Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Geolitic

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut , daca poate cineva sa imi spuna ce setari sa bag in computeru de bord sa vad ce consum am ca nu am un buton aparte pt asa ceva , masina e o vectra GTS 2005 motor 1.9 150 cai.
Din calculele mele consuma cam 9l in oras ... dar nu sunt sigur.
ms

PS : daca poate sa imi trimita si mie cineva prin mail un manual , ca al meu e in germana si nu inteleg nimic !
mail : geonebun@yahoo.com , ms !
Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Bine ai venit pe forum.
Da si tu o cautare ca este foarte discutata acesta chestie.
La tine nu este activat BC. Trebuie sa te duci la o reprezentata Opel.
PS: Pune prescurtarea BC (Bord Computer) nu CB (Citizens Band).
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
si eu credeam ca imi consuma 9...dar computerul imi arata un consum de 8,2% dupa 200km prin oras (trafic...tot ce e mai rau... )
  • Geolitic

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa ajung la rep Opel Constanta Sad , ca mi e ca ies cu mai multe probeme de acolo , oricum masina are ceva km la bord , posibil sa fi facut neamtzu setarea de BC.
Daca poate cineva sa imi trimita setarile prin mail ca incerc io sa fac ca ma descurc , si o carte de masina in engleza daca se poate ca sa ma documentez si io ca am mentionat si mai sus , a mea e in germana Sad , thx.
Skip ads

  • Geolitic

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
up up
  • Geolitic

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nimeni nu poate sa imi dea o carte de masina in engleza va rog , si daca poate cineva sa imi zica cum setez BC sa imi arate consumu sau sa imi dea o redirectionare catre alte discutii , imi pare rau , am cautat dar nu prea am gasit pe aici. ms
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Geolitic a scris:nimeni nu poate sa imi dea o carte de masina in engleza va rog , si daca poate cineva sa imi zica cum setez BC sa imi arate consumu sau sa imi dea o redirectionare catre alte discutii , imi pare rau , am cautat dar nu prea am gasit pe aici. ms

Vad ca ai Vectra din 2005. Asta inseamna ca este Vectra C. Documentatii incearca sa ceri pe acest topic: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8715 . Am vazut destul de multe cereri, poate o parte au fost "onorate".
Despre setarile BC: acestea cred ca se pot face doar pe tester, deci trebuie sa gasesti unul. Mai intreaba colegii din CT, eventual urmareste intalnirile locale ale clubului https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=10211 , dar nu cred sa fie setat gresit. De la 8,2 la 9 testat cu metoda plin plin la doar 200 Km nu este o eroare mare. Poate fi de la modul in care ai umplut rezervorul (plin ochi sau nu, cu spuma sau nu, etc). Mai calculeaza consumul si la alte plinuri.

Sper sa-ti fi fost de folos.

P.S. Dupa ce te lamuresti ce este cu BC-ul, roaga un moderator la https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=27752 sa-ti modifice titlul mesajului, desi sunt referiri in acest topic cum ca este gresit (CB in loc de BC) in ceva de genul: "Vectra C, BC arata consumul eronat"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR