Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • b_crina

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi cumpar o masina si nu stiu ce sa aleg intre opel corsa hs adus din Germania (aprox 100000km) si matiz nou. La ce probleme sa ma astept la corsa, si cum trebuie sa procedez sa nu imi iau tzeapa?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Corsa.

Matiz e praf... cunsuma mult, interiorul e jalnic, nu poti duce 4 persoane simultan, AC'ul iti impune o viteza maxima de 90km/h, iar portbagajul e ideal daca ai de transportat... o sticla de apa minerala(cred ca incape, nu am incercat niciodata sa bag ceva in el Very Happy )
PS vezi ca sunt cateva corse de vanzare chiar aici pe forum, iar daca o sa te uiti la mesajele proprietarilor o sa ai in fata toata istoria masinii ceea ce la o masina adusa de afara nu o sa stii niciodata. Idea

Bafta si asteptam sa intrii "legal" in club! Embarassed
  • bose

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: CJ
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
comparatia e total nepotrivita... corsa e totusi masina... Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Despre Corsa se stiu deja multe, am sa incerc sa spun cate ceva despre Matiz A/C 800cc:

- Atinge 150km/h pe ceas cu aer conditionat (verificat pe A2), consuma 6,5% in oras cu aer (maxim in Iasi), e destul de puturoasa in trepte mari dar destul de agila in primele 3 trepte. Iti trebuie detector de radar cu orice pret, ca sa mentii un 80km/h in sat. Motivul? Daca reduci la 55km/h in sat, risti sa ajungi deja in satul urmator si sa nu fi atins viteza de croaziera de 130km/h.

- Sta destul de prost la siguranta, dar nu mai prost ca un Logan, iar franele nu sunt stralucite; probabil cel cu ABS e mai sigur, dar la 7000 de euro deja te gandesti la alta masina. Stabilitatea in curbe e o problema, masina fiind inalta pentru latimea ei. Lipsa servodirectiei este inca un minus pentru Matiz, sunt necesare 7 rotiri complete de volan pentru a intoarce rotile din maxim stanga in maxim dreapta.

- Spatiul interior este mare, dar materialele sunt ieftine. Scaunele sunt confortabile iar spatii de depozitare sunt in numar destul de mare.

- La fiabilitate cred ca Matizul bate o Corsa de peste 100 de mii km, in plus Matizul are garantie 3 ani iar la un Corsa SH nu ai nimic. De asemenea piesele sunt foarte ieftine si revizia e foarte ieftina.


Ca o concluzie: daca ai mai mult treaba in oras iar in afara nu esti o sportiva, Matizul e mai potrivit. Daca nu, si in plus ai ceva bani ca sa suporti eventuale reparatii la o Corsa SH, treci pe o Corsa.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mar 24 Jul, 2007 6:34 pm
Skip ads

  • b_crina

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.Ma intereseaza ce puncte sensibile are corsa, la ce trebuie sa fiu atenta in momentul in care imi cumpar o corsa sh? Multumesc
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
servo directia si timoneria astea sunt punctele sensibile dar se skimba relativ ieftin
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Despre Corsa se stiu deja multe, am sa incerc sa spun cate ceva despre Matiz A/C 800cc:

- Atinge 150km/h pe ceas cu aer conditionat (verificat pe A2), consuma 6,5% in oras cu aer (maxim in Iasi), e destul de puturoasa in trepte mari dar destul de agila in primele 3 trepte. Iti trebuie detector de radar cu orice pret, ca sa mentii un 80km/h in sat. Motivul? Daca reduci la 55km/h in sat, risti sa ajungi deja in satul urmator si sa nu fi atins viteza de croaziera de 130km/h.

- Sta destul de prost la siguranta, dar nu mai prost ca un Logan, iar franele nu sunt stralucite; probabil cel cu ABS e mai sigur, dar la 7000 de euro deja te gandesti la alta masina. Stabilitatea in curbe e o problema, masina fiind inalta pentru latimea ei. Lipsa servodirectiei este inca un minus pentru Matiz, sunt necesare 7 rotiri complete de volan pentru a intoarce rotile din maxim stanga in maxim dreapta.

- Spatiul interior este mare, dar materialele sunt ieftine. Scaunele sunt confortabile iar spatii de depozitare sunt in numar destul de mare.

- La fiabilitate cred ca Matizul bate o Corsa de peste 100 de mii km, in plus Matizul are garantie 3 ani iar la un Corsa SH nu ai nimic. De asemenea piesele sunt foarte ieftine si revizia e foarte ieftina.


Ca o concluzie: daca ai mai mult treaba in oras iar in afara nu esti o sportiva, Matizul e mai potrivit. Daca nu, si in plus ai ceva bani ca sa suporti eventuale reparatii la o Corsa SH, treci pe o Corsa.


Am eu Matiz la firma de 2 ani si e varza. Maxim 135km/h, la vale am prins 145 dar ma simteam ca in racheta, stabilitate redusa, motor zgomotos, lipsa turometru, finisaje ieftine, lipsa servodirectie iar in anul 2007 sa-ti iei fara e nebunie curata mai ales masina noua, nu are buzunare pe usi, e de toata jena, nu se compara cu Opel Corsa C la nici un capitol. Si consuma 7-8 litri, care e cam mult pentru un motor in 3 cilindrii de 900cmc. Franele sunt ca la Oltcit, iar masina este de generatie veche, concept vechi, nu se poate compara.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Consumul dat de mine este, ca de obicei, masurat in orasul Iasi iar motorul are 800cc, nu 900cc. Viteza maxima a fost citita de pe ceasul masinii, nu de pe GPS deci e posibil ca viteza reala sa fi fost undeva la 140km/h. Masina de care vorbesc nu e de firma ci de uz casnic si are numai 40mii km. Intradevar, amortizoarele spate sunt duse, dar asta e o problema stiuta la Matiz si oricum la o masina SH mai veche de 4 ani adusa de afara trebuie schimbate amortizoarele, asta daca vrei sa iei curbele in siguranta. Cat despre spatiu de depozitare in usa, nici Vectra mea nu are spatiu de pahar in usa ci pe consola, langa frana de mana. Spatiul de depozitare din usa e prea mic ca sa-l folosesc cu placere. In Matiz nu s-a bagat nici un ban vreme de 3 ani, in afara de costul reviziilor care sunt infime (vreo 3,5 mil pentru ulei, filtre si bujii) si vreo 4 cauciucuri. In rest, nu cred ca ne contrazicem la ceva.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu poti alege una din masinile de fata pe criteriu "care este mai fiabila" La bugent mic si posibilitatile sunt pe masura.
Matiz este o masina depasita tehnologic, corsa are zeci de ani lumina in fata ei. Nu este o exagerare. Pe masinile daewoo este tehnologie de acum 20 de ani.
Preferabil este sa iei o masina care iti place iar daca nu ai preferinte alegi un logan la care doua lucruri sunt certe: este proasta ca masina iar riscul sa se strice este destul de mare. Oarecum, are cele doua neajunsuri ale unui matiz nou si o corsa sh. Daca nu vrei logan datorita calitatii si aspectului inseamna ca n-ar trebui sa vreu nici matiz, deci ramane o corsa mai ingrijita Wink
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cum au spus si colegii mai sus si eu sunt intrutotul deacord cu ei. Ia un corsa sh dar bine ingrijita. Vei fi mai multumita.
  • danny_BARICE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stiu pe cineva care are un matiz f. bine intretinut circula mai mult in afara si mia spus ca daca se grabeste sii da in goarna sare de 160 la drum intins stiu ca sia pus niste greutati in masina ca sa aiba stabilitate mai mare in curbe ce spuneti de asta?
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@danny_BARICE spune-i prietenului asta al tau ca este un pericol public si sa nu mai bea!
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pe autostrada,eram obosit,plictisit,conduceam lejer 130km/h.
Se apropie din spate furios un Matiz albastru.
Incearca o depasire,dar pana sa apuce sa treaca de mine,eu deja eram in fata lui,dar se tinea dupa mine(ma rog,incerca),aveam cam 160km/h,el 150km/h,distanta dintre noi se marea,se vedea ca mai mult de atat nu poate,dar nu vroiam nici eu sa dau mai mult,ca puteam sa-l las singur,dar il puneam la incercare,si se vedea ca,chinuia mica ,,bestie,, Very Happy .Matiz mi se pare,oarecum,o masina buna pentru oras Rolling Eyes dar in nici-un caz nu poti compara Corsa(masina anului 2007 in Romania) cu Matizul.
  • danny_BARICE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am citit ce ai scris y-grek dar prietenul asta al meu e mai special ma sunat aseara si mia spus ca a mers cu 170 stiu ca de la 140 ajuta motorul cu gaz da nu stiu cum ca nu mia spus
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
danny_BARICE a scris:Am citit ce ai scris y-grek dar prietenul asta al meu e mai special ma sunat aseara si mia spus ca a mers cu 170 stiu ca de la 140 ajuta motorul cu gaz da nu stiu cum ca nu mia spus


Nu stiu ce sa zic,e posibil,nu zic ca nu,atata timp cat el sustine asta,depinde si de calitatea carburantului si filtrelor etc.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la siguranta nu se gandeste nimeni ? am vazut cateva accidente si pe partea cu matiz si pe partea cu corsa si odata am avut "placerea" sa vad ce a ramas in urma impactului dintre o corsa si un matiz. si eu si cam toti amicii mei numim de atunci matizul un sicriu pe roti. corsa sh daca o sa cauti putin gasesti si chiar foarte bun. depinde si de banii pe care ii ai
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:la siguranta nu se gandeste nimeni ? am vazut cateva accidente si pe partea cu matiz si pe partea cu corsa si odata am avut "placerea" sa vad ce a ramas in urma impactului dintre o corsa si un matiz. si eu si cam toti amicii mei numim de atunci matizul un sicriu pe roti. corsa sh daca o sa cauti putin gasesti si chiar foarte bun. depinde si de banii pe care ii ai



Da Zouzou,dar atata timp cat am spus ca,Corsa este masina anului 2007 in Romania,e normal ca s-au gandit si la siguranta masinii de i-au dat acest titlu,nu? Smile
Corsa mi se pare o masina,care de mult a parasit categoria in care se afla,pur si simplu,nu o pot compara cu un Polo sau Fiesta.E mai mare,mai spatioasa,mai economica,mai frumoasa...etc.
  • Cupidon

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si cand te gandesti la vremurile alea in care si eu vroiam sa-mi cumpar un matiz nou
bine ca batea falimentul pe la ei si dealerul ma ducea cu vorba
asa am intalnit opel corsa
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
corsa fara nici un dubiu---consum redus---fiabilitate----suficient de puternica si pt "afara"--siguranta---usor de intretinut
  • air_catalin

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
hahahahahahaha e tot ce pot zice despre aceasta comparatie, restul vine de la sine
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR