Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Se pare ca intradevar Vectra B are problema asta cu zgomotele ciudate la puntea spate.Este normal sa apara dupa ceva timp si km. discutabil este de ce nu se prind in timp util mecanicii? foarte simplu este destul de greu de diagnosticat sursa si....aici vine dificultatea maxima trebuie stiut cum lucreaza respectivele piese. In primul rand nu suspendati masina arcurile destinse vor presa atat de bine bucsile incat nu aveti sanse mari sa gasiti nimic in neregula,deci masina pe roti de preferat o rampa ingropata si verificat fiecare brat spate.Mentionez ca bucsa oscilobatanta cum i se spune face joc in nuca din interior si atunci apare zgomotul respectiv,ca pret e aprox 600.000 BOGE nu vaporul srl si mare mare atentie la bucsile de la bara stabilizatoare spate, iar ideea geniala cu uns bucsile abandonati-o.Produsul petrolier descompune cauciucul in timp, formeaza pe piesa metalica o suprafata lucioasa si va reapare scartaitul din ce in ce mai des si mai tare,de noi se monteaza cu praf de grafit in locurile in care intra in contact cu metalul sau alt material.Praful de grafit se gaseste la AUGSBURG nu stiu pretul in cantitati destul de mici suficiente pentru cateva bucsi montate.
Geometria poate avea un rol in distrugerea prematura a respectivelor bucsi,deci de preferat ,piese originale ,montate corect ....Apropos strangerea definitiva se face numai si numai in pozitia de lucru deci masina nesuspendata,protejate cu un strat de grafit, si obligatoriu verificate unghiurile dupa aceea.
In rest pentru ce performante are respectiva punte nu-i deloc nici grea nici scump de intretinut...conditia sa stim ce facem.
Astept si alte pareri,sau probleme legate de acest subiect.

mecaNIK, poti sa dai si o adresa de la un service care procedeaza asa cum ai spus mai sus?
Multumesc.
Skip ads

  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
thanatos cat te-a ajuns si de unde ai cumparat piesele ptr reparatia punte spate ca tot suntem din cta amandoi, apropo si daca imi poti da si pe fata indicative ce s afac simt un soc in volan la viteze mici la denivelari, poate ne intalnim prin cta si te urci oleaca sa vezi cam ce nemultumiri am si ma sfatuiesti ce sa fac..
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Scuze ca redeschid un topic mai vechi...imi poate recomanda si mie cineva un service in Bucuresti unde sa pot face o verificare completa la bucsaraie/suspensii? Vreau sa stiu anume ce trebuie schimbat si sa ma apuc sa le cumpar.

Prefer sa dau un ban in plus pe constatare dar sa imi spuna pe bune ce trebuie inlocuit, nu asa "dupa ureche".

Multumesc!
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma paste o astfel de lucrare. Trebuie sa schimb bucsile oscilante, bucsile de pe bara stabilizatoare , amortizoare, discuri, placute, ferodouri, de fapt tot ce tine de puntea spate. Vreau sa pun totul nou sa vad daca se mai aud cloncaneli sau batai. Incep si eu sa ma pregatesc cu piesele.
Skip ads

  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut la un vectra b din 98 aceeasi poveste cu troncanit pe spate ; am fost la un mecanic priceput si a constatat greu de tot ca zgomotul provine din bucsile de la bara stabilizatoare ; e 10 lei buc ; si manopera o sa vad luni ; dar nu cred ca e prea mult ; numa bine !
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
5 lei / bucata! nu mai mult!
de schimbat se schimba foarte usor.
se da roata jos
se desface surubul care tine suportul bucsii
se forteza cu un levier defacerea suportului
se schimba si se monteaza la loc
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
5 lei ? nu stiu ; in brasov e 10 lei aia sa fie problema ca dau eu 10 lei in plus imporatant sa fie treaba buna si sa nu mai troncane Smile nu ?
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am avut problema asta cu troncaniturile la vectra b. se auzeau la denivelari etc .... aveam senzatia ca se aud de peste tot de sub masina dar in special din spate.cand ploua,dupa cum am vazut ca au observat si altii zgomotele nu mai erau asa de puternice.imi propusesem sa schimb tot ce inseamna bucsaraie atat pe fata cat si pe spate, chiar am cumparat toate bucsele pentru partea din fata. urmand sa plec la un drum mai lung am facut o verificare la partea fata in ideea de a schimba pt moment doar bucsele de la bara stabilizatoare care stiam ca sunt putin uzate. am schimbat cele doua bucse (nu mai stiu cat au costat ... oricum nu mult) si apoi am observat ca bieletele antiruliu aveau joc destul de mare. am fost si am cumparat cele 2 bielete ( 50ron/bucata) si le-am inlocuit. mare mi-a fost surpriza sa observ ca absolut toate zgomotele au disparut complet. au trecut aprox. 6 luni de atunci si nu am mai avut probleme. (am ramas cu banii dati pe toata bucsaraia fata). verificati acele bielete si daca au joc luati altele noi ca nu sunt nici scumpe si nici schimbarea lor nu este grea, nu e nevoie de service ... se schimba usor chiar si in fata blocului (aprox 10-15 minute pt fiecare). multa bafta si sper sa scapati de problema la fel de usor ca si mine.
Skip ads

  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
zeusbv zicea ca acele zgomote se aud pe spate.
daca este pe fata situatia se complica deoarece nu prea este loc de lucrat la bucsile de la bara stabilizatoare. pentru acele bucsi trebuiesc desfacute mai multe pentru a avea acces la piulitele suportului. probabil si din aceasta cauza manopera este foarte mare.
bieletele antiruliu se schimba relativ usor.
in partea de sus (pe amortizor) se desface piulita
in partea de jos este putin mai greu deoarece nu prea este loc dar cu putina ambitie se schimba. grija sa nu va accidentati cu capatul barei stabilizatoare.
eu am schimbat bucsile cand am dat caseta de directie jos (la service) si a fost usor pentru ca era desfacut cam tot prin zona si am avut loc.
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
generatoare de zgomote pe fata mai sunt si flansele din capul amotizorului.
se taseaza si incep sa troncane desi cand s dau jos ai impresia ca nu au nimik. daca le pui una langa cealalta constati ca cea uzata este mai mica cu 7-8 milimetri. schimbarea lor nu ar fi grea daca ai acces la o presa de arcuri:P
sunt doar 2 piulite si un surub de desfacut ca sa dai amortizorul jos. piulita din capul de sus al amortizorului (in compartimentul motor), piulita de la bieleta antiruliu, si surubul din capul de jos al amortizorului. daca ai presa respectiva se schimba numaidecat si flansa.
  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
in cazul in care schimbati flansle, schimbati si rulmentii. costa 40-50 ron/bucata si nu merita sa desfaci tot si sa nu ii schimbi.
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
xpander merci de completare
am omis sa specific
buna observatia
Skip ads

  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am fost ieri am luat bucsile; luni dimineata ma duc sa le schimb sunt tare curios ; si intradevar la mine se aude pe spate nu pe fata ; eu deocamdata scap usor Smile revin dupaia sa va spun daca am scapat de zgomot sau nu Smile
noapte buna all
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
40 de lei manopera 20 de lei bucsile de la bara stabilizatoare ; am observat destul de mirat ca bucsile vechi nu erau mancate dar zgomotul a disparut , acuma circul si eu relaxat chiar am mers pe un drum de tara si e totul ok Smile;

acuma tre sa mai vad ce fac cu freonul de la ac si pot sa zic ca totul e ok Smile
  • likehell23

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nu numai B-ul cloncane... se alatura acum si un C
am schimbat tot ce se putea... la fel
in schimb daca am bortbagajul plin si bancheta din spate folosita nu se mai aude asa tare si des... dar acum nu vreau sa incep sa umblu cu borduri prin portbagaj Laughing
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
hai facem schimb tio dau pe a mea care nu troncane pe a ta care troncane Smile))
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sunt si eu proaspat poseseor de vectra b2, si prima buba buscsele de la bara stabilizatoare, am bucsele iar intrebarea mea este daca e nevoie sa ma duc la service sau ma descurc sa le schimb si singur? a mai schimbat cineva ? cum ati procedat?
Multumesc anticipat
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:sunt si eu proaspat poseseor de vectra b2, si prima buba buscsele de la bara stabilizatoare, am bucsele iar intrebarea mea este daca e nevoie sa ma duc la service sau ma descurc sa le schimb si singur? a mai schimbat cineva ? cum ati procedat?
Multumesc anticipat



depinde cat de meserias esti ;baietii astia la serivice leau schimbat in 15 minute dupa ceas ; au dat cu niste spray pe la niste suruburi au desfacut bara au pus bucsile leau strans la loc etc si gata treaba toata chestia ma costat 40 de lei deci oare merita 400 de mii sa no duci la service ?subliniez nu la reprezentanta asa ca te descurci ieftin decat sa te chinui tu sa o ridici pe un elevator etc parerea mea daca ai scule elevator etc chei si asa mai departe si binenteles un simt al mecanicii te descurci daca nu duo la service sa nu o strici !
  • zeusbv

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
apropo si eu o am de cateva luni b1 si sa o STAPANESTI SANATOS SI LA MULTI KM FARA PROBLEME!WELCOME TO CLUB !
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
zeusbv: mersi mult de urari si de sfat, am sa merg in service pentru 40ron nu se merita sa ma chinui mai ales daca nu am elevator.
mersi mult incaodata,
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR