Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de role nush, dar cureaua continental am inteles ca este cea mai buna.
Skip ads

  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut ! Am o astra g din 2001 si cureaua de accesorii este cam incretita si are si o mica ciupitura pe ea. Pe ea se vad niste riduri in profunzimea ei si ma intrebam daca asa arata una uzata si trebuie schimbata sau asa arata toate ? Si ca tot venii vorba cat costa o astfel de curea cu tot cu manopera pentru un motor de 1.7 ? Va multumec anticipat ! Toate bune !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bolidul , tu schiba distributia pina nu este prea tirziu. Piese max 4mil si manopera max 2 mil.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@Dan - scuze ca ma bag, dar Bolidul intreaba de cureaua de accesorii!
@Bolidul - nu poate fi foarte scumpa. Cu putina indemanare o poti schimba chiar tu. Bafta
Skip ads

  • danyelectronix

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pentru curea recomand "GATES"
  • danyelectronix

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
daca schimb doar cureaua trebuie puse la punct doar rolele de la axele cu came si cea de la vibrochen..nu? cureaua doar antreneaza ansamblul distributiei, de ce zic...pentru ca unii spun ca si cureaua trebuie "pusa la semn"...explicatiii cineva va rog
  • danyelectronix

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
revin cu foto zilele astea pt cine e interesat; voi schimba maine doar cureaua si cu siguranta o sa ma critice cineva de ce schimb doar cureaua...
  • cipry

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sal,am si eu un opel astra g din 2001 ,motor z14xe si vreau sa ii schimb distributia.masina e adusa de dincolo si are 120 000km.sunt putin nedumerit pt ca la un magazin de piese auto(magazin destul de bun,zic eu)mi s-a spus ca nu trebuie schimbata si pompa de apa ca nu se afla pe cureaua de distributie.azi am fost la un service( a**ofyg) acolo mi s-a spus ca trebuie schimbata si pompa de apa ca se afla pe curea si altfel nu imi pot da garantie .pretul pt piesele cumparate de la ei este de 630 ron+manopera de aproximativ 250 ron.ce ma sfatuiti sa fac? am nevoie si de garantie si lucrarea sa fie ca lumea.multumesc.
Skip ads

  • danyelectronix

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
iti recomand un service autorizat daca vrei garantie la lucrare si bineinteles tot kit-ul distributie.
P.S: nu te zgarci la bani si sa te duci la mecanici "second hand", iti spun din experienta,pt ca am patit-o pe pielea mea(cu distributia)
Succes !
  • nvic31

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
0766686318,membrii club opel!
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cipry a scris:sal,am si eu un opel astra g din 2001 ,motor z14xe si vreau sa ii schimb distributia.masina e adusa de dincolo si are 120 000km.sunt putin nedumerit pt ca la un magazin de piese auto(magazin destul de bun,zic eu)mi s-a spus ca nu trebuie schimbata si pompa de apa ca nu se afla pe cureaua de distributie.azi am fost la un service( a**ofyg) acolo mi s-a spus ca trebuie schimbata si pompa de apa ca se afla pe curea si altfel nu imi pot da garantie .pretul pt piesele cumparate de la ei este de 630 ron+manopera de aproximativ 250 ron.ce ma sfatuiti sa fac? am nevoie si de garantie si lucrarea sa fie ca lumea.multumesc.


Ce-a mai buna garantie e sa o faci cu mana ta. Daca nu i-a un cap tractor (motor garantat 1 mil. de km) Very Happy . In service, din pacate, nu poti decat sa te rogi sa faca treaba buna. Nici in reprezentanta nu ai baza in ziua de azi.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
1. Stie cineva cum se schimba cureaua de distributie, cureaua de transmisie si rolele intinzatoare si de ghidaj la opel astra g Y 17 dt ?
2. Am inteles din cartea de reparatii ca la cureaua de transmisie sunt 2 role (una de ghidaj si cealalta intinzatoare) iar la cureaua de trasmisie (cu aer conditionat) se gaseste doar rola intinzatoare. Cat de dificil este care sunt pasii de demontare - remontare si ce imi trebuie (scule speciale) ca sa-mi schimb rolele si curelele singur acasa? Question
Multumesc anticipat,
Nicu.
Skip ads

  • dacultare

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cine imi poate spune si mie cum se pune la punct un motor C14 SE?(Unde este semnul ptr pinionul mic?) multumesc!
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a costat manopera 180 de ron.E adevarat ca am facut distributia in provincie dar cei de la sevice au facut o treaba buna si in plus mi-au oferit si garantie cu toate ca venisem cu piesele.
In ceea ce priveste pompa de apa citeam pe undeva p-aici ca a mai facut cineva treaba asta si apoi in 200 de km s-a stricat.Apoi a trebuit sa refaca toata operatiunea de schimbare a distributiei.Deci alti bani alta distractie.
Nu iti doresc asa ceva!
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la mine a costat 1 milion manopera...dar nu am schimpat si pompa de apa Smile
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Rezolvat cu curelele si rolele la un mecanic priceput.
  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
primul post cu 1000 E e tare Very Happy . oricum bine zis mai mult de 200 lei e teapa deja
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mie aici in italia un mecanic a vrut sa imi skimbe lantul de distriutie cu 200 euro dar decat lantul,la un corsa 1,0,desfacea un capac si scotea nitul de la o zala,la fel si de la cea noua,apoi impreuna cel veki cu cel nou si tragea de partea cealalta a lantului veki si il scotea afara,in acelasi timp cel nou ii lua locul,desfacea legatura dintre cele doua lanturi,apoi punea un nit ca sa lege noul lant adika zalele,punea capacul la loc,nu stiu care capac ptr ca doar mia explicat.zicea ca e garantat si a mai fct si la altii si nimeni nu a avut probleme.voi ce zice-ti,a mai auzit cineva asa ceva?probabil ce e bine sa skimb intinzatoarele dupa parerea mea ca si ele se uzeaza.dar poate mi-ar conveni sa fac asa ceva,ce parere ave-ti
  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
beynur a scris:mie aici in italia un mecanic a vrut sa imi skimbe lantul de distriutie cu 200 euro dar decat lantul,la un corsa 1,0,desfacea un capac si scotea nitul de la o zala,la fel si de la cea noua,apoi impreuna cel veki cu cel nou si tragea de partea cealalta a lantului veki si il scotea afara,in acelasi timp cel nou ii lua locul,desfacea legatura dintre cele doua lanturi,apoi punea un nit ca sa lege noul lant adika zalele,punea capacul la loc,nu stiu care capac ptr ca doar mia explicat.zicea ca e garantat si a mai fct si la altii si nimeni nu a avut probleme.voi ce zice-ti,a mai auzit cineva asa ceva?probabil ce e bine sa skimb intinzatoarele dupa parerea mea ca si ele se uzeaza.dar poate mi-ar conveni sa fac asa ceva,ce parere ave-ti



pai intotdeauna se schimba si rolele intinzatoare ...eu asa stiu
  • lucianplesa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
la 16 valve daca se rupe cureaua e jale am patito eu 14 supape praf pompa de ulei in jur la 3000 ron ma costat toata reparatia la un service din constanta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR