Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
SAW a scris:A scos cartea, mi-a aratat articolul, si mi-a spus ca nu se accepta nici un fel de folie, chiar daca e aprobata de rar explicatia lui fiind: este aprobata de rar dar nu pentru masini.


Ce carte? ce articol ti-a aratat? atata timp cat am dovada ca firma mi-a instalat folia nu vad nici o problema... ma opresc politistii, le arat hartia de la firma care mi-a instalat folia, si merg mai departe...

Nu am vazut niciunde sa scrie de faza asta cu folia doar pana in 2003... eu mi-am montat-o anul asta in mai, am primit hartia de omologare a foliei si cu asta-basta

Chiar sunt curios ce ti-a scris in procesul verbal...
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
turatii a scris:Uite eu am folie pusa la www.expertauto.ro, marca Llumar si e foarte misto. Cu cateva mici imperfectiuni la montaj (gen cuter care mi-a zgariat vopseaua, taiat chedere in interior si arhicunoscuta problema cu luneta), in rest arata excelent si se comporta excelent pana acum. In plus ai garantie 5 ani, deci peste 4 ani jumate daca se nasoleste, te duci si ti-o mai monteaza o data (alta folie, evident). Cel putin teoretic...

Baietii se pricep la montaj, daca ar fi fost cu 10 la suta mai atenti, nu ar fi sarit cutterul, probabil ca doar cu putina rabdare puteau sa puna folia pe spate la geamurile mici fara sa-mi ciunteasca cu cuterul din chedere si asa mai departe.

Oricum, calitatea foliei este deosebita si pe ansamblu am fost multumit de cum a iesit treaba. Cost 680 RON, durata cam 4 ore, fara demontare geamuri (decat stopul spate central s-a dat jos).


Ia sa incercati, daca sunteti interesati, si la firma GIP de langa Cladirea Connex si Grand Garage de la Valea Cascadelor... Eu mi-am pus acolo, tot cu garantie 5 ani, m-a costat 5 milioane si mi-au pus pe luneta, geamurile din spate si parasolar fata in banii astia... o am de 7 luni si nu am nici un fel de imperfectiuni...
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Uitati dovada



am sters numele meu si al ofiterului si alte date(banuiesc ca nu asta era interesant)

Am un prieten cu o astra care are folie si stiker pe geamul soferului de la rar, cand l-am intrebat de chestia asta pe politist mi-a zis ca alea se dadeau pana in 2003 cand s-a schimbat regulamentul, si mi-a aratat articolul de lege in care speficia faptul ca este ilegal sa ai aplicat pe luneta, parbriz sau geamuri laterale folie sau alte "chestii" care sa-ti limiteze vizibilitatea din interior sau exterior( in aceeasi situatie cred ca intra si ionizarea). Singurele care sunt permise sunt sunt cele care sunt din fabrica.
Eu oricum trebuie sa-mi pun repede folia la loc, ca altfel raman fara vre-un geam si setul meu de Explod Cool
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
[quote="Luciani67"]
SAW a scris:: este aprobata de rar dar nu pentru masini. Masinile care au folie cu stiker de la rar nu mai sunt valabile din 2003
...atunci pentru ce este valabila autorizarea RAR ?


din cate am inteles (aveam o gramada de draci...) folia de pe piata care este aprobata rar, este aprobata ca find ok calitativ, si il citez " sa ti-o pui pe geamul de la bucatarie" . Cand o aplici pe geamurile de la masina... e alta treaba:). Din cate am vazut cam asa este, ca rarul aproba nu numai produse auto ( nu mai stiu in ce supermarket am vzt produse casinice Sad nu mai tin minte exact ce )
Oricum e clar, nu ai voie cu geamuri negre decat daca sunt stock.
Stie cineva cat e amenda pentru talon? am inteles de la un prieten ca ar fi 350.000 in 48, daca nu-l prezinti. sincer prefer sa dau 350 decat sa stau sa dezlipesc folia, sa stau la candiano o ora.. sa mai dau 100.000 lei iar pe folie si sa stau pe frigul asta s-o pun iar. Problema e ca nu stiu sigur daca iti dau doar amenda cand n-ai talonul, si daca trebuie ridicat nu pot aplica si alte masuri de a te face sa te preziniti cu el.

Politistul zicea ca ma lasa doar cu talonul luat si nu-mi mai da si pt asta. Oare cat ar putea sa fie? ca, probabil ca daca nu prezinti talonu se cam irita si-ti tranteste o amenda MICA....
Skip ads

  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:
Ia sa incercati, daca sunteti interesati, si la firma GIP de langa Cladirea Connex si Grand Garage de la Valea Cascadelor... Eu mi-am pus acolo, tot cu garantie 5 ani, m-a costat 5 milioane si mi-au pus pe luneta, geamurile din spate si parasolar fata in banii astia... o am de 7 luni si nu am nici un fel de imperfectiuni...


m-a mai oprit politia noaptea, si aveam folia dar n-au zis nimic. pe tine te-au tras pe dreapta vre-o data pt altceva si nu s-au legat de folie?
eu aveam folie ieftina de 70.000 de 6 luni, pusa de mine, fara nici o "bula" si nici nu s-a decolorat. La inceput m-am gandit sa pun si pe geamurile din fata, dar am mers cu un prieten cu un golf cu geamurile toate negre(in afara de parbriz) si noaptea.. e greu, in special sa dai cu spatele:) ca nu mai vezi in nici o oglinda nimic.

Vad ca se tot vehiculeaza pe aici ideea ca se permite folie de nu stiu ce intensitate, daca stie cineva exact articolul care spune chestia asta..Smile sa posteze!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
SAW a scris:Uitati dovada



am sters numele meu si al ofiterului si alte date(banuiesc ca nu asta era interesant)

Am un prieten cu o astra care are folie si stiker pe geamul soferului de la rar, cand l-am intrebat de chestia asta pe politist mi-a zis ca alea se dadeau pana in 2003 cand s-a schimbat regulamentul, si mi-a aratat articolul de lege in care speficia faptul ca este ilegal sa ai aplicat pe luneta, parbriz sau geamuri laterale folie sau alte "chestii" care sa-ti limiteze vizibilitatea din interior sau exterior( in aceeasi situatie cred ca intra si ionizarea). Singurele care sunt permise sunt sunt cele care sunt din fabrica.
Eu oricum trebuie sa-mi pun repede folia la loc, ca altfel raman fara vre-un geam si setul meu de Explod Cool


Pai daca citesc dovada data tie pot spune ca ti-au oprit talonul pentru defectiuni la sistemul de iluminare si pentru ca aveai folie pe geamurile fata (asa inteleg eu din ce-au scris acolo...)... De ce nu au scris ca aveai folie pe luneta si geamuri laterale SPATE? Eu zic ca ai fost o victima a celor care se intituleaza politisti "shmecheri"... Chiar daca ii credem in alt fel , in toate situatiile ei cad in picioare... sa fiu in locul tau eu nu semnam nici un proces verbal (apropos, pe procesul verbal ce-au scris ???) daca stiam ca sunt in regula, dar dupa cum spui tu, aveai folie pusa la colt de strada, fara nici un fel de dovada ca e certificata RAR... Eu am certificat de omologare pe numele meu si seria masinii... De tine probabil s-au legat pentru ca nu ai avut nici o hartie sa le arati (pentru ca ai zis ca folia e pusa de tine)

Pentru cultura generala a fiecaruia... tot ce e legat de circulatia era Legea din '66 care s-a modificat prin OG in 2002 si de atunci nimic (puteti sa ma contraziceti daca stiti ceva)

Si din cate vad eu, tu te contrazici singur... mmai intai spui ca ti-au zis tie aia de folie pana in 2003, apoi spui ca i-au zis unui prieten... care e adevarul pana la urma ???
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu altceva sa confirm ca e vrajeala chestia cu folie pana in 2003

Pe Certificatul de Conformitat al meu de la folie scrie asa:

"Folia aplicata este n conformitate cu Reglementarile privind conditiile tehnice pe care trebuie sa le indeplineasca vehiculele rutiere in vederea admiterii in circulatie pe drumurile publice din ROmania - RNTR 2 (nu stiu exact ce e asta, poate stie cineva!!!), cap. IV, pct.11, fapt ce este confirmat si de I.G.P.R. - Directia Politiei Rutiere prin scrisoarea nr.331755/26.03.2004 (deci e anul 2004) trimis catre titularul Certificatului de Conformitate (importator) eliberat de catre RAR"

Si am uitat sa precizez, am tot folie S*L LLUMAR
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
mai oameni buni RAR - REGISTRUL AUTO ROMAN. cum pana mea sa omologheze chestii care NU se folosesc la auto? e aberant ! chestia cu talonu am facut-o si eu. sta frumusel acasa.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pe mine m-au oprit intr-o noapte evident din alt motiv... pana una alta s-a ajuns la folii regulamentar le-am prezentat certificatele... in care scia clar ca este vb de geamurile de pe spate (ceea ce nu era o noutate pt. mine) pe cele de pe fata am montat folie pe raspunderea mea ce-i drept este aproape transparenta insa NU este omologata...
Concluzie este ok sa iti montezi folie Autorizata insa NUMAI pe geamurile de pe spate (inclusiv luneta).
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu la ce a scris robert !! Am pe astra !! Un singur politist s-a luat de mine de cand am montat-o (long time ago) si ala nu a avut ce-mi face !! Very Happy
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mie mi l-a luat ieri pt acelasi motiv.Desi pe fiecare folie e trecuta firma care le-a pus , nr de certificat RAR,nr de tel etc,etc.Si tot asa mi-a scos cartea sa-mi arate legea.Daca dadeam spaga se rezolva.Dar uite ca n-am vreut sa-i dau si acu tre sa merg in Candiano.O sa ma duc cu hartia de la firma care le-a pus sa vedem ce mai zic.Daca RAR-ul zice "da" - ce mai vor ??

p.s.I-am zis ca e un abuz si stiti ce a zis ?Iti dau si amenda.Zic-Da-mi.A intrat furios in passat s-a facut ca face si......nu mi-a dat!Ceea ce ma face sa ma gandesc ca ..eu am dreptate
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
da nu mai dati fratilor talonu... dai de vreun nebun si te duci cu toate certificarile RAR si te pune sa dai folia jos..cum aveam eu stopuri negre de calibra facute din fabrica de hella, cu certificat, si l-a durut in fund, mi-a luat talonu, a trebui sa iau imprumut altele sa le pun pe masina si sa-l recuperez. de atunci il tin acasa
Skip ads

  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Acu' stiu.
In plus credeam si cred ca sunt ok.Credeam ca e un control de rutina...
Am luat hartie de la firma care a pus folia in care scrie ca inclusiv Brigada de Politie Rutiera a agreat folia respectiva.Ma duc maine in Candiano sa vedem ce zic.

p.s.Sunt masini la care geamurile sunt asa din fabrica.Aia ce fac?
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sunt un pic off topic dar tre sa va spun ca atunci cand mi-au luat carnetu pt ca am intrat in unu care venise de pe interzis (in intersectia de la foisor eu am facut stanga pe ferdinand si ala venea de pe strada pe care au voie NUMAI troleibuze) na asa a considerat garcea, am dat in judecata politia si am castigat si dupa aia nu am mai avut timp sa il dau in judecata si pe garcea si pe mu**tu ala in care am intrat sa le cer daune si sa-mi plateasca timpul pierdut, reparatiile, etc. Concluzia este ca daca ai dreptate tre sa te lupti cu ei pana la capat.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am citit si eu printre rinduri ce scrieti aici si pot sa va spun urmatoarele:
Acum aproape 1 an mi-am ionizat geamurile 70 % si sunt f multumit. Mi le-am ionizat doar pe primele din spate ( am break)+ lunrta si m-a costat 5 milioane, acum imi pare un pic rau ca nu le-am ionizat pe toate ca arata f misto si noaptea nu sunt probleme deloc.
Datul jos al geamului costa - cum e si normal, cind am fost eu era si unul cu un Logan si lui i-a luat mai putin la manopera - vreo 3 milioane.
Si eu eram un pic in dubiu dak imi pune bine luneta inapoi si au pus-o bine.
Parerea mea:
terminati cu folia, mai puneti niste bani (eventual) si ionizati-le ca e super!
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
mie nu-mi place ionizarea ca dupa au o tenta aurie chicioasa.... adica nu sunt negre... precum folia
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pascaru_val vezi ca ionizatu' e mai ieftin ca folia!!!
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai folia e 1.500.000 (inclusiv pe fata)...cat vrei sa spui ca e ionizatul?
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
is foarte curios unde e folia 1 500 000? ca in cluj e de la 120 euro in sus, evident omologata Rar.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
folia fara RAR e 1.500.000 in vitan la bucuresti...aia omologata, evident, e de la 5.000.000 in sus...aici ai dreptate....ma gandeam ca e ionizarea mai putin de 1.500.000 ... ca puneam clujul pe lista de prioritati Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR