Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • alex1978

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
corect bafta maxima:))
Skip ads

  • alex1978

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
deci separi firle corect.de garnitura aia de cauciuc nu ai nevoie aia era folosita pr masinile fara soclu si venea pe capacul de plastic de pe far ca sa nu intre apa de aia nu ai nevoie deci iti raman 2 fire de la bec care le bagi prin soclu si celalalt fir la balast ..numai bine
  • unchiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am sarit de mult in sus de bucurie dar nu am avut aparatul sa fac si poze Smile.
Sunt la a treia Zafira si am reusit sa fac si poze la soclul cumparat. E putin de munca la el dar nu e prea greu. Cand se macelareste conectorul se da jos siguranta de sarma si se evita pilirea celor 2 piedici care o fixeaza.


poza dinspre bec


poza dinspre spatele becului.... pe aici vor iesi firele


atentie.... se pilesc cele 4 monturi din interior pana ajung la nivelul cercului exterior. la halogen monturile se incadrau in tabla dar la xenon decupajul acela e mai mic in diametru si atunci cand vrei sa montezi becul in far acesta nu se poate presa destul de mult ca sa permita rotirea soclului pe pozitia inchis deoarece se opreste in monturile respective.



se monteaza capacul din spate (se poate incalzi cu bricheta de jur imprejur pentru izolare sau cu un pistol cu plastic) si se pot izola orificiile ramase cu silicon sau un pistol cu plastic (plasticul se desprinde daca insisti putin si se poate refolosi fara problema conectorul in cazul inlocuirii becului ars)



cam asa arata la final. succes!
  • foxonline

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumim de ajutor
Skip ads

  • paultudor10

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Astazi mi-au sosit si mie xenoanele.Mare bucurie mare,fuga la electrician,si stupoare..
Cica am la faruri pipe Valeo si nu se pot monta ! Am vazut negru in fata ochilor. A mai zis electricianul ca la vw se monteaza usor ca au un sistem simplu cu cleme.Pai normal ca la zafira e mai complicat ptr ca e o masina mai complexa.Pana acum credeam ca electricianul meu e priceput (are atelier si atestat) ,dar incep sa cred ca e semimeserias.
Am sa copiez sfaturile voastre si pozele(ptr care va multumesc) si am sa merg cu laptopul la electrician,sa vada si el ca se poate.
Am sa va comunic urmarea.
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut! cine poate sa puna poze cu o zafira care are faruri de xenon ? va rog frumos macar o poza
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bravo "unchiule" pentru o operatiune bine facuta. Exact la fel am facut si eu si mai ramane insa sa imi cumpar un set de socliuri pentru masina ca sa le am de rezerva. Eu am taiat soclurile originale si am pus xenon-ul exact cum ai descris tu mai sus. In caz de ceva revenirea la vechea instalatie este simpla doar prin punerea unu soclu original cu bec H7 in mufa de legatura a masinii si gata. Ce observ eu este ca nu ai luat o instalatie mai de calitate si deci trebuie sa ai grija. Eu am pus SIEMENS originala cu 3 ani garantie. Si pretul a fost de 500 RON plus manopera mea de 2 ore cu sta si bibilit.
  • romeo3108ro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
astazi dimineata s-a aprins ceva in computer de borg ceva de gen "headlight........";cand am coborat din masina am obeservat ca am bec pe dreapta faza scurta ars.Data fiind aceasta situatie v-a trebui s aimi montez un set de xenon care zace pe undeva pe balcon.Intrebarea mea este mai necesar sa se modifice tensiunea la mbecuri deoarece calc de bord sesizeaza becul ars si o alta intrebare adaptoarele care exista in comert pt E39 se potrivesc sau nu pe farul actual?
mntionez ca masina este o zafira a 2002 y20dth
Skip ads

  • romeo3108ro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
astazi dimineata s-a aprins ceva in computer de borg ceva de gen "headlight........";cand am coborat din masina am obeservat ca am bec pe dreapta faza scurta ars.Data fiind aceasta situatie v-a trebui s aimi montez un set de xenon care zace pe undeva pe balcon.Intrebarea mea este mai necesar sa se modifice tensiunea la mbecuri deoarece calc de bord sesizeaza becul ars si o alta intrebare adaptoarele care exista in comert pt E39 se potrivesc sau nu pe farul actual?
mntionez ca masina este o zafira a 2002 y20dth
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am xenon montat pe zafira.Am dat gaura in soclu unde era becul vechi si am putut monta fara probleme balastu.Ce este drept daca vreau sa trec pe bec normal trebuie al soclu,dar merita xenon.Atasez poza

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar merita pentru ca vezi totul... si esti vazut chiar daca vremea este foarte rea cu ceata densa.... lucru confirmat de mai multi
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
De cand mi-am pus xenon credeti-ma ca nu am mai folosit faza lunga pentru ca nu e cazu iar pe ceata si ploaie se vede extraordinar.Merita sa va montati tinand cont ca acum un set de H7 a coborat sub 100 euro se gaseste in jurul la 350 ron.Montajul ma costat 50 ron si totul a fost gata in o ora
Skip ads

  • romeo3108ro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am reusit sa montez azi kit xenon .multumiri dragi colegi nde forum pentru acest tutorial!
Problema este caci in continuare am in computer de bord "headlight tail lamp" si cred ca tre umblat la tensiunea care o da calculator de habitaclu.
o sa incerc sa vorbesc cu al nostru coleg maiandrei
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la zafira b a montat cineva kit xenon
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu are nimeni montat asa ceva?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
romeo3108ro a scris:am reusit sa montez azi kit xenon .multumiri dragi colegi nde forum pentru acest tutorial!
Problema este caci in continuare am in computer de bord "headlight tail lamp" si cred ca tre umblat la tensiunea care o da calculator de habitaclu.
o sa incerc sa vorbesc cu al nostru coleg maiandrei


Nu este vorba in eroare cumva de lampa de stop de pe spate centru? ai verificat alea iti merg toate?
Daca nu atunci problema este de la consumul pe care il are instalatia de XENON. Daca ai becuri de 35W atunci asta e cauza pentru ca e consumul mai mic decat cel pe care il stie masina si de aia iti da eroarea. Verifica si luminile din spate pe frana...
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dezactiveaza ti ceck control-ul cu ajutorul unui tech2
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@romeo3108ro - ai mai rezolvat ceva? daca da vino si spune-ne si noua cum ai rezolvat... sunt multi care dupa ce au rezolvat o problema nu mai scriu nimic pe forum despre solutie si atunci unde este ajutorul acestui forum...?
@ stefan_ciocoiu - nu cred ca e cea mai buna solutie sa dezactiveze acel control. Are si el rolul lui si se poate gasi o solutie mai simpla si eleganta fara interventii cu tech2. Se poate pune si o rezistenta care sa pacaleasca sistemul sau alta solutie...
  • srulz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut, adaptoarele pentru xenon pentru Astra G se potrivez la Zafira A ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu da ca este tot asa cu soclu sistemul dar cel mai sigur scoti un bec afara si te uiti ca sa nu dai banii degeaba Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR