Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Am si eu o mica intrebare.Am un opel vectra 1,8i an 1991 si as vrea sa stiu ce fel de becuri as putea sa pun la faruri ca sa se vada mai bine pentru ca cu cele pe care le am cu faza scurta de abia vad pe drum. Becurile pe care le am sunt de 55w si dau ceva lumina galbena. As putea sa pun cu lumina alba sau xenon fara sa fac nici o modificare la far?
Ieri mi-am schimbat un far pentru ca era crepata sticla si intra apa in el cand ploua si am vazut ca in fata becului este o bucata metalica prinsa de oglinda farului care vine in fata becului. C e rol are?


Ultima modificare facuta de tofi25 la Mar 22 Jan, 2008 9:58 pm
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da , se poate , philips vision plus
uite un link util : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=975
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Intre timp am mai cautat pe forum si pe net si am gasit 2 variante de la philips. Blue Vision sau Vision Plus. Voi ce parere aveti? Care merita din astea si cam la ce pret le gasesc?
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Este o aparatoare pentru ca razele f tari ale becului mai mare de 55 w sa nu arda oglinda farului si in al 2-lea rand sa nu orbeasca soferii de pe contrasens astfel incat ea disipand lumima.Sa faci niste poze cu becurile galbene si altele cu cele noi sa vedem si noi diferenta.Blue vision nu sunt f stralucite din cate am auzit eu dar vision plus e ceva mai bun.Blue vision au o tenta albastra dar au u procent mai mic de vizibilitate pe langa vision plus care au o tenta mai mult spre alb si un procent mai mare al vizibilitatii.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai mare castig de luminozitate il au Philips Power Extreme - 80%. Oglinzile farurilor cum se prezinta?
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt multumit de urmatoarea combinatie:
1. VisionPlus pe faza scurta imi ofera un fascicul mult mai clar de lumina.
2. BlueVision pe faza lunga imi arata drumul in departare asa cum ar trebui vazut el, nu orbecait.
3. BlueVision pe pozitie - arata bine ziua albastrul becului in soclul lui, pt ca se potriveste cu culoarea masinii (vezi garajul meu), iar noaptea e mai alba si interesanta lumina.
4. BlueVision pe proiectoare - combinatia proiector si faza lunga cu becurile astea este nemaipomenita
5. VisionPlus pe marsalier - obisnuiesc sa parchez cu spatele


Toate astea in conditiile in care oglinda farurilor este impecabila si farurile le pastrez zi de zi curate!

P.S. A se avea in vedere ca pentru mine cel mai important este sa fiu vazut in trafic, pe sosele, pe poteci, pe plaje, peste tot pe unde umblu cu masina. Esteticul este pe locul 2. Deci nu neaparat culoarea becului si a luminii este importanta, ci faptul ca acel bec foloseste la ceva...nu cum vad seara de seara prin oras tot felul de destepti ce umbla doar cu pozitia pt ca-s becuri luate din targ si-s atat de rosii ca zici ca masina vine cu curu' spre tine Very Happy

P.S.2: pentru Philips, recomand Aspad Bucuresti, de-acolo am luat, chiar daca-s clujean
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In orice caz cred ca oricare din cele doua variante de la philips as cumpara oricum se vad mult mai bine decat cele pe care le am acuma si cu care abia vad pe drum. Oglinzile de la far arata ok, cea din stanga e noua si cea din dreapta e mai veche dar arata bine
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
acuma vin de la magazin unde nu aveau decat osram cool blue si silverstar. E mare diferenta intre astea osram si philips blue vision sau vision plus, ca daca e mai caut si in alta parte. Se merita sa iau osram in loc de philips?
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am avut posibilitatea de a alege. SilverStar-ul de la Osram e interesant din cauza culorii becului.

Din start m-am dus pe Philips, la alegerea dintre cele doua.
Pe str. Ciocarliei este un mag. ce aduce Philips-uri de care vrei tu, la pret bun. Incearca.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult byke
Pana la urma o sa aleg philips
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
tofi25 nu le lua. Mai rabda pana maine seara, hai la intalnirea ClubOpel Cluj si iti fac demonstratie pe viu cum arata becurile Smile Daca te vei convinge, purcede la cumparaturi. Daca nu, mai sapa dupa informatii.

Mai multe detalii despre intalnire: https://www.clubopel.com/vie...asc&start=560
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa ajung si eu la intalnire
Skip ads

  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am avut pe Astra mea becuri standard Philips. Dupa ce s-a ars unul din ele am hotarat sa pun ceva mai de "soi".
Dupa studiul diverselor pareri pro si contra asupra Osram sau Philips am montat Philips Vision Plus cumparate direct de la ASPAD SRL. Garantie 30 de zile daca sunt montate numai intr-un service specializat. Very Happy
Ce am observat personal. O calitate mai buna a iluminarii in special in zona apropiata a masinii (15-20m), care era cam chioara cu vechile Philips. De asemenea are o lumina ceva mai alba decat vechile Philips standard. In rest nimic spectaculos. Nici pomeneala de acei 50% (poate in spectrul invizibil ca eu personal nu am sesizat decat o mica imbunatatire). De acei 20 m in plus care spune prospectul, nu ma pot pronunta, intrucat nu am mers inca noaptea pe intuneric total (in afara localitatilor) cu faza scurta. In concluzie: e ceva mai bine, dar nu cat vrea sa ne faca sa credem reclamele! Sunt curios sub aspect fiabilitate cum sta Philips Vision Plus.
Pe pozitie, am montat Philips Blue Vision W5W si am observat o lumina mai alba si nimic altceva.
Tare chestie si marketingul asta domnilor! Sa te faca sa crezi ca esti calare pe un elefant, si cand te uiti mai atent ce calaresti, vezi ca nici macar pe un ponei nu esti calare! Laughing
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am si eu philips pe faruri,ideea este ca ar trebui sa ai si oglinzile de la faruri in stare buna,ca altfel poti pune orice tip de bec, tot lumina slaba o sa ai...
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Oglinzile mele de la faruri sunt bune pentru ca am crezut ca din cauza oglinzilor se vede asa prost. Am desfacut farurile si pe stanga am pus oglinda noua iar pe dreapta era in stare aproape perfecta, dar nu am vazut o mare imbunatatire. Si asa am ajuns la concluzia ca e din cauza farurilor. Deci mai bine pun philips in loc de osram?
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Oglinzile sunt intr-o stare perfecta. Deci, ma indoiesc ca sunt oglinzile sau ochii mei de vina.
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut ! scz daca sunt putin off-topic dar am urmarit discutia voastra , din pct meu de vedere cele mai bune sunt philips x-treme power , intrebarea mea e urmatoare : stiti cumva daca pt vectra b2 trebuie sa dai farul jos ca sa schimbi becul de faza scurta ?
m-am uitat pe acolo si nu prea vad pe unde se scot !
ms mult !
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
biker, nu-i nevoie sa dai farul jos (btw, daca vrei sa dai farul jos, tre' sa dai bara jos Smile ). Putin mai greu de schimbat becul e la farul din stinga, ca tre' sa scoti cutia cu releuri de pe suportul de linga baterie. La farul din dreapta e simplu. Uite poza din TIS pentru farul din stinga:

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Revenim la discutia despre becuri. Eu mi-am pus Philips Vision Plus pe faza lunga si nu vad nici-o diferenta. Sad Cred ca le voi vinde.
  • dragos_dpl

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca vrei sa ai lumini puternice pune-ti bixenon de 8000k costa in jur de 4500000 si nu mai ai dureri de cap asta este parerea mea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR