Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
(daca se considera ca fiind prea dur, rog moderatorii sa-l stearga)
Subject: Texting and driving

[imagini cenzurate]
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
mi se pare nepotrivit , ca pe acest forum sa avem imagini cu oameni taiati in doua ..
te rog frumos sa le stergi !
daca eram studenti la medicina era altceva dar poate nu toata lumea are dispozitie sa i se intoarca matele pe dos . Eu intru aici pt relaxare nu ca sa-mi faceti "educatie" pe forum . Oricum care-i inconstient la volan n-o sa-l aduca "pe calea cea buna" aceste imagini . Si mai depinde si de soarta fiecaruia acum..

Rog un moderator sa le stearga !
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sunt mult prea dure imaginile.
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Scuze de neplaceri, ma gandeam la zicala aia "o imagine face cat o mie de cuvinte", si cum sunt o gramada de specimene pe strazile patriei, care conduc haotic si inconstient, poate dadeam de gandit asupra acestui fapt. Imi asum greseala, sunt intradevar mult prea dure.
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Poate ca de asa ceva au nevoie unii , de " imagini socante", iar normal ar fi cine e mai slab de inger sa nu se uite.
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu am vazut imaginile, dar nu a mai fost un link catre un site rusesc cu asa ceva?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Avem destule imagini ºocante la emisiunile de ºtiri. Aproape cã nu este zi sã nu vezi mãcar un accident dar asta nu reduce numãrul de evenimente tragice de pe ºosele. Chiar ieri am vãzut un poliþist care ºi-a pierdut viaþa intr-un passat pentru cã gonea nebuneºte.
L-a ajutat oare campania de prevenire a accidentelor prin promovarea de imagini ºocante? Mai mult ca sigur nu fiindca a ajund una dintre ele.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am mai spus-o si o mai spun, nu viteza ucide...ci mai degraba neatentia si eventual increderea prea mare + viteza + o doza prea mica de simt la volan.
prea multi incearca sa demonstreze ceea ce nu pot adica a fi soferi si mult prea usor se obtine permisul.
daca ar fi fost ceva probe mai complexe la examen nu am vedea chiar atatia neghiobi la volan.
un exemplu: veneam de pe drumul cu prioritate (drum in +) si o fufa in G4 mi-a luat fata , nici nu stia ca are stop. eram la 2-3 metrii sa ne lovim destul de rau...pe la 50-55km/h si mai grav ar fi fost de ea ca ii luam portiera.
cucuoana oprise la vreo 50 de metrii speriata in draci si mai are tupeu sa urle la mine. pana nu i-am suflat vorbe ca in ardeal si sa o atentionez ca avea stop nu s-a calmat.

iar ca un alt exemplu, acuma criticand lejeritatea examenului.
am un vecin care din a 8-a oara a reusit sa ia examenul (feriti loganul rosu) si a picat de vreo 4 ori la sala si de vreo 3 ori la traseu.
cand in sfarsit si-a luat permisul mi-a propus sa mergem noi doi + prietenele la sovata si a trebuit sa gasesc scuza ca ar fi mai fain sa mergem cu 2 masini.
astia-s viitorii actori in stirile de la ora 5... nu vitezomanii...increzutii mai degraba.

si eu sunt mai mult ca sigur ca imagini socante nu schimba mentalitati, recunosc ca pentru 2 minute dupa ce vad poze cu vreun accident ma afecteaza, dar deloc pozitiv mie mai degraba imi provoaca putina frica dar sentimentul dispare repede, si mai repede la volan.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Susþin ideea cã viteza, ca singur element, nu ucide. De altfel, orice element având legãtura cu fenomenul automobil nu ucide de unul singur. Tragediile apar când sunt cel puþin 2 elemente luate împreunã: vitezã + defecþiuni tehnice sau lipsã experienþã sau condiþii meteo sau ...
Lista exemplelor de 2 elemente luate împreunã poate continua ºi putem încerca ºi 3 sau mai multe.
Personal, fac tot posibilul sã elimin unul câte unul elementele favorizante iar din 1996 chiar am reusit, cu excepþia spargerii bãii de ulei în octombrie 2007.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din punctul meu de vedere, oricare din noi poate conduce exceptional, fara sa incalce niciodata vreo regula de circulatie. Dar ce faci atunci cand din sens opus vine unul care e exact opusul tau in stilul de condus, si intr-o fractiune de secunda totul se termina iar faptul ca tu ai condus prudent si toate cele nu a contat deloc ?

Vorba unui taximetrist mai in varsta: exista soferi si exista conducatori de masini.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:Avem destule imagini ºocante la emisiunile de ºtiri. Aproape cã nu este zi sã nu vezi mãcar un accident dar asta nu reduce numãrul de evenimente tragice de pe ºosele. Chiar ieri am vãzut un poliþist care ºi-a pierdut viaþa intr-un passat pentru cã gonea nebuneºte.
L-a ajutat oare campania de prevenire a accidentelor prin promovarea de imagini ºocante? Mai mult ca sigur nu fiindca a ajund una dintre ele.

Gresit gandit, poate ca din 10 care vad, 7 baga la cap si doar unuia singur ii vine mintea la cap si tot e un castig.
Si mai e o chestie, nu mai stiu de unde am citit-o, ca cea mai proasta piesa a unei masini , e intre volan si scaun.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
vladf a scris:veneam de pe drumul cu prioritate (drum in +) si o fufa in G4 mi-a luat fata , nici nu stia ca are stop.

Au ceva opel-urile de sunt atrase cucoanele in g4, aceeasi chestie ,numai ca avea cedeaza si eu am pupat-o Mad .
Cum a zis si ZouZou, nu trebuie neaparat sa ti-o faci cu mana ta, ca are altcineva grija .
Cat despre neatentie, teribilism s.a.m.d., 5 colegi de facultate ai unei prietene au fost implicati intr-un accident din cauza ca soferul in timp ce gonea cu 180kmh s-a intins sa ia un cd din torpedou si a parasit carosabilul izbindu-se de un copac . Erau 5, 4 au murit(soferul, 1baiat si 2 fete) si o fata a scapat, insa in stare critica, cauza accidentului fiind relatata de ea cand a inceput sa-si revina .
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
rastafarianul a scris: ca cea mai proasta piesa a unei masini , e intre volan si scaun.


Cred cã greºeºti. Eu ºtiam cã acolo este un þãcãnit nu o piesã proastã. Very Happy

ÞÃCÃNÍT1, þãcãnituri, s.n. Faptul de a þãcãni; zgomot, repetat produs de un lucru care þãcãneºte; þãcãniturã. – V. þãcãni.
Sursa: DEX '98 |
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Te impresioneaza acest gen de mesaje, astfel incat sa-ti schimbe comportamentul rutier?
da 38%
nu 34%
doar pe moment 26%
26 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR