Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am deschis aceasta discutie pentru ca ma observat ca peste 70% din tramvaie circula noapte doar cu pozitiile aprinse. Nu stiu de ce fac asta poate e o politica a RATB prin care se urmareste sa consume mai putin curent...
Dar in mod sigur din acest motiv s-au intamplat foarte multe accidente auto, unele cu consecinte grave, chiar cu decese, ma gandesc aici la cel mai recent caz cel de pe Colentina unde au murit 3 tineri. E grav.....
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pot sa dau eu o solutie simpla.
Nu circulati pe linia de tramvai ! Cool
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Faruri sau pozitii; problema este ce cauti tu pe linia de trmavai.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
1 - consumul farurilor oricare ar fi ele comparativ cu consumul motorului de tramvai este realmente insignifiant...deci nu se pune problema economiei
2 - este o problema, intr-adevar: chiar daca mergi corect pe sosea si nu pe linie, tot mai trebuie sa faci stanga sau sa intersectezi o linie care merge la dreapta...
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
sau dati muzica mai incet, sa auziti tramvaiul Smile
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cascati ochii si urechile , nu va lasati in grija celorlalti .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Chestia cu muzica mai incet mi se pare un sfat bun in general. Mi s-a intamplat o data, in timp ce traversam o intersectie pe verde, sa nu aud sirena unei salvari care venea val vartej pe rosu. Noroc ca era noapte si am vazut luminile specifice. Iar daca vorbim de tramvai, nu cred ca vrei sa mearga cu faza mica: e mai rau ca la un SUV care iti sta in spate, luminile sunt si mai sus si te orbeste de nu mai vezi nimic.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
hai mai paul, in accidentul ala parca tramvaiul era oprit in statie iar pustanii se dadeau grozavi cu treisparnita pe sine. au gasit ce au cautat. pacat de rudele lor care trebuie sa sufere acum pentru aerelor lor.

apropo: cum ai stabilit procentul ala de 70%?
Skip ads

  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
poate nu 70% dar am vazut si soferi de autobuze RATB facind la fel
De vina este... politia bineinteles care nu amendeaza niciodata anumite categorii de auto (desi mereu abuzeaza de sirene si trec pe rosu de pilda salvarea si politia) ;in plus stiu cazuri de manipulanti ce intentionat au slabit frina sa loveasca un pic masina de pe linia de tramvai,asa ca daca ar fi dupa ei ar merge cu ele stinse de tot
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Citat
Domnilor de la ProTv... induceti lumea in eroare cu reportajul dvs.! "Maºina a izbit violent un tramvai oprit în staþie." Povesti domnilor! Probabil reporterii dvs. erau prea adormiti la ora aceea! ACOLO UNDE A AVUT LOC ACCIDENTUL NU ESTE STATIE! Accidentul a avut loc intr-o zona foarte periculoasa in care tramvaiele circula pe o singura linie (D-na Ghica - Raul Colentina) deoarece lucrarile de reabilitare pe acest tronson de linie nu sunt finalizate! ACEST LUCRU NU ESTE SEMNALIZAT! Tramvaiul venea pe contrasens! Multi soferi sunt surprinsi de acceasi situatie in fiecare zi! De ce se omite acest aspect in toate reportajele TV? Multi vatmani circula doar cu pozitiile, fara faza scurta aprinsa in aceste conditii! Soferul nu se astepta sa intalneasca un tramvai venind din sens opus! Cei responsabili cu lucrarile la linia 21 trebuiau sa semnalizeze corespunzator zona, sa ia masuri serioase in acest sens! Putin probabil ca soferul a alunecat pe sine, domnilor! Soferul a observat in ultimul moment ca tramvaiul se apropie din sens opus si a incercat disperat sa-l evite virand dreapta (lovind partea stanga a tramvaiului)! Din declaratiile martorilor, soferul intrase in depasire pe linia de tramvai dar neasteptandu-se ca un vagon sa vina pe contrasens! Mai bine faceti un reportaj in care sa propuneti semnalizarea si luarea unor masuri care sa inlature pericolul producerii accidentelor in aceasta zona!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Oare frustrarea vine din faptul ca nu poti accepta si alte opinii? Felicitari, ai jignit o buna parte a acestei comunitati. Meriti o medalie.


Sunt de parere ca multe accidente rezulta dintr-un amalgam de actiuni nefericite. Daca era semnalizat, daca masina rula cu viteza mai mica, etc. Ce a fost, a fost. Tot ce trebuie sa facem e sa luam aminte, ca asta sa nu se mai intample.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
andrenalina o cauti pe pista, nu in trafic sa mai omori si pe altii. astora ca tine le-as da o andrenalina in direct, sa simta si sa ii doara. mult.


LE: inainte de modificare "mesajul" de mai sus nu continea nimic cu categorii. era o pledoarie in favoarea mersului cu viteza pe sine/in trafic pentru andrenalina !
de aici si raspunsul despre andrenalina, viteza si pista.


Ultima modificare facuta de Sezran la Mie 23 Jan, 2008 12:09 am
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ar trebui montate niste autocolante reflectorizante pe tramvaie si gata cu problema.Cineva zicea ca un tramvai cu farurile aprinse e mai rau ca un suv care iti sta in spate,dar eu intreb ce naiba cauti cu tramvaiul in spate?
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Oare daca o parte din autoturismele ar circula noaptea doar cu pozitiile aprinse nu credeti ca numarul accidentelor ar fii mai mare? Unde mai pui ca in afara localitatilor si ziua trebuie sa ai luminile aprinse.
Tramvaiul trebuie sa respecte si el aceeasi regula ca toti participanti din trafic! Eu cred ca este vorba si de nepasare si rautate.
Iar manipulantul de tramvai cred ca sufera cel mai mult de ele.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
f1specialfx a scris:Ar trebui montate niste autocolante reflectorizante pe tramvaie si gata cu problema.Cineva zicea ca un tramvai cu farurile aprinse e mai rau ca un suv care iti sta in spate,dar eu intreb ce naiba cauti cu tramvaiul in spate?

exista strazi unde singura banda libera este cea cu tramvaiul (vezi str. Traian)

si va rog sa ramaneti pe topic, certati-va in alta parte pe tema soferului mai bun.. Evil or Very Mad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tramvaiul este in spatele tau cand tu esti pe acelasi drum cu el, chiar daca pe benzi diferite. De asemenea, poate fi in spatele tau cand esti pe linie pentru viraj la stanga in intersectie. Tot asa, te deranjeasa de pe contrasens. S.a.m.d...
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Tramvaiul este in spatele tau cand tu esti pe acelasi drum cu el, chiar daca pe benzi diferite. De asemenea, poate fi in spatele tau cand esti pe linie pentru viraj la stanga in intersectie. Tot asa, te deranjeasa de pe contrasens. S.a.m.d...

Ok..inteleg ce vrei sa zici dar pe aceeasi idee ar trebui atunci si tirurile sa mearga cu farurile stinse sa nu te deranjeze.Cred ca problema este ca in loc sa le regleze le este mai simplu sa nu le foloseasca..
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ai trimis un mail la RATB si vrei sa raspunda? Laughing cine crezi ca poate sa faca asa ceva? arata-mi o institutie de stat care sa raspunda la mail-uri.
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ca merg tramvaiele cu pozitii, ca adorm unii la volan, ca mor unii oameni la volan .... accidente vor mai fi atata timp cat vor exista masini pe sosele.
Ideea e ca la scoala de soferi ar trebui sa se puna mai mult accent pe conduita preventiva. Mie personal mi s-a intamplat sa imi iasa unu in fata de pe contrasens la 30m. L-am vazut din timp ca e prost si face figuri. Eu aveam 90km/h el cam la fel. Norocul meu a fost ca aveam im minte o imagine clara a tot ce se intampla in jurul meu si am avut reflexul potrivit la momentul potrivit. Din pacata el s-a speriat si a pierdut controlul volanului facand zob doua masini in carambolul care a urmat in spatele meu. In ziua aia am zis ca totusi ma iubeste cineva acolo sus (eram in masina cu nevasta si copilul de 1 an) caci nu stiu cum ar fi aratat masina dupa un impact frontal (cu tot cu airbag).
Ar trebui sa avem cu toti un scop comun cand ne suim la volan si acela ar trebui sa fie sa ajungem intregi la destinatie.
Nu contest ca cei ce nu folosesc luminile de semnalizare corespunzator sau merg cu masini cu probleme tehnice grave pe drumurile publice gresesc, dar sunt si multi dintre noi care confunda drumurile publice cu pistele de curse si care sfarsesc din pacate tragic. Vorba ceea : Ce omul cu mana lui isi face ...

Referitor la colegul @cocoshel eu cred ca ar trebui sa arate cat este de cocosel in alta parte si nu pe forum. Pentru posturile lui: NO COMMENT. Poti sa ai tu categoriile de la A la Z ca daca esti pr... tot pr... ramai.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
no gata. cenzura intra in actiune
s-au sters aberatiile
Coco, cauta-ti ceva activitate suplimentara, aici te pandeste un ban, te vei plictisi...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR