Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • draculas

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
da crezi ca renteaza ? da-mi nisite indici mai detaliate
Skip ads

  • Zuzg7

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: -= Bucuresti - Iasi =-
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ala care a furat-o pe autoshow cred ca eu sunt Very Happy
De curind mi-amluat 2 opel : Astra 2.0 Dti 2001 Si VEctra 2.0 Dti 2001.
Pe masina dinainte ( Octavia ) am avut folie 3m - omologata ; cu toate astea de 2 ori mi s-a ridicat certificatul de niste " organe " care nu aveau habar de ultimele adrese de ale lor ( de la IGP ) .
In ambele cazuri am fost si mi-am ridicat certificatul din Candiano peste 1 saptamina - fara spagi sau alte interventii - m-am prezentat la ghiseu si mi l-au restituit ; la intrebarea mea legitima : " de ce l-ati mai luat ??? " am primit urmatorul raspuns " stiti si dumneavoastra nu exista padure fara uscaciuni Shocked " .
Asta e Romania .
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Saptamana ce a trecut am fost si mi-am pus folie pe geamuri la un atelier care avea folie autorizata de RAR si de seful briazii Politiei rutiere, mi-au dat si copii ale actelor respective sa le am la mine... La intrebarea ce fac daca ma opreste Politia baietii mi-au spus sa nu le dau talonu' din mana pentru ca daca au norma de luat taloane oricum or sa-l ia, iar eu o sa ma duc sa-l iau inapoi de la Candiano fara nici o problema... pentru ei timpul nu este o problema
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cat te-a costat ?
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
chiciuc,
intr-un post al meu mai vechi ziceam de unii din Dr. Taberei.

Cred ca despre ei e vorba nu-i asa roBERT?

http://www.expertauto.ro/servicii/index.php

si ca sa raspund la intrebarea ta pretul e functie de suprafata geamurilor. cred ca undeva pe la 80-100 E....
  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
lasand folia deoparte...am inteles ca exista firme ce ionizeaza geamurile (ceea ce cred ca e preferabil foliei)...omologate...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In functie de suprafata acoperita costa in jur de 100-150 EUR...
Folia se numeste Llumar si este produsa de CPFilms - SUA, are Certificat de Conformitate eliberat de RAR. Firma importatoare a foliei se numeste Solsec SRL si are sediul in Cluj-Napoca, eu in Bucuresti am fost la CARa Protekt srl pe bd. Dimitrie Pompei nr. 5F (zona statia de metrou Pipera - catre liceul Electronica) care mi-au dat si un certificat de conformitate pentru folia aplicata pe masina. Garantia foliei este de 3 ani.
Observatii: am avut de-a lungul timpului montate tot felul de folii(noname) pe geamuri dupa prima vara erau mai deschise la culoare, din interior aveam probleme cu vizibilitatea... Acum am fost surprins vazand geamurile din ext. cand am urcat la volan si am constatat ca practic folia se comporta ca un filtru si nu imi afecteaza vizibilitatea per total ma declar multumit de folie si de felul cum au montat-o ai putea sa juri ca sunt ionizate.
Prefer folia fata de geamurile ionizate deoarece: 1. nu trebuiesc dezlipite si/sau relipite geamurile - la mine ambele geamuri de pe spate si lunetasunt lipite de caroserie; 2. geamurile colorate mai intens dau aspectul de "oglinda" care nu imi place; 3. Se intretin mai greu decat folia, cei care ionizeaza geamurile recomanda sa fie sterse numai cu spirt pentru a nu se pata, mai demult cand mi-am ionizat geamurile (pe Preciziei in militari) cei de acolo mi-au spus ca practic la colorare pe suprafata geamuluii se adauga o pulbere metalica care in urma contactului cu apa oxideaza.
  • EL_LOCO

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Rm. Valcea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris:Acum am fost surprins vazand geamurile din ext. cand am urcat la volan si am constatat ca practic folia se comporta ca un filtru si nu imi afecteaza vizibilitatea per total ma declar multumit de folie si de felul cum au montat-o ai putea sa juri ca sunt ionizate.

Sa inteleg ca ai pus folie si pe geamurile fata si nu este nici o problema in privinta asta? Si inca o intrebare: arata ca alea ionizate sau au culoarea neagra? 10x
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am pus si pe fata dar cu transparenta mult mai mare decat pe spate, se observa ca este diferenta intre cele din fata si cele din spate, iar din exterior atunci cand privesti prin gemurile din fata se poate observa interiorul masinii. As fi pus folie antiefractie pe fata chiar daca ar fi fost sa fie incolora acum are cred 5-10% in plus...
Culoarea geamurilor este neagra, eu faceam referire la modul cum s-a intins/lipit folia pe geam nu se observa "bule", "zgarieturi" sau alte urme de impuritati.
  • emu1325

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Focsani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut folie neautorizata si mi-au luat gaborii certificatul de inmatriculare...si a trebuit sa o dau jos. Rau imi pare ca pe langa faptul ca o dadea tare bine a mai fost si super misto pusa! Dar nu ai cu cine sa te intelegi Sad gaborii astai sunt dusi...!
Cu ce e mai tare folia aia 3M de 100 de euroi -vizibilitatea e aceeiasi la ambele dar cineva a luat """marocul""" pt asta! Mad Mad
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu o mai dati cu folii omologate RAR, certificate de producator sau vreo firma autorizata de cine stie ce institutie.
Este foarte clar : folosirea foliei pe geamurile auto este interzisa in Romania, asa cum este interzisa si in Germania si in Austria si poate si in alte tari.
Intr-adevar, in Germania poti sa iti 'ionizezi' geamurile dar numai si numai cu accept de la TUV. Ca si orice modificare adusa masinii, fata de starea ei initiala din fabrica.
Poti sa ii arati tu politistului (nu am simpatie fata de ei, dar cred totusi ca nu ar trebui numiti 'gabori', deci ar trebui folosit alt limbaj pe forum) tot ce vrei, pentru ca legea este lege. Si mi se pare corecta. Si mie mi-ar fi placut o masina cu geamuri negre, dar am condus astfel de masini si stiu ca noaptea vizibilitatea este aproape 0, sa nu mai vorbim de ceata sau ploaie.
As fi totusi de acord cu o lege care sa permita aplicare de folie sau ionizare a geamurilor maxim 30%-40%, insa sa stim un lucru : imi pun folia, o omologhez personal la RAR (in conditii civilizate, nu dupa stat zile in sir la cozi) si nu mai am nici problema (treaba asta ar trebui trecuta chiar in talon, undedva) si astfel nu as mai avea nici o problema indiferent ce politist m-ar opri.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
in romania, daca vrei modificari la masina, cu care in Germania poti merge, sa le omologhezi, trebuie sa lasi talonu acasa si sa iti pui ce vrei
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Gata, azi am fost si mi-am cumparat folie (light black - cea mai deschisa nuanta). Ce draq, doar a venit vara! Cool
In seara asta ma apuc cu baietii de operatiune. Daca ma opreste vreunu'' sa ma intrebe de sanatate, o dau jos pe loc si pun alta a doua zi. Asa, sa moara de nervi! Twisted Evil
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
vectraDTI spui te rog cat te-a costat folia , si daca ai luat pt toate geamurile sau numai cele din spate , mersi
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Toata operatiunea costa asa:
- un sul folie black (exista light black, black, middle black, dark black) 300x50cm : 90k
- cutter : 50k
- lama de ras : 5k
- solutie de spalat geamurile :100k (asta o aveam prin casa Razz )
Cu alte cuvinte, daca o dau jos, n-am pierdut nimic, poate doar 2 ore de lucru (in fata casei cu baietii si cu berea-n nas Very Happy ).
Exclamation Cand se pune pe geam, se da cu solutie din abundenta si pe folie si pe geam Exclamation
PS : eu pun doar pe luneta+geamuri spate+gemulete mici spate.
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
vectraDTI ai ceva poze cu masina ta infoliata? cum ti-a iesit? vreau si eu sa imi pun. Mi-am cumparat folia de la un mag. de carier de p'aici. Cred totusi ca nu o sa ma incumet sa o pun singur insa nu prea sunt mesteri pe aici care sa faca treaba asta. Daca reusesc zilele astea o sa pun ceva poze. Sper sa iasa misto.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ba, mai bine nu ma mai intreba ca am stricat 2 suluri si tot n-am reusit sa o pun. Asta e , nu am destula rabdare, ma enervez repede si stric tot. Evil or Very Mad
Sambata o sa ma vad cu cine stie cel mai bine si sper s o rezolvam ! Razz
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eu mi-am aratat disponibilitatea ...... Si imi pare rau ca nu i-am aratat lui Robert ( ca a fost azi pe la mine) cum am pus in camera copilului folie si pe exterior si pe interior sa nu mai bata soarele ....


Corvin
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Gata, am pus-o Exclamation Exclamation Exclamation
Nu e iesit ea perfect 100%, dar merge, doar cateva bule mai mici care sper sa dispara dupa ce mai transpira folia!
De acum incolo, traiasca vizibilitatea noaptea si indulgenta politiei !
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
DTI - ia zi pe unde as gasi si eu folie cu 90k, si da-mi niste sfaturi in legatura cu montajul

Eu ma tem tare pentru luneta, care are circuitele alea de dezaburire. Ma gandesc ca daca va trebui data jos (folia), se duce cu tot cu circuite ??

Ai dat ceva geamuri jos sau le-ai montat pe masina?

Si pe care geamuri ai pus?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR