu poate fi vb dupa ce am scapat din doua accidente frontale la 140 kmh !sa auzim de bine!
Skip ads

  • ionelbarbu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dintre Aradeni, cam cat ati asteptat pentru o comanda la Opel Astra ?
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am inceput sa vad prin Bucuresti tot mai multe Astre Classic avad culoarea verde peacock.
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
va salut. am comandat o vectra c 1.9cdti cosmo cu pachetele premium si atractive . la sistemul audio cd 30 mp3 spune ca are intrari auxiliare. adica are mufa USB pentru stickuri? (masina vine in max 10 zile)
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sar putea sa aiba si intrari usb dar sigur are intrari pt statie de amplificare
Skip ads

  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mersi. o sa verific peste cateva zile ce are pe ea.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat acelasi model cu dotari asemanatoare dar nu are intrare USB (CD30 mp3), are twin audio, adica are doua iesiri pentru casca, cei din spate pot asculta radio daca in fata merge CD-ul si invers (a venit si cu casca). Nu are nici un fel de intrare (cel putin eu nu le-am gasit), poate daca-l demontezi in spate, dar in fata acolo deasupra scrumierei unde arata poza ca ar trebui sa fie la unele modele, CD30 nu are.
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in catalogul ca are in fata si la locurile din spate cand se ia cu twin audio
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am inteles ca cele cu GID sau CID au o mufa USB in cotiera, ma rog o sa il sun pe cel dl opel si o sa-mi zica exact. mesri pt ajutor!
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa ne scrii ce ti-a spus ca sa stiu sa-l caut si eu sau nu.
  • mircione

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1,6L 115CP MT5
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare opelisti, marti ma duc sa ridic si eu masina ....un astra new de 1,6L 115CP 16V- MT5, as vrea sa va intreb pe cei care au ridicat deja masinile ce au verificat cand au ridicat-o, daca trebuie sa platesc RCA-ul (este in leasing), am inteles ca 1 luna nu trebuie platit leasing-ul ...este adevarat ?
Multumesc !
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
so stapinesti sanatos si fara evenimente neplacute!
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa ai noroc de ea. Firma de leasing a facut RCA-ul sigur, fara acesta nu iti da masina, probabil o sa te puna sa-l platesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR