Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • pauljmekeru

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
de curand vreau sa achizitionez un opel astra clasic 2.
am nevoie de cateva sfaturi de la voi:
-ce recomandati? benzina sau motorina?
-cam ce tre sa verific la ea
-cam care ar fi problemele lor des intalnite
-care sunt costurile de intretinere(o revizie; piesele; service)
-si ce mai este bine de stiut la acest model

va multumesc
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
intai trebuie sa-ti faci un calcul la cati km pe an faci.daca mai putin de 20000 e mai k benzina.peste se merita diesel
  • gxg_82

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: focsani
  • Masina: Astra 2002 2000dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea e sa te gandesti nu doar la cati km faci in total ci cati faci in oras si in afara , ca orice motor diesel cons mai putin , si din nou tre sa te gandesti la revanzare ca mai usor si mai bine iei pe un motor diesel decat pe unu pe benzina , piesele sunt cam la fel ca bani ...
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
da buna completarea lui GXG. in oras diferenta de consum cred ca este de cel putin 3l/100km. (eu am astra classic diesel si corsa new cu motor de 1,2 benzina asa ca stiu precis ce spun) este foarte important ca toate dotarile pe care le vrei sa le iei de la inceput; ulterior te vor costa mai mult, iar daca isi baga meseriasii din service mana in ea...mai mult ca sigur n-o sa fii multumit.
nu te stresa cu verificarea daca o iei noua...doar ceva atentie la ce dotari are si ce te astepti sa aiba. nu se intampla prea des sa comanzi una si sa primesti alta. si eventual putina atentie sa nu fie lovita in parcarea dealerului ...dar la fel si asta e destul de rar.
preturile la revizii le cam gasesti pe sit. sunt acceptabile. dieselul disponibil acum pe astra classic are intretinerea destul de ieftina. filtrul de motorina e vreo 50 ron ... la alte dieseluri s-ar putea sa ai mari surprize.
Skip ads

  • gxg_82

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: focsani
  • Masina: Astra 2002 2000dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2007

  • Mesaj Privat
acum depinde si cum conduci ... daca ai avut benzina la inceput tendinta o sa fie sa o turezi si asa o sa ai impresia ca are consumu mare ( asa mi s-a intamplat mie am un astra 2.0 dth 101cp si la inceput cand mergeam ,sub sub 10 consum in oras nu scadea - cand m-am invatat cu masina consuma peste 8 doar daca ma incordez la altii pe la semafor, in mod normal cam 7, 7, 5 in cond de mers in oras semafor ..... ) recunosc sunt un fan al motoarelor diesel Very Happy
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca sã-þi faci o imagine a ceea ce înseamnã benzinã sau motorinã, poþi citi aici: https://www.clubopel.com/vie...99&highlight=
  • pauljmekeru

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
m-am decis...acum aun peugeot pe benzina si o sa imi iau tot benzina...nu ma intereseaza consumu...mai degraba linistea produsa de motoarele pe benzina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR