Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
macar tu te-ai prins! Shocked Shocked
Skip ads

  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
tot am o nelamurire!care parte a foliei se aplica pe parbriz pe dinafara?cand desface folia? Idea Idea Embarassed
  • 911BET

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Folia preia forma geamului plus ca este mai accesibil si mai usor de luat "masuratori" (si de taiat). Chiar daca ai "timbrele" lipite (care se lipesc intre folie si geam - pe interior), ai nevoie si de certificatul de omologare,


Ultima modificare facuta de 911BET la Lun 23 Mai, 2016 1:28 pm
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
CORECT @911BET! una fãrã alta e =0..
Skip ads

  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
911BET a scris:Folia preia forma geamului plus ca este mai accesibil si mai usor de luat "masuratori" (si de taiat). Chiar daca ai "timbrele" lipite (care se lipesc intre folie si geam - pe interior), ai nevoie si de certificatul de omologare,



ti se da si un certificat de omologare,i8nsa nu te intreaba nimeni de el! Laughing Laughing
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Si pe mine ma intereseaza subiectul. Am citit ca acum e voie cu folii si in fata. Legal. 30 % maxima opacitate pe laterale iar pe parbriz maxim 25 %. Foliile alea colorate de la unele masini pe parbriz ajuta la ceva?
  • 911BET

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mie politistul mi.a cerut certificatul de omologare pt folii aproape de fiecare data cand m.a oprit, Simona1
  • 911BET

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2015

  • Mesaj Privat
vladutsss a scris:Salut. Si pe mine ma intereseaza subiectul. Am citit ca acum e voie cu folii si in fata. Legal. 30 % maxima opacitate pe laterale iar pe parbriz maxim 25 %. Foliile alea colorate de la unele masini pe parbriz ajuta la ceva?

Prin legislatie nu e voie cu folie pe geamurile din fata sau pe parbriz. Eu am avut pe geamurile din fata si m.a pus sa le dau jos ca sa "scap" mai usor. Acelasi lucru i s.a intamplat si unui tovaras care era pe punctul de a ramane fara talon.
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
vladutsss a scris:Salut. Si pe mine ma intereseaza subiectul. Am citit ca acum e voie cu folii si in fata. Legal. 30 % maxima opacitate pe laterale iar pe parbriz maxim 25 %. Foliile alea colorate de la unele masini pe parbriz ajuta la ceva?

unde-ai citit? De interzis le interzice codul rutier, s-a schimbat?
Oricum e obligatoriu parbrizul minim 75% transparenta și geamuri laterale fata 70 %.. atât vin din fabrica, ce folii de x%mai pui?


Ultima modificare facuta de corsa.timis la Mar 24 Mai, 2016 8:10 am
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Din 2015 s-a schimbat si asta pentru a se alinia la normele europene. Doar ca geamurile vin deja cu transparenta sub 100 % iar folia pe care ai avea voie sa o pui este aproape transparenta. Eventual se poate pune ceva anti uv. Dar cele de pe parbriz colorate ce sunt? Vad la unele masini parbriz mov verde sau rosiatic
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Ai vãzut folii pe parbriz? și al meu e câteodatã verzui, sau depinde ce am prin mașinã și cum bate soarele.. e iluzie, te amãgești..
  • 911BET

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Acelea sunt heliomate din fabrica
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
pai da, da' nu folie.. sunt testate, omologate etc.
  • 911BET

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2015

  • Mesaj Privat
corsa.timis a scris:Ai vãzut folii pe parbriz? și al meu e câteodatã verzui, sau depinde ce am prin mașinã și cum bate soarele.. e iluzie, te amãgești..

Am vazut si folie pe parbriz, la "smecheri". Am vazut chiar un baiat care a solicitat folie pe parbriz atunci cand eu mi.am pus pe geamurile din spate. Nu ma refer la geamurile heliomate sau cu tenta "verzuie" , "albastruie" s.a.m.d
Long story short: nu e voie cu folie pe parbriz
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
http://olx.ro/oferta/folie-...i.html#f5923dab26
ca exemplu. eu sunt din provincie si vad de astea mereu, ma mir ca voi nu stiti la ce ma refer.

http://www.4tuning.ro/ghidu...litate-26319.html - lege auto
http://traficromania.info/?p=4954 - articol mai explicit

<<din fabrica, masina ta vine cu geamuri laterale care au o transparenta de 75-85%. Sau, cu alte cuvinte spus, ele au o opacitate (nivel al nuantei fumurii) de 25-15% din fabrica. Conform legii din Romania, RAR-ul permite ca geamurile laterale fata, din cauza ca se afla in campul vizual al soferului, sa aiba o transparenta de minim 70%. Asadar, cine vrea sa-si puna folie si sa respecte legea nu prea are multa marja de eroare, avand la dispozitie doar 5-15% in opacitate.

Interesant este ca cele mai deschise folii disponibile in Romania, marca Llumar, au o transparenta de 72%. Asta inseamna ca ofera o nuanta fumurie de 28%. Daca o adaugam la opacitatea cu care deja vine geamul din fabrica, ne dam seama usor ca nu corespunde cerintelor RAR si ca incalca legea. De fapt, nu exista folie solara pe care o poti monta lega pe geamurile laterale, pentru ca vei incalca legea oricum. Singura varianta pentru geamurile laterale fata care iti permite sa respecti legea este folia anti-efractie. Are o opacitate de circa 5% si nu influenteaza mult transparenta geamurilor din fabrica.

Asadar, de acum inainte, daca vei vedea masini cu geamurile din fata fumurii, poti sa fii sigur ca nu sunt legale! Cum suna legea noua cu privire la foliile solare Daca pana acum legea spunea ca parbrizul trebuie sa aiba o transparenta de 75% si 70% pentru geamurile laterale fata, in viitor aceasta transparenta va fi in ambele cazuri de 70%. Unicul motiv pentru care legea se va schimba este aliniera la standardele europene! Asta inseamna, teoretic, ca pe parbriz ai putea sa-ti montezi o folie cu opacitate 5%, folie care nici nu exista pe piata.>>


Ca o concluzie eu inteleg ca se poate daca se respecta cerintele. Sa vad si eu daca reusesc sa pun. Din pacate am mai citit inainte aici pe topic ca unii vand folie "llumar" dar de fapt altceva si iti da doar factura cu " llumar " . pentru folie spate maxim negru si fata laterale mi-a cerut 450 ron ( masina e break ) . Nu stiu ce sa zic.
  • 911BET

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Multumim pt postarea detaliata.
Acelasi lucru am spus si eu. Folia despre care se vorbeste la acest topic nu este legala pe geamurile laterale si/sau parbriz. Sunt masini cu geamuri heliomate sau filtru uv din fabrica, acelea sunt legale.
Aplicarea de folie suplimentara se poate face dar, dpdv legal ti se va aplica sanctiunea corespunzatoare.
EXISTA masini care au folii "omologate" pe fata dar nu este legal. Certificatul il primesti de la "baieti" dsr nu e valabil in fata organului competent.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg de ce afirmi asta daca legea spune ca ai voie intunecime 30 % pe laterale si 25 % pe parbriz. Este folie anti efractie cu indice 5 % intunecime perfect legala. Pentru partea din fata... Ori citesc eu rau legea, ori citesc rau ce zici tu.
Ce zice omul ca parbrizul vine din fabrica cu un procent e doar un exemplu. poate e mai mare procentul, poate e mai mic. Ideea e ca legea permite. Acuma oricum fiecare face ce vrea. Pe mine m-ar interesa folia aia colorata care nu intuneca, ci doar opreste razele solare. Cand nu e soare se vede normal, cand e soare se coloreaza.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Pai ce ai postat tu nu e lege, e un articol de pe un site.. si nici nu e 100%corect ce spune in articol..Acum cateva pagini spuneam chiar eu ca am montate folii pe geamurile fata, de 2 ani nu m-a intrebat nimeni, am timbru si certificat de omologare+garantie 7 ani(pe cele din spate), dar asta nu ma face sa spun ca sunt in legalitate. NU SUNT LEGALE! In articol iti spune ca geamurile vin cu opacitate din fabrica si ca cea mai transparenta folie pe piata e cea de 72%+opacitatea din fabrica nu iasa matematica.. deci ori pui folie si esti ilegal, ori mergi la RAR masori transparenta geamului fara folie si montezi cat/daca iti mai permite marja..
P.S. pe mine m-a oprit politia, nu m-a intrebat de folii, sunt mai preocupati de cei cu BMW-uri decat de amaratele de Corsa..Smile Smile am vazut siruri-siruri de BMW-uri oprite..si mai e ceva: deobicei politistul daca poate vedea in interior nu-l prea intereseaza de folii(am intrebat prieteneste politistul care m-a oprit pentru 69km/h in localitate).. asta depinde peste cine dai pentru ca NU SUNT LEGALE!
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
vreau sa rectific intr-o privinta: pentru folia montata eu am DECLARATIE DE CONFORMITATE emisa de montator, certificatul de omologare se obtine de catre producatorul/furnizorul foliei de la RAR.. deci timbre si declaratie de conformitate e necesar a se prezenta la cererea organelor competente.
  • 911BET

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Prin lege este interzisa aplicarea de "folii neomologate ºi/sau nemarcate corespunzãtor ori accesorii, care restrâng sau estompeazã vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât ºi din exterior; " si "Aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz,luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;".
(asta e valabil pt foliile aplicate la baieti dar care nu au trecut pe la RAR)
Am dat copy/paste din codul rutier
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR