Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu se potriveste....este mai mare cel fara turometru!doar daca incepi si tai din carcasa poate se potriveste dar nuti recomand carpeli.schimbal cu tot!
iar la partea cu mufe nu trebuie sati bati capul se potriveste mai putin intrarea de la RPM daca nu ai tras fir..dar si aceea se rezolva usor!
Skip ads

  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie neaparat sa pun ceasul vechide la kilometraj deoarece la cel cu turometru e dusa folia aia pe care scrie kilometrajul
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tofi25 a scris:Eu sper sa se potriveasca mufele si sa nu trebuiesca sa trag alte fire ca atunci tre sa merg la mecanic. Eu vreau sa-mi pastrez ceasul meu cu kilometrajul de pe ala fara turometru deoarece arata mai bine. Oare se potriveste pe bordul cu turometru?


nu se potriveste decat daca "decupezi" din carcasa de plastic a ceasurilor cu turometru (e mai complicat).e mai mare cel fara turometru.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat bordul cu fara turometru cu cel cu turometru. Dupa ce l-am dat jos pe cel fara turometru si m-am uitat la mufa surpriza:lipsesc fire la pinii 1 si 8. Din cate am citit pe forum la pinul 1 nu vine nimic dar la pinul 8 banuiesc ca vine firul pentru turometru pentru ca nu merge turometru. Ma ajuta cineva cu ceva informatii daca e greu de pus firul ala si cum se pune ca nu as vrea sa merg la mecanic pentru un fir?
Inca ceva daca nu sunt defecte nici sonda care indica nivelul de benzina si nici ceasul ce ar mai putea fi defect pentru ca mie imi indica ceasul mai putin cam cu 10 l de benzina decat am in rezervor?
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si eu cand mi-am luat bord cu turometru avea folia aia varza si cu putina migala am reusit sa dau jos folia mea de pe vechiul bord si s-o pun pe cel cu turometru.se potriveste aproape la fix.numai prinderea sus pe km difera un pic dar nu a fost nici o problema.si acum nu se observa deloc.daca ai motor diesel trebuie sa tragi un fir de la alternator.sigur nu stiu de unde dar sigur te poate ajuta cineva care are motor diesel si turometrul ii functioneaza.benzina isi ia semnalul de pe bobina.si sigur nu-l ai?e un fir verde,ai fi chiar primul pe care il aud ca nu-l are.cum ai verificat tu sonda ca merge?
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu am firul verde Din cate am citit pana acuma ar trebui sa fie pe pinul 8 care la mine e liber. La mufa ar trebuisa fie liber numai un pin 1. Eu am pe benzina asa ca daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum se leaga firul as fi profund recunoscator. La ce bobina se leaga firul?
Sonda de benzina am inlocuit-o cu vreo 3 alte sonde si tot asa arata acul ca si cu a mea. Oricum problema cu benzina e rezolvata deoarece am fost la pompa si am facut plinul si acul a urcat pana sus. Problema e ca nu stiu daca se poate lega firul? Voi ce ziceti se poate? Si cat e de greu? Ca as vrea sa il leg eu pentru ca mecanicul meu nu poate decat prin februarie si as vrea sa-l leg mai repede
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
firul il tragi de la pinul 8 la mufa aia neagra care e mai mare de la bobina.NU la aia mai mica cu 4 pini.mufa mare are 2 fire negre care intra intr-o singura clema.iar firul verde il pui la cealalta clema.nu ai cum sa gresesti.cu folia de la km ai grija cand o scoti.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Imi poti explica mai pe indelete unde e mufa aia cu 2 fire? unde e situata bobina ? Ca daca stiu unde e sigur ma descurc
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
team mai intrebat odata, ce motor ai!
daca imi spuneai atuncea nu te chinuiai sa postezi atata!
fa o poza cu bobina si iti desenez unde trebuie tras.
Daca c16nz ai atuncea da o cautare pe forum si vei gasi unde am montat eu....este un fir verde ce iese din buchetul de fire din mufa de la bobina.
cati litri are rezervorul?si ceasul cat are?
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Motorul e pe benzina c18nz. Rezervorul are 60 de litri si tot atat arata si ceasul.
Problema este ca eu nu stiu despre ce bobina se vorbeste. As vrea sa stiu unde e situata ca sa stiu la ce sa fac poza
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
tim raspuns la pm, fa o poza cu compartimentul motor partea dreapta cum stai cu fata la masina.(intre vasul de expansiune si baterie)

ps. fa rost de un pin(pe un fir de 5cm) din mufa(iti va trebui in locul unde iti lipseste una), pt ca nu poti lipi firul pe folie ca se duce!+cand il dai jos trebuie sa tragi firele dupa tine.


Ultima modificare facuta de AdamOpel la Sam 26 Jan, 2008 11:45 pm
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
O sa fac maine dimineata o poza si o sa o postez. Inca o intrebare. Ce fel de cablu imi trebuie? Sa stiu ce sa cumpar
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am editat postul anterior si am scris ca iti trebuie un pin cu o bucata de cablu.
fir iti iei de la un magazin de electonice..ce se foloseste prin electronica..sa fie litat(cu mai multe fire). sa nu fie prea gros(ca nu va trebui pt amperaj).sa aiba izolatia buna.sau daca nu gasesti iei cablu cu 3 fire(din alea pt prelungitoare) si desparti firele.
izolatia de calitate pe ea..

ca sa tragi in compartiment firul bagi o surubenlita subtire(dar nu ascutita,ca vei dezizola celelalte cabluri)'cracesti' cauciucul unde iti intra celelalte cabluri si acolo vei introduce un cablu cu un sg fir, gen celor trase in perete la apartament si pe aia vei lega firul ce va fi destinat afisari turatiei(sa nu legi cu nod! ci il pui paralel cu el sil izolezi cu banda izolatoare).
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
de 0.75 cred
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat

Oare aici unde am incercuit vine legat firul?
Daca nu va rog sa incercuiti in alt loc pe poza urmatoare

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bobina se afla sub vasul lichid servo..fa o poza cu partea sub vas..unde se duce fisa de la delcou.
ceva se vede de pe poza postata(un miez de fier care il cred ca este bobina, este patrata ca si a mea am facut o sageata ce cred ca este mufa..fa poza si iti spun sigur!)


  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca asta e bobina atunci unde leg firul? Inca ceva pinul care vine in mufa de pe bord este de cumparat?

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu vad intrarile de la bobina,incearca sa il cureti si dupa aceea sa faci poza.
am facut poze cu a mea.
furul ce te intereseaza este cea verde.





ps. nu tai firul de la bobina, doar il dezizolezi si il lipesti(nu legi) cu fludor!in asa fel no sa ai niciodata probleme cu ea.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat

La mine sunt firele alea 2 verzi si ala negru care vine in mufa.Firul unde vine legat?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Doar 3 fire vad si cred ca vele 2 verzi merg la un singur pini.uitate ce culoare au firele.
1 - Verde
2 - Negru
3 - Negru/Rosu
4 - Maro sau Negru

Asa cam arata al meu!

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR