Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
deci...am vandut o masina anul trecut (decembrie) la un meserias, care ia si vinde mai departe, dar fara sa zica ...pentru ca la vanzare am specificat in contract ca vreau sa pastrez numerele....fiind favorite....bun dupa 3 saptamani il sun iar si imi spune ca a vandut masina la altcineva...si sa vorbesc cu asta referitor la numere....il sun pe respectivul si ala imi zice ca nu are bani sa radieze masina si ca merge cu ea pana in mai cand expira vizita tehnica si asigurarea...eu am cumparat alta masina si as vrea sa trec numerele vechi pe cea noua....cum fac?...

pot radia masina daca respectivul nu vrea?

mentionez ca la data vanzarii am facut niste copii dupa cartea de identitate si dupa talonul de inmatriculare a masinii + contractul de vanzare - cumparare
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Fii mai explicit cu privire la ce contract ai facut si daca ai facut mentiunea pe certificatul de inmatriculare ca ai vandut masina.
Poti face o sesizare la Politie cu privire la faptul ca actualul proprietar refuza sa inmatriculeze masina dar cel mai simplu este o actiune in justitie pentru ca vei scapa de plata impozitului de la data vanzarii.
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am facut un contract vanzare-cumparare...iar pe talon s-a facut mentiunea ca masina e instrainata incepand cu data de 12.12.2007...atunci cand am vandut-o
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai scris pe talon asta , atunci talonul respectiv mai este valabil doar 30 zile , deci pana pe 10.01.2008
Deci a expirat deja termenul pana la care noul cumparator trebuia sa mearga la politie . Du-te la politie si declara ca respectivul cumparator nu doreste sa o radieze , si o sa aiba politia grija sa radieze automat masina.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Primul politist care va verifica anexa de pe spate unde se fac mentiunile va retine talonul ,asta in cazul in care respectivul nu se 'descurca' altfel daca ai dat masina,cheile talonul,cartea de identitate....va trebui sa astepti sau sa recurgi la varianta pe care eu o consider de evitat actiunea in justitie.
Daca ai pastrat cartea de identitate (copiile xerox n-au nici o valoare)se radiaza fara probleme si noul proprietar va fi nevoit sa si-o treaca pe numele lui in max 30 de zile altfel poti obtine dupa expirarea timpului si numerele fara sa te mai rogi de el.
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
....imi vine sa-mi bag picioarele in ea Romania...pai eu am vandut masina legal...cu contract...i-am dat la ala si certificat fiscal ca nu mai am de platit impozit...si eu inteleg acum ca daca ala e tembel nu pot radia masina decat daca il dau in judecata.

Cartea de identitate nu am cum sa o pastrez ca asa zice legea...cand ai vandut-o dai si talon si carte...nu am cum sa pastrez cartea

eu oricum ma gandesc la varianta cu termenul de valabilitate a talonului...alea 30 de zile,
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mergi la politie si ei o sa-l oblige pe respectivul sa radieze masina.Daca nu merge ala sa radieze masina si nu se rezolva nimic in 30zile de la data plangerii tale o sa mergi din nou la politie si ii anunti ca nu s-a fc nimic in vederea radierii si cumparatorul o sa se trezeasca ca ia fost radiata automat masina.Eu asa am fc si s-a rezolvat.Acum depinde de POLITIA ROMANA daca vor sa faca ceva , daca nu nu ai decat sa mergi la judecata.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Incepand cu 01.01.2007 masina nu se mai radiaza la vanzare cumparare. Daca vroiai numerele trebuia sa le opresti cand ati semnat actul de v-c, iar el putea sa puna nr. rosii sau sa astepte 2-3 zile pana o inscria. Daca ai actul de v-c du-te la circa financiara, cere certif. fiscal, lasa o copie a actului de v-c ca sa o scoata de pe rol. Mergi la politie, fa o reclamatie si daca intr-o luna nu iti aduc numerele da-le incolo si ia-ti altele.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cumparatorul e obligat sa o inmatriculeze pe numele lui in 30 de zile. daca e in acelasi judet poate si sa pastreze numerele (daca nu le-ai rezervat tu), dar tot trebuie sa puna masina pe numele lui.

cu fiscul esti oricum acoperit, pentru ca ai radiat-o de la ei. ala probabil nu vrea sa o inmatriculeze ca sa nu plateasca impozitul pe ea. totusi nu inteleg cum a fost revinduta fara sa fie intii inmatriculata.

mergi la politie cu actele de vinzare cumparare si spune-le ca ala nu a inmatriculat-o pe numele lui. circula ilegal si astia abia asteapta sa ii faca o surpriza.

singura ta problema sint numerele pe care le vrei inapoi. daca nu vor sa se miste politistii, vorba lui iulian, ia-ti alte numere si gata. nu merita sa consumi pentru atita lucru.
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In aceeasi situatie m-am aflat si eu in septembrie, anul trecut, cand am vandut masina sotiei.Inainte sa fac actul de vanzare cumparare m-am dus la Udriste si am platit taxa pentru pastrarea numerelor.Apoi am facut contract de vanzare cumparare, i-am dat cumparatorului certificatul fiscal si gata.Noul proprietar re voie sa circule cu talonul si numerele vechi maxim 1 luna de zile! . Dupa cele 30 zile ma duc la politie sa inmatriculez noua masina si prezint si chitanta prin care am rezervat numerele.Surpriza : cel care a cumparat masina nu a inmatriculat-o , asa ca am fost obligat sa iau alte numere si sa mai platesc si in plus 85 ron.Am facut o sesizare scrisa ca POlitia Rutiera si nici pana astazi nu am primit un raspuns.

SFAT : Singura varianta este sa actionezi in judecata cumparatorul si sa-ti recuperezi daunele( 35 lei taxa pt rezervare numere+ etc etc! ).


Politia Rutiera doarme pe ea si oricum nu vom avea niciodata respect din partea lor.

Mie imi vine sa dau in judecata Politia Rutiera, pentru ca a permis ca un autoturism sa circule pe drumurile publice, desi cu talonul si numerele de pe ea mai putea cirucla doar 30 zile.De aceea in Romania sunt atatia samsari si mafioti de masini, de ii confunzi cu oamenii seriosi.Si uite asa avem o democratie a MAFIEI.

Scuze de polologhie , dar SUNT NERVOS!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu ai un numar de inregistrare pe sesizarea aia? du-te cu numarul si cere raspunsul.
era un topic pe aici cu un coleg forumist care a mers pina in pinzele albe, la minister cu o sesizare.
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am si numar de inregistrare, dar decat sa ma mai stresez in plus cu niste dobitoci care nu stiu decat sa parleasca pe cine nu trebuie, mai bine stau in banca mea....vine ala, le da 500 mii si sa vezi atunci motive si scuze...

Si cu ministru! nu are ala timp pt noi, poate pt vilele de la munte
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dacai ai radiat-o de la fisc, pentru tine ramane doar problema numerelor pe care le voiai. Daca nu sunt atat de importante pentru tine, mai bine renunta fiindca peste putin timp vor avea ei nevoie sa faca ceva cu masina si nu vor mai putea.
Oricum trebuie facuta sesizare la politie cu privire la faptul ca masina nu mai este inmatriculata legal.
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
asta am si facut ...am facut acea sesizare dupa 30 zile, pt ca atunci am inmatrculat noua masina si mi-a spus doamna de la ghiseu ca nu-mi poate da numerele pt ca noul proprietar nu a inmatriculat-o.Si am renuntat , din moment ce , de la politie nu am primit nici un raspuns de 3 luni.

Oricum aceste sesizari sunt doar pentru orgoliu, nu ca ti le-ar rezolva cineva, aceasta institutie care traieste si din banii nostri.
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am fost la magarii aia de la politia DEVA...si o vaca proasta de la ghiseu...imi zice ca nu mai pot face nimic decat sa dau in judecata omu la care e masina...eu incep sa rad...aia se uita ca "prostu` la bariera" la mine si zice ...dar ce vi se pare comic in toata treaba asta?....eu-i explic dobitoacei faza cu respectatul legii si ca ametitul ala circula cu talonul expirat de 2 saptamani...si ea imi spune ca nu pot face sezire politiei...numai la tribunal...

oricum ma duc la circa financiara si aia mi-au zis ca nu pot scoate masina de pe numele meu pana nu duc actul de radiere...dar certificatul fiscal care l-am dat eu omului e valabil si ala 30 de zile asa ca nici ala nu poate sa inmatriculeze masina daca eu nu-i dau alt certificat...

SAH LA AMANDOUA TABERELE....

oricum imi vine sa-mi bag **** in ea romania si prostii care o conduc

mai vb.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Iti repet:Incepand cu 01.01.2007 masina nu se mai radiaza la vanzare cumparare. ...... Daca ai actul de v-c du-te la circa financiara, cere certif. fiscal, lasa o copie a actului de v-c ca sa o scoata de pe rol.
Cei de la circa fin. sunt obligati sa scoata masina de pe rol pe baza actului de vanzare. Este problema cumparatorului daca o mai inscrie sau nu.
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Salut.
Iti repet:Incepand cu 01.01.2007 masina nu se mai radiaza la vanzare cumparare. ...... Daca ai actul de v-c du-te la circa financiara, cere certif. fiscal, lasa o copie a actului de v-c ca sa o scoata de pe rol.
Cei de la circa fin. sunt obligati sa scoata masina de pe rol pe baza actului de vanzare. Este problema cumparatorului daca o mai inscrie sau nu.


sa sti ca am fost la circa financiara in momentul cand am vandut masina...impreuna cu actul de vanzare-cumparare, am cerut un certificat fiscal, si am lasat un exemplar din contract...a fost facut in 3 exemplare...iar doamna de acolo mi-a spus ca daca vreau sa nu mai platesc impozit pentru masina am nevoie de fisa de radiere (partea de jos a contractului c-v), de la cumparator dupa ce acesta inmatriculeaza masina pe el. Dupa cum zici tu cei de acolo ar fi trebuit sa ma scoata de la impozit demult...dar ei fara fisa de radiere nu vor...oare e corect?

Precizez ca am vandut masina in alt judet, respectiv Cluj

Nu stiu ce lege reglementeaza aceste impozite locale...daca stie cineva, raman dator....
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
aiurea. tipa aia nu stie ce vorbeste! in clipa in care i-ai dat contractul de vinzare-cumparare si ti-a dat certificatul ala fiscal, gata. nu mai platesti nimic pentru masina aia. nici nu stie ca s-a schimbat legea si masina nu se mai radiaza, doar se transcrie catre noul proprietar.

mie mi-a ramas o diferenta din impozitul deja platit care a acoperit impozitul pentru masina noua.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu sunt intr-o situatie ceva mai complicata, si am sa explic:
Am vandut in luna aprilie 2006 un autoturism, si ptr ca era sambata dupa amiaza, nu am mai avut unde sa fac un contract de v-c, asa ca am facut unul de mana Evil or Very Mad , dar nu i-am dat repectivului cartea masinii si am facut si specificatia pe talon, vandut...
Cu respectivu nu am mai dat ochii si nici la tel nu a mai raspuns, iar eu de platit platesc impozitul si pe 2006 si pe 2007 si acu urmeaza si 2008, ptr ca nu am un contract standard pe care sa-l pot depune la fisc sa ma scoata de la impozit, cu acea hatie de mana nu fac nimic.
De la politie m-a trimis la tribunal sa-l dau in judecata.
Acum va intreb : ce solutie se poate gasi ptr a rezolva situatia si a-mi recupera impozitele platite pe ultimii doi ani?
  • Claudiu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:aiurea. tipa aia nu stie ce vorbeste! in clipa in care i-ai dat contractul de vinzare-cumparare si ti-a dat certificatul ala fiscal, gata. nu mai platesti nimic pentru masina aia. nici nu stie ca s-a schimbat legea si masina nu se mai radiaza, doar se transcrie catre noul proprietar.

mie mi-a ramas o diferenta din impozitul deja platit care a acoperit impozitul pentru masina noua.


asa e..........fiecare interpreteaza legea in felul lui..........si lacomi sunt tot lacomi......ca aici e toata smecheria...de ce sa nu mai traga niste bani de la mine...si de la altii.........se pare ca primaria timisoara asa face.......da la Deva astia sunt mai lacomi....

oricum sistemul vechi era mult mai bun...dar cum zicea cineva mai sus....legea MAFIEI.....si de aici vine un sir de injuraturi catre David...magarul ce a inventat legea asta noua
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR